ATH Bitcoin | Jak to było ze wzrostem BTC do 20 000$ w grudniu 2017?

4 871

Jak zapewne wszyscy pamiętamy, grudzień 2017 roku zakończył się ustanowieniem niezagrożonego, jak dotąd, ATH BItcoin w wysokości ok. 20 000$. Dziś powraca dyskusja na temat przyczyn, które stały lub mogły stać za tak potęznych wzrostem kursu „króla kryptowalut”. Według dwóch naukowców z USA ten ruch cenowy został zmanipulowany przez jednego (tak, jednego!) wieloryba. Przypomnijmy pewne fakty i przyjrzyjmy się sprawie nieco bliżej.

Czy ATH Bitcoin w 2017 roku było efektem manipulacji?

Temat manipulacji cenami na rynku kryptowalut krąży po branży już od kilku lat. Profesor John M. Griffin z Uniwesytetu w Teksasie i asystent profesora ze Stanowego Uniwersytetu Ohio – Amin Shams opracowali, jak wiecie, w 2018 roku dokument, w którym udowadniali, że ATH bitcoin z grudnia 2017 było niczym innym, jak efektem cenowej manipulacji.

ath bitcoin
Wykres USD/ BTC bull-run grudzień 2017 od TradingView

Badanie zostało opublikowane w swojej pierwotnej wersji w ubiegłym roku. Autorzy stwierdzili w nim, że gwałtowny wzrost kursu bitcoina w 2017 r. był spowodowany „prawdopodobnie przez manipulacje na rynku”. W badaniu postawiono tezę, że do zawyżenia wyceny BTC został uzyty jeden z najczęściej uzywanych stablecoinów – Tether (USDT). Analizując inwestycje w Tether, Griffin i Shams odkryli, że główne zakupy Tether były zsynchronizowane w czasie ze spadkami na rynku w celu ustabilizowania dna.

Teoria profesorów została niedawno zaktualizowana o nowe badania pokazujące, że manipulacja cenami była spowodowana przez jeden duży podmiot i najpewniej została przeprowadzona na giełdzie kryptowalut BitFinex.

Rezultaty naszych badań sugerują, że zamiast tysięcy inwestorów poruszających cenę Bitcoin, był to tylko jeden -i to duży. Z biegiem lat ludzie będą zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że inwestorzy przekazali miliardy ludziom, których nie znali […] Ten jeden duży gracz lub podmiot wykazywał się oczywistą świadomością tego, co działo się na rynku lub wywierał bardzo duży wpływ na cenę Bitcoin, który nie jest obserwowany w przypadku przepływów od innych, mniejszych traderów.

Kontrowersje dotyczące Tether i Bitfinex

Jedna spółka o nazwie iFinex jest właścicielem zarówno BitFinex, jak i Tether. Od dłuższego czasu wokół tych nazw toczą się zażarte spory i dyskusje. W kwietniu tego roku został złożony pozew do Departamentu Sprawiedliwości USA przez prokuratora generalnego z Nowego Jorku. Oskarżenie dotyczyło pokrycia straty w wysokości 850 mln USD poprzez uzyskanie dostępu do tokenów USDT o wartości co najmniej 700 mln USD z rezerw Tether.

W sprawie było już kilka odroczeń i wciąż czeka ona na jednoznaczne rozstrzygnięcie. Ostatnio BitFinex odniósł zwycięstwo przed Sądem Najwyższym w Nowym Jorku, co oznacza, że ​​firma nie będzie musiała dostarczać żadnych dokumentów dotyczących korzystania z Tether do odwołania.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Co było przyczyną wzrostu kursu BTC do 20 000$ w grudniu 2017? Jaką to daje naukę na dziś? Podyskutujmy.

Komentarze