„Przed nami długi, ciemny okres”- Putin eskaluje na Ukrainie, a Fed podnosi stopy procentowe

3 366

Przed nami długi, ciemny okres” – Putin eskaluje na Ukrainie, a Fed podnosi kolejne 75 punktów bazowych – Art Laffer

W środę Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 75 pb, a prezydent Rosji Władimir Putin eskalował wojnę na Ukrainie poprzez częściową mobilizację. To stanowi kryzys, powiedział Art Laffer, założyciel i prezes Laffer Associates, ale można go rozwiązać poprzez wolny rynek i dyplomację.

„Wolne rynki nigdy nie są ważniejsze niż w okresach kryzysu” – powiedział.

„Dopóki będą podnosić stawkę funduszy federalnych za każdym razem, a nie będą dokonywać obniżek podatków i prowzrostowej polityki regulacyjnej, myślę, że czeka nas bardzo długi, mroczny okres”.

Laffer, który doradzał prezydentowi Ronaldowi Reaganowi w latach 80. i słynie z podejścia do ekonomii od strony podaży, twierdził, że obniżki podatków i uproszczenie przepisów dotyczących działalności gospodarczej zwiększyłyby produkcję towarów i usług, co z kolei obniżyłoby inflację.

„Za Reagana mieliśmy obniżki podatków, które zwiększyły produkcję, zatrudnienie i produkcję” – wyjaśnił.

„Zwiększyliśmy podaż towarów, ograniczyliśmy podaż pieniądza, a inflacja po prostu spadła jak kamień… Ta gospodarka, pod rządami Bidena i Powella, postępuje dokładnie odwrotnie”.

Laffer rozmawiał z Michelle Makori, redaktorem naczelnym w Kitco News.

Podwyżka stóp procentowych Fed

Ostatnia podwyżka stóp Fed jest odpowiedzią na wysoką inflację zasadniczą, która w sierpniu wyniosła 8,3 proc. Na konferencji prasowej w środę prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, obiecał, że będzie podnosić stopy procentowe, dopóki „praca nie zostanie wykonana”. Zasugerował, że „bolesne” byłoby sprowadzenie inflacji do celu 2 proc.

Laffer powiedział, że Powell nie robi wystarczająco dużo.

„To, co trzeba zrobić, aby naprawdę obniżyć inflację, to pozwolić, by stopy procentowe osiągnęły swój własny poziom” – powiedział.

„To jest prawdziwy problem, a Powell tego nie zrobił”.

Laffer dodał, że bilans Fed, który wynosi nieco poniżej 9 bilionów dolarów, jest zbyt duży. Zasugerował, że obecne tempo, w jakim Fed wyprzedaje swoje aktywa, wynoszące 95 miliardów dolarów miesięcznie, jest zbyt wolne.

„Bilans Fedu stał się duży, a inflacja złapała na dobre”, powiedział.

„Powinni sprzedać aktywa poza bilansem… i usunąć te obligacje z bilansu Fed z powrotem na rynek, aby stopy procentowe mogły odzwierciedlać to, co powinny odzwierciedlać”.

Zobacz także: Cena Bitcoina wspina się powyżej 19 200 USD – ryzykanci kupują dip

Publiczne wydatki

Laffer powiedział, że zaostrzenie polityki Fed musi być połączone z polityką fiskalną, aby skutecznie uporać się z inflacją.

„Musisz połączyć politykę monetarną z obniżkami podatków… i z mniejszą ilością regulacji, czego ta administracja nie zamierza zrobić” – powiedział.

„Fed próbuje kontrolować inflację, a polityka fiskalna próbuje zwiększyć inflację”.

Wskazał, że dług publiczny wynosi 123 procent PKB, co jest „niezgłębioną” wielkością.

„Płacimy ludziom, aby nie pracowali i opodatkowujemy ich, jeśli pracują” – powiedział.

„Ludzie masowo opuszczają siłę roboczą, a my pompujemy ogromne ilości pieniędzy”.

Dodał, że „administracja Bidena powinna być bardzo ekspansywna w produkcji towarów i usług” poprzez obniżki podatków i ograniczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Według Laffera, prezydent Reagan, który obniżył górną krańcową stawkę podatkową z 78 do 28 procent, zapoczątkował „rozkwit gospodarki”, powodując „uderzenie w dół” po okresie wysokiej inflacji w latach siedemdziesiątych.

Ilość i jakoś krytyki postępowania Fed pod przewodnictwem Powell zadziwia. Być może jest coś na rzeczy, że Fed całkowicie nie zgrywa się z odczuciami wielu znakomitych ekonomistów.

Niezrozumienie działań Fedu powoduje, że „długi, ciemny” okres w gospodarce może rzeczywiście być przed nami i zostać na dłużej.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze