Wolumen CME Bitcoin Futures znowu rośnie | Manipulują kursem BTC, czy nie?

Od grudnia 2017, kiedy CME uruchomiło kontrakty futures na bitcoiny, do kryptosfery napływa mnóstwo zainteresowania ze strony kapitału instytucjonalnego. Rynek instrumentów pochodnych Bitcoin stał się bardzo atrakcyjny. Jak aktualnie, w obliczu oczekiwania na kolejny ruch kursu bitcoina, wygląda sytuacja w tym sektorze?

Każdy kontrakt CME składa się z 5 BTC, które są rozliczane na koniec każdego miesiąca. Wolumen bitcoinowych kontraktów futures na CME jest dla wielu wskaźnikiem nastrojów rynkowych.

Pomimo swoistej stagnacji kursu BTC i apokaliptycznych wizji roztaczanych przez niektórych obserwatorów rynku, inwestorzy instytucjonalni znów zaczęli kierować swoją uwagę na bitcoin. Widać to po rosnącej liczbie inwestorów, którzy grają long na rynku Bitcoin Futures CME. Firma analityczna Skew opublikowała dane, które pokazują, że liczba inwestorów nastawionych na wzrosty znów zaczęła rosnąć. Ciekawe jest to, że ten wzrost ma miejsce praktycznie z poziomu zero. Obecnie ilość instytucjonalnych kontraktów long opiewa na 1100.

Kiedy kurs bitcoin zaczął rosnąć, wolumeny kontraktów bitcoinowych na CME wzrosły z 7874 kontraktów 18 października do obecnej pozycji 8265 kontraktów.

cme bitcoin
źródło: tutaj

Warto zwrócić uwagę, że równocześnie ze wzrostem instytucji nastawionych prowzrostowo, spada ilość shortów.

Manipulacje na CME?

Informowaliśmy Was wcześniej, że zainteresowanie kontraktami Bitcoin Futures i ich wolumen spadły o 50% we wrześniu zaraz po uruchomieniu Bakkt. Długo oczekiwane kontrakty terminowe Bakkt okazały się ogromnym rozczarowaniem, ponieważ odnotowały minimalny wolumen obrotu w pierwszym tygodniu. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji – zapoznajcie się z treścią poniższego wpisu:

Czy rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych CME to preludium do wzrostów?

Od dłuższego czasu kurs bitcoina tkwi w swoistej stagnacji. 20 października Bitcoin wszedł w formację kanału malejącego, który został wybity górą. Presja zakupowa znacznie wzrosła, a wszystkie te wskaźniki techniczne wskazywały dotychczas na możliwą zwyżkę cen.

btc usd 22-10-2019
wykres BTC USD od TradingView

Chociaż w przeciągu ostatnich dwóch kwartałów 2019 roku cena bitcoina spadała, analitycy uważali, że nie było powodu do zmartwień, ponieważ Bitcoin konsolidował straty na bessy w 2018 roku. Biorąc pod uwagę, że nagroda za wydobycie bloku sieci Bitcoin zmniejszy się o połowę w maju 2020 r., wielu wyczekuje znacznego wzrostu ceny BTC.

Aktywny na Twitterze analityk Plan₿ zasugerował, że kurs bitcoina może osiągnąć nawet 55 000 USD w następstwie halvingu:

Miles Paschini, dyrektor i współzałożyciel B21, powiedział redakcji jednego z serwisów kryptowalutowych:

Myślę, że jeśli można zaobserwować trend, w którym instytucje idą na long, szczególnie na pozycjach lewarowanych, to dobry znak, że dostrzegają kluczowe wskaźniki kierujące rynkiem. W chwili obecnej wydaje się, że wiele uwagi poświęca się halvingowi, który historycznie doprowadził do wzrostu cen BTC i nowego ATH.

Jakie jest Twoje spojrzenie na wyszczególnione kwestie? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze