Zuckerberg | Jestem potencjalnie zainteresowany blockchainem

842
CEO Facebooka Mark Zuckerberg powiedział, że jest „potencjalnie zainteresowany” wprowadzeniem uwierzytelniania i identyfikacji danych na blockchainie. Zadeklarował to w ramach publicznego wywiadu z profesorem Harvarda Law Jonathanem Zittrainem. W wywiadze Zuckerberg powiedział, że blockchain może dać użytkownikom wyjątkowe uprawnienia podczas przyznawania dostępu do danych aplikacji innych firm.

Zmiany w Facebook’u

Czy Zuckerberg i blockchain będą kiedykolwiek iść ze sobą w parze? Faktem jest, że sporo wydarzyło się ostatnio w zespole Facebooka w tym kierunku. Dla przypomnienia, w maju 2018 Facebook zainwestował w swój zespół blockchain, pod przewodnictwem Davida Marcusa, który wcześniej był wiceprezesem Messenger. Celem zespołu jest znalezienie najlepszych sposobów wykorzystania blockchaina na Facebooku. Wcześniej w tym miesiącu firma przejęła blockchain firmy Chainspace, która zajmuje się badaniami i rozwojem inteligentnych kontraktów.

Również w maju informowaliśmy, że Facebook bada możliwość stworzenia własnej kryptowaluty dla płatności. Była to jednak pierwsza wskazówka, że Facebook może zintegrować technologię blockchain w ramach systemu logowania i udostępniania danych.

Zuckerberg szuka nowych rozwiązań

Zapytany o rozmowę z Zittrainem Zukerberg wyraził się tak:

 „W tym roku prowadzę serię dyskusji na temat przyszłości technologii i społeczeństwa. Oto pierwsza z nich z profesorem prawa Harvardu Jonathanem Zittrainem. Przystąpiłem do jego seminarium i omawialiśmy tematy, w tym informacje o powiernictwie, szyfrowaniu, zdecentralizowanych usługach, zwalczaniu dezinformacji, różnych modelach biznesowych, innowacjach w zakresie prywatności i przyszłych obszarach badawczych. Jego pomysły były fascynujące. Rozmawialiśmy prawie dwie godziny, a mimo to udało nam się uzyskać tylko jedną trzecią tego, co chcieliśmy przedyskutować. Z niecierpliwością czekam na kontynuację tej serii wkrótce i obejmując więcej tematów poza Internetem.”

„Potencjalnie zainteresowany”

W wywiadzie Zuckerberg powiedział również, że uwierzytelnienie to „użycie blockchainu, którym jestem potencjalnie zainteresowany”. Ogólnie proponowany system miałby zastąpić Facebook Connect „czymś to jest w pełni rozproszone.” (swoją drogą I Love Crypto zadaliście słusznie pytanie – dlaczego nie „zdecentralizowane”? Czy Mark używa tych pojęć zamiennie?

System może pozwolić użytkownikom wybrać i wybrać aplikacje, które pozwolą na dostęp i ograniczyć ilość udostępnianych danych. Niektóre usługi stron trzecich opracowały już podobne systemy do ochrony danych osobowych użytkowników. Jednocześnie wypada przyznać, że takie podejście oparte na Facebooku stanowiłoby znaczącą zmianę na rynku.

Dotychczasowe problemy Facebooka

Facebook miał poważne problemy z aplikacjami i udostępnianiem danych w ostatnich latach. W październiku zeszłego roku Facebook poinformował, że hakerzy uzyskali dostęp do podstawowych danych 14 milionów kont użytkowników od lipca 2017 r. do września 2018 r. Jeszcze w grudniu pojawiły się doniesienia, że Facebook pozwolił firmom takim jak Netflix, Spotify i Amazon na dostęp do wrażliwych danych prywatnych lata po tym, jak już nie powinno to w ogóle mieć miejsca.

Jak sądzicie, czy Facebook z powodzeniem przeniesie procesowanie uwierzytelniania na blockchain? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze