Stale block w sieci Bitcoin dwa razy w ciągu tygodnia!

W ciągu ostatniego tygodnia zarejestrowano dwa przypadki stale block w sieci Bitcoin. Samo zdarzenie nie jest niczym nadzwyczajnym, ale czy to nie jest początek nowej tendencji?

Aktualizacja nieaktualności

Stale blocks to takie bloki sieci, które zostały pomyślnie wydobyte, ale nie zostały uwzględnione w łańcuchu bloków.

Osierocone bloki pojawiają się w chwilach, gdy górnicy rozwiązują ten sam blok w tym samym czasie, ale często na innych krańcach globu. Geograficznie bliższe węzły wychwycą blok, który został wydobyty w ich pobliżu, co skutkuje małym forkiem w łańcuchu. Właściwy blok jest chwilę potem pobierany do głównego łańcucha. Blok – sierota z kolei nie może zostać poprawnie zwalidowany.

Takie sytuacje nie są czymś nadzwyczajnym, aczkolwiek zazwyczaj występują nie częściej niż raz na kilka miesięcy. Tym razem jednak nastąpiły w ciągu jednego tygodnia. Pierwszy przypadek miał miejsce 22 lutego, drugi 28 lutego.

BitMex wykazało trzysekundową przerwę na blockchainie Bitcoina spowodowaną nieaktualnymi blokami. Ten drugi zawierał w sobie 625 transakcji, a wszystkie z nich zostały przeniesione z sukcesem do następnych bloków. Co bardziej istotne, nie straciliśmy dzięki temu żadnej wartości.

Jest to pierwsza taka sytuacja od 27 stycznia. Wówczas doszło do double-spendingu o wartości $3:

Czy trzeba się martwić?

Stale blocks są rzeczą powszechną w sieci Bitcoina. Różnica polega na tym, że zazwyczaj przytrafiają się raz na kilka miesięcy, a nie kilka tygodni. Oznacza to, że sytuacja ta powtarza się ostatnio częściej niż zwykle. Pocieszający jest fakt, że żaden z tych bloków w żaden sposób nie zagroził sieci.

Powodem pojawiającej się coraz częściej sytuacji jest zapełnienie bloków w sieci. Puste bloki bitcoina stały się reliktem przeszłości. W tym samym czasie o 20% spadł również czas potwierdzenia bloku, a hashrate stale ustanawia nowe rekordy.

Czy w takim razie istnieją jakiekolwiek powody do obaw? Póki co sieć BTC pozostaje najbezpieczniejszą w przestrzeni kryptowalutowej. Jeśli jednak bloki te będą pojawiały się częściej, może to podnieść obawy użytkowników. Zwłaszcza jeśli zwiększą się błędnie przypisywane wartości. Tymczasem sieć BTC funkcjonuje dalej.

Ciekawa wydaje się być jednak hipotetyczna sytuacja, kiedy to powyższy problem będzie stanowił zagrożenie. Jeśli tak się stanie, pozostaje pytanie, w jaki sposób rozwiązać defekt działający na tak wielką skalę.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze