Nie macie jaj na Bitcoin | Podsumowanie sieci 2019

Photo: Tao Tao Holmes/atlas obscura
Sieć Bitcoina rozwija się z każdym kolejnym rokiem w niesamowitym tempie. Ten rozwój jest zauważalny zarówno pod względem mocy obliczeniowej, adopcji SegWit, całkowitej liczby transakcji, czy chociażby Lightning Network. Zapomnijmy na chwilę o cenie i spójrzmy na statystyki podsumowujące miniony rok bitcoinowego blockchaina. Jaki zatem był Bitcoin w 2019 roku?

Co się zmieniło pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2019 roku w sieci bitcoin?

Hash rate sieci bitcoina – moc obliczeniowa sieci wzrosła z 40 EH/s do ponad 100 EH/s.

bitcoin hash rate 2019

Kolejnym czynnikiem mogącym niejako decydować o fundamentalnym rozwoju cyfrowego złota jest adopcja SegWit. To rozszerzenie, aktualizacja protokołu Bitcoin, które już od 2017 r. umożliwia m. in. przeprowadzanie transakcji o znacznie obniżonej prowizji.

Procent płatności realizowanych przy użyciu SegWit wzrósł w niniejszym okresie o ponad 18%. Wzrost nastąpił z poziomu 40% w styczniu do +58% w ostatnim dniu roku.

segwit

Nikt nie korzysta z bitcoina, poza spekulacją i tradingiem? Może to i prawda. Jednak nie zmienia to faktu, iż w tym roku dokonano ponad 118 milionów transferów BTC! Sprawia to, że zbliżamy się do pół miliarda transakcji przeprowadzonych w sieci Bitcoin. 

całkowita liczba transakcji bitcoin 2019

Rozwój Lightning Network w 2019 roku

Mikropłatności bitcoinowe radzą sobie równie świetnie, co on-chain bitcoina. Protokół LN rozwija się, adopcja rośnie, przybywa węzłów, a nowe rozwiązania są coraz bardziej przyjazne dla przeciętnego użytkownika.

Pojemność kanałów wzrosła z 515 BTC do ponad 850 BTC. Ilość kanałów podwoiła się – z 16 tysięcy na początku roku do +35 tysięcy. Publiczne węzły osiągnęły równie dobry wynik – z 4 800 do blisko 11 tysięcy aktywnych node’ów.

O co więc chodzi? Dlaczego jeszcze nie kupiliście bitcoina za cenę poniżej 10 tysięcy dolarów? – pyta Bitcoin Macro, znany komentator i kryptotrader.

“Ponieważ jesteście słabi i nie macie jaj. Dlatego” – podsumowuje Macro. 

Macro wydaje się opierać na przesłankach i wierze w wizję Tima Drapera. Dla przypomnienia chodzi o to, że w ciągu najbliższych lat kurs bitcoina miałby osiągnąć wycenę na poziomie miliona złotych. 

Czas pokaże, kto miał rację. 

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Szczęśliwego Nowego Roku i pomyślnych ruchów na rynkach kryptowalutowych w 2020! 🥳

Komentarze