Bitcoin to blisko pół miliarda przeprowadzonych transakcji | Tyle, co Indie w ciągu jednego kwartału!

1 793
Nie taki Bitcoin kolorowy, jak go malują… Jeszcze bardziej kolorowy! Spójrzcie tylko na statystyki dotyczące głównej warstwy sieci Bitcoin.

Zdecentralizowany system elektronicznej gotówki peer-to-peer próbuje się marginalizować, przede wszystkim jego wartość. A w rzeczy samej, sieć bitcoina codziennie przetwarza ogromne ilości transakcji i amerykańskiego kapitału. Przyjrzyjmy się zatem, ile tego w sumie się zebrało w ciągu minionej dekady.

Sieć Bitcoina cały czas w ruchu

Na pierwszy ogień weźmiemy liczbę transakcji (potwierdzonych). Na poniższym wykresie zobaczycie, ile ich przeprowadzono w poszczególnych miesiącach każdego roku, poczynając od 2009. Przez pierwsze dwa lata funkcjonowania bitcoina w świecie nic spektakularnego się nie wydarzyło w tym zakresie. 

sieci bitcoin transakcje

Całkowita liczba transakcji w sieci bitcoin, o czym mogliście przeczytać w naszym krótkim podsumowaniu sieci 2019, wynosi bowiem blisko pół miliarda! A dokładnie: nieco ponad 487 milionów transakcji zostało przeprocesowanych w ciągu ostatniej dekady.

Liczba ogromna, niewyobrażalna, ale gdyby wziąć pod uwagę pioniera rynku e-commerce w Chinach i na świecie, Alibaba (Aliexpress) przetwarzającego 1,5 miliarda transakcji DZIENNIE! – to ręce opadają.

Inny przykład – Indie – zunifikowany, scalony interfejs płatności w tamtym rejonie świata 500 milionów transakcji proceduje w ciągu zaledwie jednego kwartału. Nieźle. Choć bitcoin i tak wypada dobrze, przede wszystkim zważając na to, że kilka dni temu obchodził dopiero 11. urodziny, a użytkowników szacunkowo ma niewiele ponad 28 milionów. Hindusów jest 1,3 miliarda.

Narodziny cyfrowego złota na pewno nie były kolorowe…

Nie jest niczym dziwnym, że pierwsze lata funkcjonowania bitcoina były ni mniej, ni więcej, jak tylko raczkowaniem. Wiecie, że w 2011 roku dokonano tylko 2 milionów transakcji?

Z kolei szczyt 2019 w ilości dokonanych transakcji jednego dnia (sic!) miał miejsce 14 grudnia i wyniósł blisko pół miliona transakcji. Średnia zaś to ponad 300 tysięcy transakcji dziennie w 2019, w porównaniu do 2011, kiedy średnio przeprowadzano 5 tys. transakcji każdego dnia. W sumie, w ubiegłym roku, przeprowadzono ponad 111 milionów transakcji.

Obserwując wykres wyraźnie widzimy, że występuje korelacja pomiędzy częstotliwością przeprowadzania transakcji a ceną cyfrowego złota. Niestabilność kursu BTC sprzyja wzrostowi transakcyjności. Niewątpliwie jest to spowodowane skakaniem pomiędzy portfelami i adresami przez poszczególnych traderów.

Co równie zastanawiające, sumaryczna ilość transakcji każdego roku, począwszy od 2010, była większa, niż roku poprzedniego. Wyjątek stanowi rok 2018, który to zaliczył ponad 20-procentowy spadek.

Artykuł opracowany na podstawie analizy Johna Joel’a, kryptoentuzjasty, analityka rynku walut cyfrowych. 

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze