Wyginięcie wielorybów | Czy byłoby „dobre” dla bitcoina?

Wieloryby bitcoin i ich duże transakcje mają potencjalny wpływ na rynek. Jeżeli nie bezpośrednio to w psychice inwestorów i obserwatorów rynku pojawia się często odruch „dołączenia” do ruchu. Aktualnie toczy się dyskusja, czy jeden wieloryb nie przyczynił się przypadkiem wzrostu kursu bitcoina w 2017 roku poziomu do ATH. Tak czy inaczej, wypada pogodzić się z faktem ogromnego wpływu, jaki bitcoinowe wieloryby mają na rynek. Współzałożyciel Whale Alert, Frank Weert twierdzi, że potencjalne wyginięcie wielorybów BTC przyniosłoby branży nieocenioną korzyść.

Weert jest zdania, że te wieloryby nadal mają wystarczającą moc, aby wpływać na rynek. Ma również nadzieję, że w nadchodzących latach dystrybucja BTC będzie lepsza, co może spowodować zniknięcie niektórych z dużych graczy lub przynajmniej zmniejszyć ich wpływ na rynek.

wyginięcie wielorybów btc

Przyszłość bitcoina, jako przyjętego i znormalizowanego składnika aktywów do inwestowania, zależy obecnie od jego szansy na stanie się ETF w USA. Jednak SEC stale podstawia nogę złożonym wnioskom. Jako jeden z głównych powodów braku dotychczasowej zgody na Bitcoin ETF, SEC wymienia właśnie obawę przed manipulacjami.

Ruchy wielorybów to świetny sposób na przewidywanie przyszłych ruchów cen

Dzięki Whale Alert na Twitterze mamy dostęp do natychmiastowej informacji odnośnie dużych, wielorybich ruchów BTC. Frank Weert w rozmowie z SFOX, wyjaśniał kilka przypadków, w których ruchy wielorybów rzeczywiście przesunęły rynki. Oto jeden z przykładów:

Między 29 sierpnia a 6 września 2018 r. wieloryb bitcoin wyładował BTC o wartości około 1 miliarda dolarów, przenosząc go z jednego portfela na giełdy do sprzedaży. 6 września, kiedy większość BTC z portfela została sprzedana – kurs bitcoina spadł prawie o 15%, a 30-dniowa zmienność wzrosła o prawie 25%.

Przypomnijmy, o czym dyskutowaliśmy w tamtym okresie:

Weert dodał, że ta korelacja nie implikuje związku przyczynowo-skutkowego. Jest jednak „głęboko przekonany, że transakcje z udziałem wielorybów mogą mieć naprawdę głęboki wpływ na cenę na rynku. Wiedza na temat przepływów walut to świetny sposób na przewidywanie potencjalnych fluktuacji.”

Wyginięcie wielorybów BTC

Weert ma nadzieję, że wieloryby kiedyś wyginą, a tym samym ich wpływ i zdolność do manipulacji na rynku zostaną zmniejszone:

Ostatecznie, dystrybucja BTC […] nieco się wyrówna i, mam nadzieję, będzie mniej wielorybów.

Oczywiście nie jest to takie proste. Wieloryby dotarły tam, gdzie są wchodząc do gry odpowiednio wcześnie, kiedy monety były łatwe do zdobycia.

Proporcjonalnie, zmienna wartość ich udziału pozostanie związana z wpływem, jaki mogą mieć na rynek. Oczywiście stanie się tak pod warunkiem, że rzeczywiście zdecydują się dalej na HODL albo nawet na powiększanie swoich sald. Weert uważa, że prawdziwym rywalem bitcoinowych wielorybów mogą okazać się będą instytucjonalne firmy inwestycyjne gromadzące BTC.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Co zmieniłoby na rynku wyginięcie wielorybów BTC? Zapraszamy do dyskusji.

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z dyskutowanymi aktualnie, potencjalnymi przyczynami wczorajszego spadku kursu BTC, zajrzyjcie tutaj:

Komentarze