Cena Bitcoina wspina się powyżej 19 200 USD – ryzykanci kupują dip

7 508

Cena Bitcoina wspina się powyżej 19 200 USD, gdy ryzykanci kupują dip

Akcja cenowa na rynku kryptowalut była w czwartek stosunkowo wyciszona, ponieważ inwestorzy nadal trawili ostatnią podwyżkę o 75 pb dokonaną przez Rezerwę Federalną i konsekwencje, jakie może to mieć dla globalnych cen aktywów.

Niewiele lepiej wyglądały sprawy na tradycyjnych rynkach, które popadły w chaos po wczorajszych komentarzach prezesa Fed Jerome’a ​​Powella. Dow, S&P i Nasdaq zakończyły dzień na minusie, odpowiednio o 0,35%, 0,87% i 1,37%.

Dane z TradingView pokazują, że Bitcoin (BTC) zdołał wspiąć się z powrotem powyżej 19 200 USD podczas popołudniowych sesji handlowych po tym, jak w środę spadł do najniższego poziomu 18 180 USD, najniższej ceny od połowy czerwca.

Według analityko Kitco News Wyckoffa:

„Niedźwiedzie mają ogólną, krótkoterminową przewagę techniczną przy trendzie spadkowym na wykresie dziennym. Ścieżka oporu dla cen jest obecnie ukierunkowana w dół”.

Cena Bitcoina: w dającej się przewidzieć przyszłości kursy raczej pójdą w bok

Zdaniem Davida Lifchitza, partnera zarządzającego i dyrektora ds. inwestycji w ExoAlpha, wczorajsze komentarze prezesa Fed Powella, w których „wyraził, że aby zobaczyć spadek inflacji, bezrobocie musi wzrosnąć”, nie zostały przyjęte pozytywnie przez rynek kryptowalut.

„To w zasadzie oznacza, że ​​amerykański Fed będzie kontynuował proces zaostrzania polityki pieniężnej w dającej się przewidzieć przyszłości”, powiedział Lifchitz, „co nie spodobało się rynkowi, ponieważ oczekiwał pewnych wskazówek, kiedy Fed przestanie podnosić stopy procentowe. Oczekiwania są teraz na najwyższym poziomie 4,6% w 2023 r. z zakresu 3-3,25%, w którym jesteśmy dzisiaj”.

Reakcja rynku była ewidentna, gdy BTC „zachwiał się szeroko z 10-procentowym ruchem amplitudy w minutę po ogłoszeniu przez Fed, odbijając się w górę i w dół o kawałki ponad 300 USD przy każdym tiku, co przełożyło się na spread bid-ask wynoszący około 1,5% do 2% obecnej wartości.”

Sprawdź też: XRP

Spowodowało to, że traderzy, którzy mieli wąskie stop lossy, zostali zatrzymani, zanim zdążyli zareagować, co pozwoliło animatorom rynku o wysokiej częstotliwości wejść i „doić księgę zamówień, udając, że ją obsługują”, przypominając scenę z Flash Boys Michaela Lewisa.

Według Lifchitz, płynność na rynku kryptowalut była endemiczna od połowy lata, a Bitcoin w większości utknął w wąskim przedziale między 18 500 a 19 500 USD, „z niektórymi ucieczkami poniżej 18 tys. lub powyżej 20 tys. jednak nie na długo”.

„Mogę to zrozumieć, że w obecnych czasach nie ma apetytu na ryzyko, biorąc pod uwagę makro geopolityczne i gospodarcze środowisko, aby podnieść BTC” – powiedział Lifchitz.

„Uznałem za interesujące, że nie ma również woli, aby BTC spadł poniżej 18 000 USD, ponieważ zawsze odbija się z powrotem w zakresie od 18,5 000 do 19,5 000 USD. Każdy dip poniżej 18 000 USD jest wściekle kupowany”.

CIO postawił hipotezę, że niektórzy inwestorzy mogą pozycjonować się na moment, w którym rynki dostrzegą, że Fed ma zmienić politykę, „co może być wydarzeniem typu „kup plotkę i kup wiadomości”, ale ostrzegł, że ryzyko takie jak: eskalacja wojny ukraińsko-rosyjskiej lub inwazja Chin na Tajwan może doprowadzić do przyszłych spadków.

„Ale dopóki nie dojdziemy do jednego lub drugiego z tych wydarzeń, spodziewam się, że BTC będzie nadal podskakiwać w swoim zakresie, delikatnie popychany przez traderów o wysokiej częstotliwości i arbitrów w bezkierunkowej trendzie” – podsumował Lifchitz.

Altcoiny osiągają niewielkie zyski

Pomimo spadku wolumenu obrotu, większość tokenów z pierwszej 200 notowana jest na zielono, ponieważ handlowcy z apetytem na ryzyko zgarnęli tokeny po gwałtownych cenach wyprzedaży.

Do znaczących zysków tego dnia należą Reserve Rights (RSR), które zyskały 17,57% i obecnie notowane są po 0,00655 USD, XRP, które wzrosły o 14,32%, osiągając poziom 0,47 USD, oraz Algorand (ALGO), którego cena wzrosła o 14,3% do poziomu 0,368 USD.

Ogólna kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosi obecnie 936 miliardów dolarów, a stopa dominacji Bitcoina wynosi 39,4%.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze