Założyciel Alibaba Group wierzy w blockchain, ale uważa Bitcoina za bańkę spekulacyjną

źródło: pixabay.com
2 394

Założyciel oraz prezes wykonawczy Alibaba Group, Jack Ma, ponownie wyraził swoją negatywną opinię na temat Bitcoina, popierając jednak samą technologię blockchain. Zespół Alibaba Group uruchomił nową usługę przelewów bankowych opartych na blockchainie. System nazywa się Ant Financial i uzyskał szerokie grono entuzjastów. Jack Ma nadal popiera swoje pesymistyczne stanowisko wobec Bitcoina – odnosząc się do niego jako bańki spekulacyjnej. 

Prezes Alibaby stwierdził, że nie jest normalne stawanie się bogatym z dnia na dzień przez „obstawianie” na technologii blockchain, fundamencie Bitcoina. Jack nie jest jedyną znaną personą, która posiada swoiście negatywne stanowisko dotyczące Bitcoina i innych kryptowalut. Takimi osobami są m.in. Bill Gates, Warren Buffet, czy Robert Shiller, laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii. Według tych panów, Bitcoin również jest bańką spekulacyjną. Warren Buffet opisał nawet Bitcoina jako „trutka na szczury”. Lista krytykujących jest bardzo długa, a argumenty ciągle takie same – pranie brudnych pieniędzy, finansowanie terorryzmu, wysoka zmienność cenowa.

„To nie jest w porządku stać się bogatym z dnia na dzień poprzez obstawianie na blockchainie. Technologia sama w sobie nie jest bańką, ale Bitcoin najprawdopodobniej jest” – powiedział Jack Ma podczas rozmowy z z Wall Street Journal

blockchain
źródło: pixabay.com

Blockchain firmy

Ant Financial, nowy system płatności wdrożony przez firmę, dawniej znany jako Alipay, został stworzony w kooperacji z filipińską firmą GCash, która jest związaną z Alibaba Group. Firma jest wspierana przez największe światowe marki i od pewnego czasu wnikliwie analizuje możliwości technologii blockchain, a Ant Financial jest pierwszym produktem firmy.

Pieniądze i Bitcoin

Pieniądze jako środek wymiany na całym świecie, w różnych jego przykładach wykonania, są bogate w swoisty mistycyzm. Przez ten mistycyzm i umowną wartość pieniądza mierzymy wartość ludzi. Pieniądze podsumowują życie człowieka współczesnego jak nic innego. A jednak ten pieniądz może składać się tylko z kawałków papieru, które krążą w kółko wydatków, przechodząc z rąk do rąk, z miasta do miasta. Tak więc jego wartość zależy od wiary i zaufania ludzi do tych kawałków papieru. Tak samo wygląda sytuacja z kryptowalutami, jeśli uwierzymy w ich wartość – tak jak w wartość zwykłego kawałka papieru zwanego dolarem – możemy utworzyć kompletnie nowy system monetarny.

Czy według Was Bitcoin jest bańką spekulacyjną? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze