Przegląd news’ów z branży kryptowalut styczeń 2019

894
Inwestorzy i inne osoby związane z kryptowalutowym środowiskiem nie mogą być do końca zadowolone z pierwszego miesiąca 2019 roku. Co prawda, spadki na rynku wyhamowały (kurs BTC oscyluje od dłuższego czasu na poziomie 3500-3600 dolarów), jednak ożywienia wciąż nie widać. Przejęcie kontroli przez niedźwiedzie wydaje się być niepodważalne, jednak wielu obserwatorów twierdzi, ze dotknęliśmy już dna. Czy już wkrótce rozpocznie się okres stabilnych wzrostów? Na razie nic jeszcze na to nie wskazuje – pozytywne wiadomości na temat kryptowalut i technologii blockchain przeplatają się z czarnymi scenariuszami. Pomimo kolejnych przykładów implementacji łańcucha bloków oraz optymistycznych, długoterminowych prognoz, hakerzy i krypto „maruderzy” nie dają za wygraną. Miejmy nadzieję, że sytuacja niedługo się ustabilizuje, a rynek powróci do trendu wzrostowego.

Minęło 10 lat od bloku 0

3 stycznia 2019 r. minęło 10 lat od wydobycia historycznego bloku 0! Nazywany jest on Genesis, co oznacza „początek” czy „pierwszy”. Jest on uważany za początek ery kryptowalut i technologii łańcucha bloków. Wydarzenie to polegało na wykopaniu pierwszych 50 BTC. „Kolejny, drugi blok został wykopany sześć dni później, w piątek 09 stycznia 2009 roku. Współczesne wersje Bitcoina numerują Genesis jako blok 0, chociaż jego bardzo wczesne wersje zaliczały go jako blok 1.”Jeśli chcecie zobaczyć strukturę kodu Genesis, zapraszamy tutaj. Wraz z dziesiątą rocznicą BTC, powraca pytanie: kim jest legendarny już Satoshi Nakamoto? Niektórzy uważają, że blok 0 jest kluczem do poznania jego tożsamości. Do tej pory jednak Nakamoto pozostaje anonimowy.

Brat Pablo Escobara vs Donald Trump, a orężem krypto

Brat sławnego Pablo Escobara, Roberto de Jesús Escobar Gaviria, zwany również El Osito, chce odwołania Donalda Trumpa ze stanowiska prezydenta USA. W tym celu utworzył zbiórkę funduszy za pośrednictwem portalu GofundMe, która została zamknięta przez osoby trzecie. W trakcie jej trwania Roberto Escobar zdążył zebrać ok. 10 milionów dolarów. Po zlikwidowaniu zbiórki, postanowił użyć kryptowalut, aby zaszkodzić Donaldowi Trumpowi. Uruchomił ICO o nazwie ESCOBAR, oparte na łańcuchu bloków Ethereum. Jest to token ERC-20 i ma działać na zasadzie stablecoin – czyli wirtualnej waluty odpowiadającej w stosunku 1:1 dolarowi amerykańskiemu. Pozyskane z ICO środki mają zostać przeznaczone kampanie Impreach Trump oraz rozwijanie tokena ESCOBAR. El Osito uważa, że cyfrowe waluty są przyszłością systemu płatniczego.

„Nadejdzie taki dzień, kiedy będziesz mógł korzystać z kryptowaluty dla wszystkich typów płatności. Takich jak płatność za nieruchomości, samochody, a nawet gumę do żucia. Ten dzień nastąpił wczoraj, a teraz nadszedł czas, by mieć bezpieczną alternatywę dla dolara. Token kryptowaluty ESCOBAR został zaprojektowany właśnie w ten sposób.”

Binance Jersey –  giełda FIAT od Binance już działa

Binance Jersey to nowa platforma dobrze znanej giełdy Binance, obsługująca wymianę kryptowalut na waluty FIAT, czyli pieniądze fiducjarne. Działa pod jurysdykcją wyspy Jersey, znajdującej się między Francją a Wielką Brytanią. Dlaczego właśnie tam? CFO giełdy, Wei Zhou, wypowiedział się na ten temat w wywiadzie dla CoinDesk.

Binance wybrał Jersey dla jej wysoko rozwiniętej infrastruktury cyfrowej, solidnych ram regulacyjnych i światowej klasy sektora usług finansowych.

Według podanych przez firmę informacji, w tym momencie na platformie dostępne są pary BTC/GBP, BTC/EUR, ETH/GBP i ETH/EUR. W przyszłości ich liczba ma się znacznie powiększyć. Binance Jersey jest otwarta na użytkowników z 58 krajów, w tym z Polski, Kanady czy ZEA, dlatego możemy spodziewać się dodania innych walut narodowych. Co więcej, dla pierwszych 5 tysięcy użytkowników przewidziany jest bonus.

Pierwsze pięć tysięcy użytkowników zarejestrowanych i zweryfikowanych (KYC) w okresie 16 a 31 stycznia 2019 0:00 UTC czeka nagroda. Dokładnie 20 euro, które będzie możliwe do wykorzystania tylko na platformie przy okazji transakcji bądź opłacenia prowizji wypłaty. Nie będzie możliwe wypłacenie tych pieniędzy.

Ethereum Konstantynopol i jego opóźnienia

W tym artykule pisaliśmy o Ethereum Konstantynopol. Hard fork miał mieć miejsce 16 stycznia, wraz z blokiem 7 080 000, ale z powodu zagrożenia funduszy użytkowników wystąpiło kolejne opóźnienie. Poniżej przedstawiamy propozycje ulepszeń, które ma wprowadzić hard fork.

Propozycje ulepszeń – EIP. Jeżeli użytkownicy sieci zaakceptują zmiany, tzn. zaktualizują swoje oprogramowanie, to Ethereum Konstantynopol wprowadzi:

  • dodanie natywnej funkcjonalności do protokołu, więc możliwe będzie wykonywanie pewnych rzeczy na łańcuchu taniej i łatwiej (EIP 145)
  • możliwość wejścia w interakcję z nie utworzonymi jeszcze adresami (EIP 1014)
  • robienie niektórych rzeczy na łańcuchu będzie tańsze, zużyjemy mniej GAS’u (EIP 1052)
  • robienie pewnych rzeczy na platformie będzie tańsze, zwłaszcza te, które są obecnie bardzo drogie (EIP 1283)
  • wprowadzi opóźnienie tzw. ‘bomby trudności’ (czy też ‘ice age’) do mniej więcej 12 miesięcy oraz zmniejszy nagrodę za blok, dopasowując ją do opóźnienia ice age. Poza tym ta zmiana zapewni, że blockchain nie zostanie zablokowany przed uruchomieniem Proof of Stake (EIP 1234).”

Francja: Bitcoin prepaid w 6 tysiącach kiosków

Wiadomość na temat uruchomienia sprzedaży Bitcoinów we francuskich kioskach spotkała się z dużym entuzjazmem orędowników kryptowalut. Pomimo wielu negatywnych opinii i sprzeciwu Banku Francji, firmie KeplerK udało się zarejestrować działalność i wprowadzić krypto do sklepików. Według reportażu Reuters’a, Bitcoin prepaid dostępny jest już w 6 kioskach w Paryżu, a niebawem wejdzie w skład oferty 6 tysięcy nowych punktów. Wystarczy poprosić o niego miejscowego sprzedawcę papierosów, zapłacić, i dzięki paragonowi ze specjalnym kodem stajemy się posiadaczem króla kryptowalut. W ostatnim czasie, ze względu na trudną sytuację gospodarcza w kraju, władze przyznały licencje kiosków ok. 24 tysiącom sklepów z tytoniem. Mogą one teraz prowadzić sprzedaż m. in. doładowań kart kredytowych, doładowań komórkowych czy usług transferów pieniężnych. Adil Zakhar, założyciel firmy KeplerK, wyjaśnił przesłankę, z powodu której zdecydował się na świadczenie tego typu usług.

Niektórym trudno jest uzyskać Bitcoiny online, […] Oni ufają właścicielom lokalnych sklepów tytoniowych bardziej, niż mieliby zaufać komuś anonimowemu z internetu.

Trudność wydobycia BTC wzrosła o 10%

Od długiego czasu trudność wydobycia Bitcoina systematycznie spadała. Krypto górnicy rezygnowali z prowadzenia działalności opartej na miningu, głównie ze względu na załamanie cen i brak/spadek opłacalności wydobycia BTC. Jednak według portali takich jak BitcoinWisdomBlockchain czy BitInfoCharts 31 grudnia 2018 roku trend się odwrócił i trudność wydobycia wzrosła o 10%. Może to oznaczać, że przeciwnicy kryptowalut, głoszący rychłą śmierć Bitcoina,  stracą istotny argument.

Ethereum Classic poddane atakowi 51%. Straty wynoszą ponad milion dolarów

7. stycznia pracownicy platformy kryptowalutowej Coinbase poinformowali, że sieć Ethereum Classic była przedmiotem ataku  większościowego 51%. Według słownika BitHub.pl : „Atak większościowy 51% występuje, gdy więcej niż połowa mocy obliczeniowej komputera lub górnictwa w sieci jest obsługiwana przez jedną osobę lub jedną grupę ludzi. Podmiot ten ma wtedy pełną kontrolę nad siecią i może negatywnie wpływać na kryptowalutę, przejmując operacje wydobywcze, zatrzymując lub zmieniając transakcje oraz podwójnie wydając (ponownie wykorzystując) monety.” W tym przypadku zanotowano 12 reorganizacji bloków (ponownego wydobycia bloku w celu zapisu jego nowej historii) co doprowadziło do podwójnego wydawania ETC. Coinbase oszacował, że w ten sposób postąpiono z ok. 219 500 tokenami o wartości ponad miliona dolarów.

Cryptopia zhakowana

Nowy Rok ledwie się zaczął, a już kolejna giełda kryptowalut została zhakowana. W drugiej połowie stycznia nowozelandzka Cryptopia stała się przedmiotem ataku hakerów. Początkowe relacje na temat wysokości spowodowanych nim strat zdecydowanie minęły się z prawdą. Dokładna analiza rzuciła inne światło na omawianą ofensywę cyberprzestępców. Według platformy analitycznej Elementus, wartość skradzionych tokenów to ponad 16 miliona dolarów. Podobne dane prezentowaliśmy tutaj. Opierając się na tych wynikach, hakerzy, w ciągu 5 dni ukradli m. in. 3 570 124 dolarów w Ether, 2 446 212 dolarów w Dentacoin i 1 148 144 dolarów w Centrality. Atak wyróżniał się z dwóch powodów. Po pierwsze, wymierzony był w aż 76 tysięcy portfeli – uzyskano dostęp nie do jednego klucza prywatnego, ale tysięcy. Po drugie, atak trwał kilka dni po tym, jak giełda go wykryła, co jeszcze się nie zdarzyło. Obecnie policja pracuje nad ujęciem sprawców.

Banki centralne zaczną gormadzić krypto

Podczas pierwszej edycji konferencji Israel Bitcoin Summit, która miała miejsce w Tel Avivie 8 stycznia, głównym prelegentem był Nick Szabo. Pionier blockchain’a i twórca bit gold’a” (prekursora Bitcoin’a) podzielił się swoimi przewidywaniami dotyczącymi przyszłości kryptowalut. Według niego, już niedługo część rezerw banków centralnych stanowić mogą wirtualne waluty. Ze względu na potencjalne konflikty oraz niekompetencje rządzących, zaufanie do tradycyjnych walut narodowych i obligacji jest ograniczone. Złoto zaś, będąc „materialne”, może zostać zniszczone lub łatwo zagrabione. W celu dywersyfikacji ryzyka na pomoc przychodzą kryptowaluty. Rozwiązanie bazujące na wykorzystaniu kryptoaktyw może okazać się atrakcyjne zarówno dla dużych instytucji, jak i zwykłych obywateli. W krajach dotkniętych konfliktami będzie ono coraz popularniejsze. Co więcej, podobną tendencję zauważymy w przypadku państw, które nieudolnie prowadzą politykę monetarną. Ich obywatele będą preferować stabilniejszy nośnik wartości niż waluty dotknięte hiperinflacją.

Pierwszy bank kryptowalut na świecie

Szwajcarski bank Vontobel stworzył narzędzie Digital Asset Vault, które pozwala na uregulowane i nadzorowane przez bank kupowanie, sprzedawanie czy przechowywanie krypto aktywów. Usługa przeznaczona jest dla pośredników finansowych i umożliwia instytucjom oraz klientom prywatnym inwestowanie w wirtualne waluty. Bank twierdzi, że z tego powodu jest pierwszym podmiotem tego rodzaju, zachowującym odpowiadające mu standardy jakości.

Digital Asset Vault jest kolejnym krokiem w rozwoju naszych usług dotyczących cyfrowych aktywów. Dzięki naszej innowacyjnej sile i doświadczeniu zamykamy lukę pomiędzy rzeczywistymi a cyfrowymi aktywami. Poprzez włączenie cyfrowych aktywów w naszą bankową infrastrukturę staliśmy się pierwszym usługodawcą spełniającym wysokie standardy finansowych pośredników i ich regulatorów. – oświadczył Roger Studer, stojący na czele Banku Inwestycyjnego Vontobel.

Bitcoin przetrwa wojne nuklearną

Kontrowersyjny orędownik Bitcoin’a Charlie Shrem przekonuje, że Bitcoin jest jedyną formą waluty, która jest w stanie przetrwać wojnę nuklearną. „Jeśli arena międzynarodowa stanie się poligonem dla ładunków atomowych, to banknoty, bilon, a nawet złoto w mgnieniu oka wyparują. Banki przestaną działać, bankomaty i karty będą bezużyteczne. Zachowajcie jednak spokój! Nawet jeśli tylko jeden węzeł się uchowa, król kryptowalut i jego sieć nadal będą istnieć. Wasze portfele będą pełne. W razie wojny nuklearnej, pieniądze fiducjarne, a nawet złoto, byłyby bardzo niestabilnym środkiem przechowywania wartości. Ze względu na swoją „obecność” w fizycznym świecie, mogą łatwo zostać zniszczone przez ładunki atomowe. Bitcoin natomiast, jako wirtualny nośnik wartości, nie może zostać zdematerializowany”.

Jeśli stanie się to, co trudno nawet sobie wyobrazić, Bitcoin będzie wysoce trwałą walutą [podczas wojny nuklearnej]. W przeciwieństwie do pieniądza fiducjarnego, którego wartość załamie się z wielu powodów.

Podsumowanie

Nadal tkwimy w trendzie spadkowym, jednak powoli możemy dostrzec światełko w tunelu. Wielu obserwatorów twierdzi, że „dno” jest już blisko (lub już je osiągnęliśmy). Tak czy inaczej, branża kryptowalut i technologia blockchain systematycznie się rozwijają, więc prędzej czy później rynek powinien to odzworować.

Komentarze