Hegemonia dolara zagrożona! Nowa waluta rezerwowa BRICS!

Po rozpoczęciu przez Rosje ”operacji wojskowej” na Ukrainie kraje zachodnie nałożyły na nią znaczące sankcje. Około połowy rezerw walutowych oraz złota jakie przetrzymywała Rosja w krajach zachodnich niemal natychmiast zostały zablokowane. Oczywiście Rosja zapowiedziała wejście na drogę sądową w celu odzyskania zamrożonych środków. Co jest równie ważne nie umknęło to uwadze Chin. Widząc z jaką łatwością i szybkością rezerwy Rosji zostały zablokowane Rosja wraz z Chinami zaczęły działania mające na celu przyśpieszenie powstania waluty rezerwowej krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Południowa Afryka). Nie trzeba było długo czekać na pojawienie się stosownego komunikatu.

22 czerwca, Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że BRICS przygotowuje się do stworzenia międzynarodowej waluty rezerwowej.

„Rosyjski finansowy system komunikacyjny jest gotowy na połączenie z bankami krajów BRICS. Rosyjski system płatności MIR rozszerza swoją obecność. Badamy możliwość stworzenia międzynarodowej waluty rezerwowej w oparciu o koszyk walut BRICS” – powiedział prezydent Rosji w wiadomości wideo do uczestników forum BRICS.

„Biznesmeni naszych krajów zmuszeni są rozwijać swój biznes w trudnych warunkach, w których zachodni partnerzy zaniedbują podstawowe zasady gospodarki rynkowej, wolnego handlu, a także nienaruszalności własności prywatnej” – dodał Putin.

Sankcje nałożone na Rosję zmusiły ją do poszukiwania nowych rynków i zacieśniania więzi z innymi krajami w celu przetrwania gospodarczego. Ogromny rynek zbytu pojawił się w Azji i Afryce. Według państwowej agencji prasowej Tass, Putin powiedział, że w związku z sankcjami Rosja „przekierowuje” swoje przepływy handlowe do krajów BRICS i innych „wiarygodnych partnerów międzynarodowych”. W rezultacie handel z Chinami, Indiami, Brazylią i RPA miał podskoczyć o 38% w pierwszych trzech miesiącach roku.

Moskwa aktywnie przekierowuje eksport swoich produktów węglowodorowych z krajów europejskich do Azji, ale przede wszystkim do Chin i Indii. Według Centralnej Administracji Celnej Chin, rosyjsko-chińska wymiana towarowa wzrosła o prawie jedną trzecią w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 roku, osiągając kwotę około 66 miliardów dolarów. Gwałtowny wzrost handlu towarami został przez ekspertów powiązany ze wzrostem cen energii, które stanowią ok. 70% rosyjskiego eksportu do Chin.

Chiny i Indie mają kluczowe znaczenie dla Rosji, aby maksymalnie zminimalizować straty spowodowane sankcjami zachodu. Chociaż UE i USA zdecydowały o wstrzymaniu importu rosyjskiej ropy okazuje się, że Rosja stale zwiększa produkcję, aby zaspokoić popyt ze strony Indii i Chin. Co prawda MAE spodziewa się spadku produkcji ropy w Rosji ze względu na kolejne sankcje zachodu to jednak biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na ropę z obu tych krajów może on nie być znaczący. Chiny to szczególnie ważny rynek, ponieważ popyt na paliwo w Chinach w okresie po COVID-19 nadal rośnie. Oprócz energii Moskwa aktywnie dostarcza do Chin metale, drewno, nawozy, chemikalia, produkty spożywcze i diamenty.

Chociaż w BRICS od lat trwają dyskusje na temat przyspieszenia płatności w walutach narodowych, wydaje się, że zapowiedź Putina i sposób, w jaki „dedolaryzacja” została narzucona Rosji, waluta BRICS jest na skraju urzeczywistnienia. Ponieważ handel Rosji z Indiami i Chinami przyspiesza, te mega gospodarki nie mogą ryzykować odcięcia ich od globalnego systemu finansowego zdominowanego przez zachód, a zatem ustanowienie alternatywy BRICS najlepiej służy ich interesom.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego dominacja dolara w udziale międzynarodowych rezerw walutowych maleje. Banki centralne chcą zdywersyfikować swoje udziały w walutach takich jak juan, a także w nietradycyjnych obszarach, takich jak korona szwedzka i won południowokoreański.

Zobacz też:

Komentarze