Twitter przejdzie na blockchain | Decentralizacja w pełnym wydaniu

Dyrektor Twittera poruszył niezwykle ważną kwestię dla naszego dzisiejszego, wirtualnego życia. Media społecznościowe i ich decentralizacja. Jack wziął się do roboty. 

Przyszłość mediów społecznościowych

Social media to dla nas chleb powszedni. Wielu z nas, osób z krajów rozwiniętych, czy też rozwijających się ma dostęp do portali społecznościowych na co dzień. Liczby mówią same za siebie i są traktowane w miliardach. 

Facebook, czyli najpopularniejsze internetowe medium to ponad 2 miliardy zarejestrowanych użytkowników, z czego ponad 50% odnotowuje codzienną aktywność. 

Jack Dorsey, współzałożyciel i dyrektor generalny Twittera i operatora płatności Square wygłosił wczoraj, wydaje się, niezwykle ważny monolog. Traktował on przede wszystkim o przyszłości social mediów i konieczności ich decentralizacji, w czym ma pomóc technologia rejestrów rozproszonych blockchain. Niżej parafrazuję obszerną wypowiedź Jacka (jak na Twittera), choć zachęcam do przeczytania oryginalnej treści, bo nic tak nie odda sensu zagadnienia, jak jego własne słowa.

https://twitter.com/jack/status/1204766078468911106

Dla przypomnienia: Guardian w 2011 roku okrzyknął współtwórcę Twittera drugą najbardziej wpływową osobistością mediową na świecie (to Zuckerberg był królem). Zaraz za nim dopiero uplasował się Larry Page czy Steve Jobs. 

Zdecentralizowane social media

Dorsey zaczął od ogłoszenia prac nad projektem, który za kilka lat może zmienić oblicze światowych mediów. Otóż Twitter powołał niezależny zespół architektów, inżynierów i designerów oprogramowania w celu stworzenia otwartego i zdecentralizowanego standardu dla mediów społecznościowych. “Celem Twittera jest w końcu przyjęcie tego standardu” – pisze Dorsey. 

Prawdopodobnie chodzi o to, aby stworzyć standard na wzór SMTP, protokołu poczty elektronicznej; e-mail. Twórca wspomina, że niegdyś Twitter szedł już tą drogą, niestety z wielu przyczyn, w pełni uzasadnionych – mówi Dorsey – wybrali ścieżkę ku centralizacji. 

Pierwsze, z czym musimy się zmierzyć to globalna polityka, regulacje, które nakazują walkę z nadużyciami i dezinformacją. W długim terminie będzie to prawdopodobnie nie do zniesienia i zbyt obciążające dla ludzi. 

Po drugie – mówi Jack – media społecznościowe odchodzą od hostingu treści i ich nadzoru. Teraz social media stosują algorytmy, które skupiają się na jednostce. Co gorsza, algorytmy te są zamknięte i nikt nie może stworzyć dla nich alternatywy. “Jeszcze” – dodaje. 

Kolejna kwestia, jaką bierze pod lupę Jack to wszystkim nam dobrze znana kontrowersja i wszechobecny skandal w mediach. (W końcu, co się klika?). Zamiast tego powinniśmy promować zdrowie, szeroko pojęte.

Konkludując, nowe technologie pozwalają dziś znów wkroczyć na ścieżkę ku decentralizacji. Blockchain wydaje się więc naturalnym wyborem – otwarty i mocny hosting, zarządzanie i monetyzacja. “Wiele pracy trzeba jeszcze wykonać, ale fundamenty są tam [w blockchainie]” – podsumowuje Dorsey.

To co, chcielibyście kiedyś żyć w świecie zdecentralizowanych mediów? Pracownicy Jacka szukają standardu, jeśli go nie znajdą, zbudują go od zera. Może znacie takowy i im podpowiecie? Piszcie.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze