Rosja chce kupić w tym roku 70 miliardów juanów i innych „przyjaznych” walut

3 730

Rosja chce kupić w tym roku 70 miliardów juanów i innych „przyjaznych” walut – Bloomberg

Rosja planuje w tym roku zakup juanów i innych „przyjaznych” walut o wartości około 70 miliardów dolarów, powołując się na sankcje i stan rubla, podał Bloomberg. Istnieje również propozycja, aby rozpocząć sprzedaż tych nowych zasobów juanów później w celu sfinansowania inwestycji.

Moskwa rozważa znacznie większą restrukturyzację swoich rezerw po tym, jak zachodnie sankcje zamroziły około połowy z 640 miliardów dolarów rezerw walutowych, poinformował Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą.

„W nowej sytuacji gromadzenie płynnych rezerw walutowych na przyszłe kryzysy jest niezwykle trudne i niecelowe” – cytowano w mediach prezentację przygotowaną na „strategiczne” spotkanie planistyczne, w którym 30 sierpnia wzięli udział najwyżsi urzędnicy rządu i banku centralnego.

Zamrożone 300 miliardów dolarów nie pomogło Rosji, wręcz przeciwnie, stały się słabością i symbolem straconych szans”.

Po spotkaniu pojawiło się wstępne poparcie dla tego planu, dodał Bloomberg.

Jednak rosyjska propozycja wskazywała na potencjalną trudność w sprzedaży udziałów w juanie w przyszłości, ponieważ wymagałoby to „osobnego porozumienia z Chinami, co będzie bardzo trudne do osiągnięcia w czasie kryzysu” – czytamy w prezentacji.

Tymczasem inne „przyjazne” waluty są obarczone swoim własnym ryzykiem, przy czym dirham ZEA stoi w obliczu „wysokiego ryzyka politycznego”, a turecka lira cierpi z powodu problemów z dewaluacją, dodano w dokumencie.

Posunięcie to idzie w parze z wysiłkami Rosji zmierzającymi do przyspieszenia polityki dedolaryzacji po sankcjach nałożonych na kraj po inwazji na Ukrainę w lutym.

„Szybkość, z jaką kraje zachodnie i ich sojusznicy sankcjonowali rosyjskie rezerwy walutowe (zamrożenie około połowy) bez wątpienia zszokowały rosyjskie władze. Centralny Bank Rosji faktycznie przyznał to samo i bez wątpienia niektóre kraje BRICS – zwłaszcza Chiny – zwróciły uwagę na szybkość, w jakim poruszał się Departament Skarbu USA” – powiedział globalny szef rynków ING Chris Turner.

Rosyjski bank centralny jeszcze bardziej ograniczył zasoby dolarów amerykańskich tuż przed inwazją na Ukrainę.

Według danych, bank centralny obniżył swój udział dolarów amerykańskich w rezerwach do 10,9% od 1 stycznia 2022 r. Jest to spadek z 21,2% odnotowanych rok wcześniej. W międzyczasie udziały w juanach wzrosły z 12,8% do 17,1%, a udziały w euro z 29,2% do 33,9%. Udział rezerw złota spadł z 23,3% do 21,5%.

Od tego czasu nie są dostępne żadne nowe dane, ponieważ rosyjski bank centralny wstrzymał raporty po załamaniu waluty natychmiast po wprowadzeniu sankcji.

Rosja uparcie buduje alternatywny świat i próbuje zastąpić wszystko to co utraciła. Sprzyjają jej państwa nie tylko stowarzyszone w BRICS ale także wszystkie pozostałe negatywnie doświadczone przede wszystkim przez USA. Wydaje się, że Zachód zbyt mało robi by uporać się z wrogimi poczynaniami Rosji. Prawdopodobnie jego bogactwo i chęć utrzymania tego co ma mocno ciąży na procesie podejmowania decyzji. Ponure perspektywy przed nami i długie lata niepewności.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-09-01/Russia-looking-to-buy-70-billion-of-yuan-and-other-friendly-FX-this-year-Bloomberg.html

Może Cię zainteresuje:

Komentarze