Piramida finansowa jednym z największych holderów Ethereum

Plus Token to znana piramida finansowa funkcjonująca w obszarze kryptowalut. Jak się okazuje – projekt ten zgromadził pokaźne zapasy ETH. Są one na tyle duże, żeby być jednym z najbogatszych adresów Ethereum.

Minus Plusa

Piramida finansowa na sowim koncie posiada około 800 000 ETH. Są one warte około $120 milionów w momencie pisania artykułu. Ten niefunkcjonujący już schemat Ponziego zajmuje 9 miejsce w rankingu najgrubszych portfeli Ethereum. Co ciekawe, liczba transakcji związanych z tym portfelem przekracza milion. Dane te pokazują skalę, na jaką Plus Token oszukiwał swoich klientów.

piramida finansowa
Źródło: Etherscan

6 osób zostało aresztowanych w czerwcu za kradzież poprzez Plus Token. Łączna suma wyłudzonych środków opiewa, według raportów, na 2,9 miliarda dolarów. Piramida była w tym przypadku na tyle oczywista, że obiecywała gwarantowaną stopę zwrotu 6 do 18 procent na miesiąc, w zależności od poziomu i sieci afiliacyjnej. Tak jak w przypadku większości biznesów MLM, osoby wprowadzające więcej nowych użytkowników, otrzymywały większe zwroty. Etherscan prezentuje, jak kształtowała się liczba wpłacanych środków do organizacji.

Piramida finansowa

Cały czas nie wiadomo, czy chińskie władze posiadają kontrolę nad tym adresem czy nie. Przechowywana na adresie suma pozostaje dość niewielka w porównaniu do całej sumy środków, które przejął Plus Token.

Świat kryptowalut rajem dla piramid

Kryptowaluty i piramidy finansowe posiadają bogatą wspólną historię. Anonimowość i brak pośredników w dużym stopniu ułatwia tworzenie schematów, które pozwalają wyłudzać środki od inwestorów. Obok Plus Token istnieć przestało także wiele innych projektów, które biły rekordy popularności. Najgłośniejsza była sprawa Bitconnect, o którym memy podbiły Internet. Dziś z kolei dotarły do nas informacje o postawieniu zarzutów twórcom BitClub Network – piramidy finansowej bardzo popularnej w Polsce. Do tego dodać należy niezliczone ilości grup i społeczności internetowych, które obiecują wysokie przychody. 

Jak zawsze, apelujemy o ostrożność i dokładne sprawdzenie, komu powierzamy środki.

Komentarze