Pożyczka pod zastaw nieruchomości w formie NFT

4 402

Chociaż wielu osobom NFT kojarzy się wyłącznie z obrazkami sprzedawanymi za setki tysięcy dolarów, to jednocześnie nie brakuje głosów, że jest to technologia, która w przyszłości całkowicie odmieni wiele różnych branż.

Za potwierdzenie tej teorii można uznać NFT wybite przez Bacon Protocol, które odpowiadają pożyczkom pod zastaw nieruchomości.

Do czego służy technologia NFT w przypadku pożyczek hipotecznych?

Bacon Protocol jako pierwszy w historii wyemitował pożyczki hipoteczne NFT. Dzięki temu właściciele nieruchomości mogą uzyskać dostęp do pieniędzy bez potrzeby korzystania z usług tradycyjnych banków. Na razie przygotowano siedem tego typu tokenów, a ich oprocentowanie wynosi od 1,5% do 3,1%.

NFT są powiązane z nieruchomościami znajdującymi się w czterech różnych stanach USA. Chociaż górna granica oprocentowania jest w tym przypadku nieco wyższa od średniego oprocentowania pożyczek hipotecznych dostępnych w USA, które w ostatnim czasie nie przekraczało 3%, to dla wielu klientów jest to niewielka cena za możliwość zyskania dostępu do pieniędzy bez potrzeby podpisywania skomplikowanych umów z tradycyjnymi bankami.

Dzięki ofercie zdecentralizowanej platformy hipotecznej Bacon Protocol właściciele nieruchomości mogą je zastawić w formie NFT i otrzymać pieniądze. Za weryfikację tego, czy nieruchomość należącą do klienta można wykorzystać jako zastaw, odpowiada sztuczna inteligencja opracowana przez platformę LoanSnap.

Czy pożyczki NFT zastąpią tradycyjne kredyty?

Według jednego ze współzałożycieli Bacon Protocol Karla Jacoba nie chodzi o zastąpienie tradycyjnych pożyczek hipotecznych, ale o oferowanie ich z wykorzystaniem nowej technologii.

„(…) the mortgage industry is not meant to be replaced, but built upon with new technology”.

Nietypowe zastosowania NFT

Wprowadzenie pożyczek pod zastaw nieruchomości to tylko jedno z wielu ciekawych zastosowań NFT oraz technologii blockchain. Do końca przyszłego roku w niemieckich szkołach mają się pojawić świadectwa szkolne oparte na blockchainie, a w niedalekiej przyszłości zadebiutuje nowa gra z elementami NFT tworzona przez programistów z Activision.

NFT będą również odgrywały kluczową rolę w nadchodzącym metawersum Star Atlas (zobacz również: Star Atlas | Kompletny przewodnik po kosmicznym metaversie). Chociaż ten cyfrowy świat dopiero powstaje, to opisywana wczoraj rekordowa sprzedaż gamingowych NFT: 3 000 000 USD za statki do Star Atlas pokazuje, że wiele osób wiąże z nim ogromne nadzieje.

Komentarze