Manipulacja kursem BTC? Niecodzienne ruchy tuż przed wygaśnięciem kontraktów BTC futures na CME

Nowe obserwacje ujawniają niezwykłe ruchy kursu bitcoin na krótko przed jutrzejszą datą wygaśnięcia kontraktów futures BTC na giełdzie Chicago Mercantile Exchange (CME). Jak zaobserwował Arcane Research w raporcie opublikowanym przez norweski serwis informacyjny Kryptografen:

[Od stycznia 2018 r.] Bitcoin [spada] średnio o 2,27% w miarę zbliżania się daty rozliczenia każdego miesiąca.

cme bitcoin
źródło: tutaj

Wprowadzone w grudniu 2017 r. kontrakty bitcoin CME wygasają co miesiąc i mogą być przedmiotem obrotu tylko przez kwalifikowanych inwestorów.

Pamiętajmy, że kurs BTC spada przed jutrzejszą datą wygaśnięcia kontraktów Bitcoin CME. W chwili pisania tego tekstu kurs bitcoina notuje dalsze spadki i wynosi 7891$:

btcusd tradingview
Kurs BTCUSD od TradingView

„Te kontrakty są optymalne do manipulacji”

W ubiegłym roku Tom Lee z Fundstrat Global Advisors, również zauważył znaczące spadki na krótko przed większością dat rozliczania kontraktów futures na bitcoiny na CME.

Analityk w Arcane Crypto Bendik Norheim Schei napisał:

Te kontrakty futures są optymalne do manipulacji. Są rozliczane w dolarach, a nie w bitcoinach. Cena rozliczenia zależy od ceny bitcoin na rynku bazowym. W związku z tym bitcoiny nigdy nie zmieniają właściciela, a jest to po prostu rynek bazowy handlowany w dolarach.

Schei wskazuje, że bitcoin gwałtownie spadł przed datą wygaśnięcia kontraktów futures na BTC w miesiącach, w których średni dzienny zwrot był stosunkowo wyższy, prawie 4% w najwyższym punkcie w maju 2019 r.:

Jest bardzo mało prawdopodobne, że cena spadnie przed rozliczeniem CME […] potwierdzają hipotezę, że cena BTC jest manipulowana przed rozliczeniem CME. Jednak liczby nie mówią nic o „umyślnej manipulacji” […].

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx