Ruszyło 789 525 ETH o wartości 105 mln $ z PlusToken

Za ostatnią transakcją opiewającą na 789 525 ETH stoi podobno portfel należący do scamerów z PlusToken. Dokładne zasoby ETH ludzi odpowiedzialnych za oszustwa nie są znane. Aktualna „transza” opiewa na sumę 105 milionów dolarów.

Wydaje się, że PlusToken, pomimo rozbicia przez organy ścigania, nie ma problemów z dostępem do swoich aktywów:

https://twitter.com/whale_alert/status/1207464036142596096

Co wyjątkowo zatrważające – chińskie konta w mediach społecznościowych powiązane z PlusToken zaczęły wyjaśniać transakcje i przyznawać się do ich przeprowadzenia. W tym momencie nie wiadomo, co zamierzają zrobić z ogromną ilością ETH i BTC. Możliwe, że kolejne wydarzenia w tej sprawie, obiją się szerokim echem na całym rynku kryptowalut i to na długie lata.

Nie jest pewne, czy osoby przyznające się do przeniesienia środków są częścią zespołu PlusToken, czy tylko podmiotami powiązanymi ze scamem.

PlusToken był jednym z największych przykładów schematu Ponziego, który operował z wykorzystaniem kryptowalut. Zyski z jego działalności szacuje się na poziomie miedzy 2,9 a 3,2 mld USD.

Jaki wpływ na rynek mogą mieć transfery związane z PlusToken?

Transfery związane z PlusToken wzbudzają obawy o wpływ, jaki mogą mieć na ceny cyfrowych aktywów. Już na początku tygodnia informowaliśmy, że spadek BTC poniżej 7000 $ mógł wiązać się z likwidacją części zasobów PlusToken. Scam był wysyłał transze w wysokości 600-1 000 BTC na giełdy, w głównej mierze na Huobi.

Teraz rynek stoi przed realnym zagrożeniem, że PlusToken wpłynie albo na rynek ETH, albo nawet przejdzie do DeFi szukając sposobów na wypranie środków. Portfele PlusToken są aktualnie postrzegane jako znaczne zagrożenie dla stabilności kursu kryptowalut.

Ostatnia transakcja to tylko niewielka część wszystkich ETH, które oszuści powiązani z PlusToken maja w swoich portfelach. Chainalysis wyśledził niedawno część tych środków i odkrył, że program objął 180 000 BTC i około 6,4 miliona ETH.

Analiza Chainalysis sugeruje, że niektóre monety mogą zostać skierowane na rynki pozagiełdowe (OTC) w celu uniknięcia KYC:

Namierzyliśmy około 800 000 ETH i 45 000 BTC i możemy definitywnie powiedzieć, że oszuści przenieśli je na swoje adresy w celu wyprania. Wypłacili co najmniej 10 000 z początkowych 800 000 ETH, podczas gdy pozostałe 790 000 od miesięcy znajduje się nietknięte w jednym portfelu Ethereum.

Co sądzicie na temat transferów ETH z PlusToken? Czy rynek rzeczywiście jest zagrożony? Zapraszamy do dyskusji.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Komentarze