Spadki na rynku kryptowalut i w ciąż nie widać końca

Dlaczego na rynku kryptowalut w ciąż nie widać końca spadków

Ceny kryptowalut spadają i wygląda na to, że nie widać dna. Oto trzy powody, dla których ceny kryptowalut wciąż spadają.

Ceny kryptowalut spadają, ale dlaczego?

Tegoroczny krach na rynku przekształcił większość zwycięskich portfeli w przegranych netto, a nowi inwestorzy prawdopodobnie tracą nadzieję na Bitcoina (BTC).

Inwestorzy wiedzą, że kryptowaluty wykazują wyższą niż średnia zmienność, ale tegoroczne spadki były ekstremalne. Po osiągnięciu stratosferycznego maksimum na poziomie 69 400 USD, cena Bitcoina spadła w ciągu następnych 11 miesięcy do nieoczekiwanego rocznego minimum na poziomie 17 600 USD.

To prawie 75% spadku wartości

Etherum (ETH), największy altcoin pod względem kapitalizacji rynkowej, również odnotował 82% korektę, gdy jego cena spadła z 4800 USD do 900 USD w ciągu siedmiu miesięcy.

Dane historyczne pokazują, że spadki w przedziale 55%-85% są normą po parabolicznych wzrostach hossy, ale czynniki wpływające na dzisiejsze ceny kryptowalut różnią się od tych, które wywołały wyprzedaże w przeszłości.

W tej chwili nastroje inwestorów pozostają łagodne, ponieważ inwestorzy unikają ryzyka i czekają, aby zobaczyć, czy obecna polityka pieniężna Rezerwy Federalnej złagodzi utrzymującą się wysoką inflację w Stanach Zjednoczonych. 21 września prezes Fed Jerome Powell ogłosił podwyżkę stóp procentowych o 0,75% i zasugerował, że podobnej wielkości podwyżki będą miały miejsce, dopóki inflacja nie spadnie bliżej celu banku centralnego na poziomie 2%.

Do negatywnego obrazy całej sytuacji gospodarczej dochodzą liczne głosy krytyki i niezrozumienia działań Fedu.

Przyjrzyjmy się trzem powodom, dla których ceny kryptowalut nadal spadają w 2022 roku i w ciąż nie widać końca spadków.

Podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej

Podniesienie stóp procentowych zwiększa koszt pożyczania pieniędzy dla konsumentów i przedsiębiorstw. Ma to efekt domina w postaci wzrostu kosztów operacyjnych firmy, kosztów towarów i usług, kosztów produkcji, płac i ostatecznie kosztów prawie wszystkiego.

Wysoka, nie do powstrzymania inflacja jest głównym powodem, dla którego Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podnosi stopy procentowe. A odkąd podwyżki stóp rozpoczęły się w marcu 2022 r., Bitcoin i szerszy rynek kryptowalut uległy korekcie.

Kiedy polityka pieniężna lub wskaźniki mierzące siłę zmian w gospodarce, aktywa ryzykowne mają tendencję do sygnalizowania lub poruszania się wcześniej niż akcje. W 2021 r. Fed zaczął sygnalizować swoje plany ostatecznego podniesienia stóp procentowych, a dane pokazują, że cena Bitcoina gwałtownie skorygowała się do grudnia 2021 r. W pewnym sensie Bitcoin i Ethereum były kanarkami w kopalni węgla, które zasygnalizowały przyszłość rynków akcji.

Jeśli inflacja zacznie spadać, kondycja gospodarki poprawi się lub Fed zacznie sygnalizować zwrot w swojej obecnej polityce pieniężnej, ryzykowne aktywa, takie jak Bitcoin i altcoiny, mogą ponownie stać się „kanarkami w kopalni”, odzwierciedlając powrót ryzyka -na sentymencie inwestorów.

Zobacz także: Coinbase wchodzi do Holandii, a Binance tworzy globalną radę doradczą

Utrzymująca się groźba regulacji

Branża kryptowalut i organy regulacyjne od dawna nie dogadują się z powodu różnych nieporozumień lub braku zaufania do rzeczywistego przypadku użycia zasobów cyfrowych. Bez ram roboczych dla regulacji sektora kryptograficznego, różne kraje mają mnóstwo sprzecznych zasad dotyczących klasyfikacji kryptowalut jako aktywów i dokładnie tego, co stanowi legalny system płatności.

Brak jasności w tej kwestii wpływa na wzrost i innowacje w sektorze, a wielu analityków uważa, że ​​włączenie kryptowalut do głównego nurtu nie może nastąpić, dopóki nie zostanie uchwalony bardziej powszechnie uzgodniony i rozumiany zestaw praw.

Na aktywa ryzyka duży wpływ mają nastroje inwestorów, a trend ten rozciąga się na Bitcoina i altcoiny. Do tej pory zagrożenie nieprzyjaznymi przepisami dotyczącymi kryptowalut lub, w najgorszym przypadku, całkowitym zakazem, nadal wpływa na ceny kryptowalut niemal co miesiąc.

Oszustwa i schematy Ponziego to poważne ciosy w zaufanie inwestorów do kryptowalut

Oszustwa, schematy Ponziego i gwałtowna zmienność rynku również odegrały znaczącą rolę w załamaniu cen kryptowalut w 2022 roku. Złe wiadomości i wydarzenia, które zagrażają płynności rynku, zwykle powodują katastrofalne skutki z powodu braku regulacji, młodości branży kryptowalut i rynku są stosunkowo niewielkie w porównaniu z rynkami akcji.

Implozja Terra LUNA i Celsius Network, a także niewłaściwe wykorzystanie dźwigni finansowej i funduszy klientów przez Three Arrows Capital (3AC) były odpowiedzialne za kolejne uderzenia w ceny aktywów na rynku kryptowalut. Bitcoin jest obecnie największym aktywem pod względem kapitalizacji rynkowej w sektorze, a historycznie ceny altcoinów mają tendencję do podążania w dowolnym kierunku, w którym podąża cena BTC.

Gdy ekosystem Terra i LUNA zawalił się sam w sobie, cena Bitcoina uległa gwałtownej korekcie z powodu wielokrotnych likwidacji występujących w Terra – i nastrój inwestorów załamał się.

To samo stało się z jeszcze większą skalą, gdy Voyager, 3AC i Celsius upadły, wymazując dziesiątki miliardów funduszy inwestorów i protokołów.

Czego można się spodziewać do końca 2022–2023 roku?

Czynniki wpływające na spadające ceny na rynku kryptowalut są kierowane przez politykę Rezerwy Federalnej, co oznacza, że ​​możliwość podnoszenia, wstrzymywania lub obniżania stóp przez Fed będzie nadal miała bezpośredni wpływ na cenę Bitcoina, cenę ETH i ceny altcoinów.

W międzyczasie apetyt inwestorów na ryzyko prawdopodobnie pozostanie stłumiony, a potencjalni inwestorzy kryptowalut mogą rozważyć oczekiwanie na sygnały, że inflacja w USA osiągnęła szczyt, a Rezerwa Federalna zacznie używać języka, który wskazuje na zwrot polityki.

Wojna na Ukrainie

Nie bez znaczenie jest wojna Rosji przeciw Ukrainie, która zdaniem wielu analityków ma pierwszoplanowy wpływ na załamanie na rynku ryzykownych aktywów do których należą kryptowaluty. Jak na razie końca działań wojennych nie widać. To co dociera do opinii publicznej jest eskalacją konfliktu, powodująca jeszcze bardziej ponure nastroje.

Opracowanie na podstawie tekstu: „Dlaczego rynek spada”

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx