Weekendowe ponadprzeciętne zakupy stablecoinów w Argentynie!

Argentyna to kraj, który z pewnością nie ułatwia życia swoim obywatelom. 60% inflacji, dewaluacja waluty krajowej i brak dostępu do dolarów amerykańskich spowodowały, że dla wielu Argentyńczyków kryptowaluty to najlepszy sposób na zabezpieczenie swoich oszczędności. W 2021 roku, kiedy to inflacja w Argentynie rosła gwałtownie z miesiąca na miesiąc odnotowano sześciokrotny wzrost segmentu stablecoinów.

Co spowodowało kilkukrotnie wyższe zakupy walut cyfrowych w ten weekend?

W sobotę w Argentynie rezygnację złożył minister gospodarki Martin Guzman. Argentyńczycy obawiając się dalszej dewaluacji swojej waluty w obliczu złych informacji ruszyli na zakupy stablecoinów. Jak podają Argentyńskie firmy kryptograficzne dla CoinDesk, Argentyńczycy kupili od dwóch do trzech razy więcej stablecoinów niż w typowy weekend.

„Ilekroć w Argentynie pojawia się jedna z tych wiadomości, ze względu na całodobowy charakter krypto, jest to pierwszy rynek, na którym Argentyńczycy zaczyna szukać ceny za dolara amerykańskiego. To zwiększa wolumeny” – powiedział CoinDesk Sebastian Serrano, dyrektor generalny argentyńskiej giełdy kryptograficznej Ripio.

Po rezygnacji Guzmana peso (ARS) straciło na wartości około 15% w stosunku do stablecoin DAI i USDT na kilku wiodących platformach lokalnych giełd. Oba stablecoiny wzrosły z 245 ARS w piątek do 280 ARS w ciągu weekendu. Po nominacji Silviny Batakis na stanowisko nowego ministra gospodarki późnym wieczorem w niedzielę notowania USDT na giełdach argentyńskich wzrosły do ​​303 ARS za monetę.

Argentyńska giełda Buenbit odnotowała 300% wzrost obrotów w niedzielę w porównaniu do tego samego dnia w poprzednich tygodniach, jak zostało przekazane dla CoinDesk, dodając, że „wiele osób” używało swojego DAI jako zabezpieczenia, aby uzyskać pożyczki w argentyńskich pesos i kupić więcej DAI jako ochronę przed potencjalna dewaluacja rodzimej waluty.

Ze względu na brak referencji cenowych dla dolara amerykańskiego w weekend większość argentyńskich giełd zwiększyła spready między cenami kupna i sprzedaży do 18%, podczas gdy ogólnie wynoszą one około 2%.

Pablo Sabbatella, założyciel kryptograficznej platformy edukacyjnej DefyEducation, która koncentruje się na Ameryce Łacińskiej, napisał w niedzielę na Twitterze „Giełdy dodały gigantyczny spread, aby ludzie nie handlowali, a oni (giełdy) zabezpieczają się w ten sposób przed jutrzejszą ceną otwarcia”.

„Ze względu na popyt i bez referencyjnej ceny wymiany, ceny wzrosły, a spready rozszerzyły się” – napisał na Twitterze Andrés Vilella Weisz, szef handlu i strategii na argentyńskiej giełdzie kryptowalut Lemon Cash, dodając, że po rezygnacji Guzmana popyt na kryptowaluty był silny.

Komentarze