Warren Buffett opisał Bitcoina jako „trutka na szczury”. Ostra wypowiedź o kryptowalutach

1 031

Warren Buffett podczas corocznego spotkania pracowników Berkshire Hathaway ostro wypowiedział się na temat kryptowalut, a najbardziej nacisnął na Bitcoina. Założyciel amerykańskiego holdingu z siedzibą w Omaha w Nebrasce, przyrównał Bitcoina do trutki na szczury. Buffett już w przeszłości miał negatywny stosunek do kryptowalut i twierdził, że Bitcoin upadnie.

Założyciel Berkshire Hathaway sceptycznie komentował rozwój Bitcoina i innych kryptowalut od początku ich istnienia. Określał Bitcoina jako „największą bańkę spekulacyjną” oraz twierdził, że inwestycja w kryptowaluty to nie inwestycja, a spekulowanie i hazard. Charlie Munger, wiceprezes Berkshire i wieloletni współpracownik Buffetta, powiedział podczas spotkania firmowego, że ​​handel kryptowalutami jest obłędem.

Charlie Munger w taki sposób opisał handel Bitcoinem:

„Ktoś handluje łajnem, a ty i tak decydujesz, że musisz w tym uczestniczyć.”

Buffett o krypto

Takie osoby jak Warren Buffett (drugi najbogatszy człowiek świata w 2017 roku wg Forbes), czy Jamie Dimon (prezes JPMorgan Chase) negatywnie opisują waluty cyfrowe oraz ich wykorzystanie. Lista krytykujących jest bardzo długa, a argumenty ciągle takie same – pranie brudnych pieniędzy, finansowanie terorryzmu. Powstanie pieniądza było również ogromnym złem, powodując wszystkie wojny, problemy gospodarcze i wewnętrzne konflikty społeczne. Pieniądz jest po prostu dobrem, towarem, który znacznie ułatwia wymianę innych towarów. To samo odnosić się może do walut cyfrowych.

W styczniu 2018 r. Buffett opisywał kryptowaluty w sposób następujący:

„Jeśli chodzi o kryptowaluty, ogólnie rzecz biorąc, mogę powiedzieć z dużą pewnością, że dojdzie do złego zakończenia. Gdybym mógł kupić pięcioletni zakład na każdą kryptowalutę, byłbym zadowolony, że to zrobię.” – powiedział w styczniu dla CNBC

Warren Buffett wypowiedział się również o kryptowalutach podczas wywiadu dla Yahoo Finance 28 kwietnia:

„Nie inwestujesz, gdy kupujesz kryptowaluty. Spekulujesz. Nie ma w tym nic złego. Jeśli chcesz grać, to ktoś inny przyjdzie i jutro zapłaci za to więcej pieniędzy. To jeden rodzaj gry – to nie inwestowanie.”

Co sądzicie o ciągłej nagonce Warrena Buffetta na Bitcoina? Czy próbuje on manipulować ceną, aby kupić taniej? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze