Manipulacja kursem BTC? Niecodzienne ruchy tuż przed wygaśnięciem kontraktów BTC futures na CME

8 572

Nowe obserwacje ujawniają niezwykłe ruchy kursu bitcoin na krótko przed jutrzejszą datą wygaśnięcia kontraktów futures BTC na giełdzie Chicago Mercantile Exchange (CME). Jak zaobserwował Arcane Research w raporcie opublikowanym przez norweski serwis informacyjny Kryptografen:

[Od stycznia 2018 r.] Bitcoin [spada] średnio o 2,27% w miarę zbliżania się daty rozliczenia każdego miesiąca.

cme bitcoin
źródło: tutaj

Wprowadzone w grudniu 2017 r. kontrakty bitcoin CME wygasają co miesiąc i mogą być przedmiotem obrotu tylko przez kwalifikowanych inwestorów.

Pamiętajmy, że kurs BTC spada przed jutrzejszą datą wygaśnięcia kontraktów Bitcoin CME. W chwili pisania tego tekstu kurs bitcoina notuje dalsze spadki i wynosi 7891$:

btcusd tradingview
Kurs BTCUSD od TradingView

„Te kontrakty są optymalne do manipulacji”

W ubiegłym roku Tom Lee z Fundstrat Global Advisors, również zauważył znaczące spadki na krótko przed większością dat rozliczania kontraktów futures na bitcoiny na CME.

Analityk w Arcane Crypto Bendik Norheim Schei napisał:

Te kontrakty futures są optymalne do manipulacji. Są rozliczane w dolarach, a nie w bitcoinach. Cena rozliczenia zależy od ceny bitcoin na rynku bazowym. W związku z tym bitcoiny nigdy nie zmieniają właściciela, a jest to po prostu rynek bazowy handlowany w dolarach.

Schei wskazuje, że bitcoin gwałtownie spadł przed datą wygaśnięcia kontraktów futures na BTC w miesiącach, w których średni dzienny zwrot był stosunkowo wyższy, prawie 4% w najwyższym punkcie w maju 2019 r.:

Jest bardzo mało prawdopodobne, że cena spadnie przed rozliczeniem CME […] potwierdzają hipotezę, że cena BTC jest manipulowana przed rozliczeniem CME. Jednak liczby nie mówią nic o „umyślnej manipulacji” […].

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze