Powstał osierocony blok w sieci Bitcoin | Społeczność dyskutuje o double spending

10 351

W sieci Bitcoina doszło wczoraj do powstania osieroconego bloku. Ostatni raz doszło do tego w październiku 2019 roku. W jakich warunkach ma miejsce double spending w Bitcoin i co to tak naprawdę oznacza?

Stale block (osierocony blok) sieci Bitcoin, który mógł doprowadzić do podwójnego wydatkowania nie był złośliwym atakiem, ale wynikiem jednej z transakcji, która nie została przeniesiona do kolejnego bloku. Problem został szybko rozwiązany.

Osierocone bloki pojawiają się w chwilach, gdy górnicy rozwiązują ten sam blok w tym samym czasie, ale często na innych krańcach globu. Geograficznie bliższe węzły wychwycą blok, który został wydobyty w ich pobliżu, co skutkuje małym forkiem w łańcuchu. Właściwy blok jest chwilę potem pobierany do głównego łańcucha.

To pierwszy stale block od października 2019 r.

Pojawienie się stale blocków to relatywnie rzadkie zjawisko. Jak pokazuje tweet BitMEX Research, do identyfikacji osieroconego bloku doszło w ramach bloku numer 614 732. Ostatni raz taką sytuację zauważono w październiku ubiegłego roku.

Stale block o wielkości 0,98 MB, wydobyty w mniej niż pół sekundy po wykopaniu bloku przez BTC.com, został wydobyty przez Poolin, a następnie natychmiast osierocony. Zanim jednak to nastąpiło, blok zawierał 39 transakcji. 38 z nich trafiło do następnego bloku. Wydaje się, że w kontekście ostatniej tx o wartości wejściowej 0,00034801 (3 USD) doszło do podwójnego wydatkowania (double spending).

Incydent o tak małej wielkości doprowadził BitMEX Research do wniosku, że nie był to żaden atak. Według nich ta sytuacja pokazała, że blockchain Bitcoin działa bardzo sprawnie.

Double spending na Bitcoinie

Dyskusja odnośnie wczorajszego wydarzenia dotyczy de facto tego, czy 3-dolarową transakcję należy rozpatrywać w kategoriach podwójnego wydatkowania czy też nie.

Potwierdzenia w łańcuchu bloków mogą różnić się od siebie. Jednak im więcej potwierdzeń, tym bardziej prawdopodobne, że transakcja jest prawdziwa, a nie że mamy do czynienia z przypadkiem podwójnego wydatkowania lub osieroconego bloku. Inny komentator wątku na Twitterze przypomina, że zwykle wystarczą trzy potwierdzenia, aby upewnić się o jakości danej transakcji.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze