Kryptowaluta Facebooka do transferów w ramach WhatsApp

2 065
Już od jakiegoś czasu w branży mówi się, że Facebook ma plany odnośnie krypto. Mark Zukerberg niejednokrotnie potwierdzał w wywiadach, że zespół developerów firmy przygląda się technologii blockchain i jej możliwym zastosowaniom. Niedawno również na łamach BitHub.pl informowaliśmy o ofertach pracy, które Facebook składa specjalistom blockchain. Teraz wydaje się to składać w jedną całość…

Kryptowaluta Facebooka dla WhatsApp

Kryptowaluta Facebooka powstaje nieoficjalnie, wg kuluarowych doniesień pracowników Firmy, którzy na ten moment wolą pozostać anonimowi. Bloomberg poniformował, że socialmediowy gigant pracuje nad stworzeniem kryptowaluty, dzięki której użytkownicy będą mogli przesyłać pieniądze za pośrednictwem aplikacji do wysyłania wiadomości WhatsApp, skupiając się w pierwszej kolejności na rynku przekazów pieniężnych w Indiach.

Firma opracowuje stablecoin – rodzaj waluty cyfrowej powiązanej z dolarem USA – w celu zminimalizowania niestabilności ceny. Facebookowi daleko jeszcze do  wypuszczenia monety do użycia. Trwa praca nad strategią, w tym planem dla aktywów powierniczych, czy też walut, które miałyby w założeniu chronić wartość stablecoina.

Od dawna oczekiwano, że Facebook wykona ruch w zakresie usług finansowych. Oczekiwano tego zwłaszcza po zatrudnieniu byłego prezesa Paypal, Marca Marcusa oraz uruchomieniu aplikacji Messenger w 2014 roku. W maju 2018 Marcus stał się szefem firmowych inicjatyw blockchain. Szczegółów tych „inicjatyw” nie podano do wiadomości publicznej, zasłaniając się półsłówkami i zdawkowymi odpowiedziami w stylu:

„Podobnie jak wiele innych firm, Facebook bada sposoby na wykorzystanie mocy technologii blockchain. Ten nowy, mały zespół bada wiele różnych aplikacji. Nie mamy nic więcej do przekazania.”

WhatsApp,  aplikacja do obsługi i przekazywania zaszyfrowanych wiadomości mobilnych, jest bardzo popularna w Indiach i może pochwalić się ponad 200 milionami użytkowników. W 2017 roku Indie przewodziły światu w przekazach pieniężnych. Jak wynika z opublikowanego w tym roku roku raportu Banku Światowego, ludzie wysłali do Indii ponad 69 miliardów dolarów.

Ostatnio uruchomiono wiele projektów kryptograficznych związanych ze stablecoins. Według Stable.Report, strony internetowej, która śledzi to zagadnienie, w pewnym momencie powstało ponad 120 takich przedsięwzięć. Koncepcja służy stworzeniu cyfrowej monety, która byłaby łatwiejsza w codziennym użyciu, przez wzgląd na mniejszą podatność na znaczące wahania cen.

Facebook ma szerokie pole do działania

Facebook, który posiada 2,5 miliarda użytkowników na całym świecie i ponad 40 miliardów dolarów rocznych przychodów, ma duże szanse na wprowadzenie swojego stablecoina i zainteresowanie nim swojej społeczności. Byłaby to pierwsza duża firma technologiczna, która uruchomiłaby taki projekt.

Facebook widzi ogromne możliwości rozwoju w Indiach. Obecnie w tym kraju ponad 480 milionów ludzi korzysta z Internetu, ustępując w tym pola jedynie Chinom. Według Forrester Research, liczba ta wzrośnie do 737 milionów internautów w 2022 roku.

Komentarze