Kryptowaluty to kolejny nieudany eksperyment monetarny, twierdzi noblista Robert Shiller

źródło: pixabay.com
2 789

Robert J. Shiller, amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych twierdzi, iż kryptowaluty będą prawdopodobnie kolejnym nieudanym eksperymentem monetarnym na skalę światową. Jak powiedział, kryptowaluty odzwierciedlają najbardziej znane nieudane eksperymenty walutowe w historii. 

Robert Shiller jest przede wszystkim znany z ostrzegania przed pęknięciem w 2001 roku bańki internetowej (dot-com bubble). Twierdzi on, że kryptowaluty to rewolucja, która prawdopodobnie nie doczeka się upragnionego sukcesu i zwycięstwa nad rządowymi decydentami i ogromnym światem bankowości. Według Shillera, kryptowaluty są zbyt „mistyczne” i rozumieją je jedynie informatycy i osoby ze środowiska technologicznego, a dla zwykłego człowieka jest to magia.

„Praktycznie nikt, poza działami informatyki nie potrafi wyjaśnić, jak dokładnie funkcjonują kryptowaluty. Ta tajemnica tworzy aurę ekskluzywności, nadaje zalet nowemu rodzajowi pieniądza i napełnia wielbicieli rewolucyjnym zapałem. Żadna z tych rzeczy nie jest nowa i podobnie jak w przypadku poprzednich innowacji monetarnych, pozornie nieodparta historia może nie wystarczyć.” – powiedział dla CNBC Robert Shiller

Według Shillera, kryptowaluty to kolejna rewolucja, której potrzebowało społeczeństwo. W przeszłości panowały podobne innowacje monetarne, oczywiście nie tak technologicznie zaawansowane jak kryptowaluty. Kryptowaluty są wyrazem wiary w nową społeczność, która trzyma się ponad rządami krajowymi, które są postrzegane jako główny powód nierówności i konfliktów.

Kryptowaluty
źródło: pixabay.com

Pieniądze i kryptowaluty?

Entuzjazm wokół tysięcy istniejących kryptowalut, w tym Bitcoina, pozostaje silny pomimo ostrzeżeń inwestorów takich jak Bill Gates czy Warren Buffett. Dlaczego mamy słuchać się bogatych inwestorów starej daty, którzy pomimo jawnych zastosowań kryptowalut, dalej je osądzają okiem nienawiści?

Pieniądze jako środek wymiany na całym świecie, w różnych jego przykładach wykonania, są bogate w swoisty mistycyzm. Przez ten mistycyzm i umowną wartość pieniądza mierzymy wartość ludzi. Pieniądze podsumowują życie człowieka współczesnego jak nic innego. A jednak ten pieniądz może składać się tylko z kawałków papieru, które krążą w kółko wydatków, przechodząc z rąk do rąk, z miasta do miasta. Tak więc jego wartość zależy od wiary i zaufania ludzi do tych kawałków papieru. Tak samo wygląda sytuacja z kryptowalutami, jeśli uwierzymy w ich wartość – tak jak w wartość zwykłego kawałka papieru zwanego dolarem – możemy utworzyć kompletnie nowy system monetarny.

Shiller zabrał również głos na konferencji w Davos w lutym tego roku. Określił kryptowaluty i Bitcoina jako bańkę spekulacyjną, która niedługo pęknie. Przyrównuje Bitcoina do upadku tulipomanii, wiążącej się z ogromnym wzrostem cen cebulek tulipanów oraz niebywałą modą na te kwiaty.

„Bitcoin upadnie z dużym prawdopodobieństwem. To nie ma żadnej wartości, dopóki wszyscy nie zgodzą się, że to ma jednak jakąś wartość [wartość pieniędzy fiducjarnych również bierze się z umowy społecznej co do ich wartości]. Inne aktywa jak złoto, mają przynajmniej wartość nawet jeżeli ludzie nie postrzegają go jak atrakcyjnej inwestycji.
Przypomina mi to bańkę tulipanową w Holandii w latach czterdziestych XVII wieku. Pytanie jest więc kiedy to upadnie? Nawet dzisiaj płacimy za bukiet tulipanów, a niektóre z nich są naprawdę drogie. Bitcoin może całkowicie upaść i być zapomnianym. Moim zdaniem jest na to spora szansa, może jednak to zając sporo czasu… nawet 100 lat” – powiedział w Davos

Co sądzicie o słowach Roberta Shillera? Czy według Was kryptowaluty to kolejna błędna implementacja nowego systemu monetarnego? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze