Ethereum Classic poddane atakowi 51%. Straty wynoszą ponad milion dolarów

źródlo: pixabay.com

Zgodnie z doniesieniami zza oceanu, zespół amerykańskiej platformy kryptowalutowej Coinbase zakomunikował, iż sieć Ethereum Classic uległa atakowi większościowemu 51%. Atak większościowy 51% ma miejsce wtedy, kiedy jeden z minerów lub kopalnia, posiada większe zasoby obliczeniowe niż reszta sieci danej kryptowaluty. Jak podaje Coinbase, zespół dostrzegł poważną reorganizację na blockchainie ETC, co doprowadziło do podwójnego wydawania kryptowaluty, a aktualne straty z podwójnego wydawania (oszacowane przez Coinbase), wyliczone zostały na ponad milion dolarów. Łączna ilość tokenów, które mogły ulec podwójnemu wydawaniu, wynosi około 219 500. 

Atak 51% polega na przejęciu 51% mocy obliczeniowej sieci, dzięki czemu hakerzy (czy też minerzy), mogą częściowo kontrolować blockchain. Wraz z tym zabiegiem, możliwy staje się tzw. „double spending”, czyli podwójne wydawanie kryptowaluty. Reorganizacja blockchainu ma miejsce wtedy, kiedy górnik posiada więcej hashrate’u niż reszta pul wydobywczych i decyduje się na wydobycie poprzedniego bloku w celu utworzenia jego nowej historii. Jeśli cały system jest zależny od pojedynczego klienta, może znacząco wpłynąć na całą sieć. Po zawieszeniu wszystkich ruchów związanych z Ethereum Classic na Coinbase, zespół wykrył co najmniej dwanaście reorganizacji blokowej w ETC.

„W dniu 5 stycznia 2019 roku, Coinbase wykrył głęboką reorganizację łańcucha bloków Ethereum Classic, uwzględniając podwójne wydawanie kryptowaluty. W celu ochrony funduszy klientów, natychmiast wstrzymaliśmy ruch kryptowaluty na blockchainie ETC.” – oświadczył wczoraj zespół Coinbase

Funkcja miningu w kryptowalutach polega na dodawaniu transakcji do uniwersalnej, wspólnej historii transakcji, znanej jako blockchain. Odbywa się to poprzez generowanie nowych bloków, które są nośnikiem transakcji i definiują historię transakcji oraz poszczególnych bloków. Jeśli pojedynczy górnik posiada więcej zasobów niż cała reszta sieci, górnik (bądź grupa górników) może wybrać dowolny wcześniejszy blok, z którego można rozszerzyć historię bloków, ostatecznie pokonując historię wytworzoną przez resztę sieci i definiując nowy zapis.

ethereum aktualizacja metropolis
źródło: pexels/pixabay

Zespół Ethereum Classic nie zgadzał się z opinią Coinbase

Po opublikowaniu wpisu na blogu Coinbase, głos zabrała ekipa odpowiedzialna za projekt Ethereum Classic. Tuż po publikacji, zespół ETC zanegował wiarygodność informacji Coinbase, sprzeciwiając się ogólnej plotce, iż sieć została poddana atakowi większościowemu 51%. Zespół twierdził za pośrednictwem twittera, iż winowajcą był producent koparek ASIC Linzhi. Według ETC, firma Linzhi była w trakcie testowania nowych maszyn, co skutkowało przekroczeniem 50% wartości hashrate sieci, a nie bezpośrednią próbą dokonania ataku. Tweet stwierdzał również, że „podwójne wydatki nie zostały wykryte”. Niestety, zespół ETC mylił się w swoich przypuszczeniach.

Wraz z informacjami o ataku, cena kryptowaluty Ethereum Classic odnotowuje znaczące spadki. W ciągu doby cena kryptowaluty spadła o ponad 7% – i ciągle maleje.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx