Świadectwa szkolne oparte na blockchainie

Do końca 2022 roku ma wystartować program wystawiania świadectw szkolnych na blockchainie. Szefem projektu jest Eric Stange, który jeszcze w tym miesiącu chce wystawić pierwsze cyfrowe świadectwa.

Projekt będzie realizowany w ponad stu niemieckich szkołach (między innymi w Berlinie). Jeżeli to rozwiązanie się sprawdzi, może być ogromnym przełomem nie tylko w szkolnictwie. W końcu od lat pojawiają się opinie, zgodnie z którymi blockchain powinien zastąpić tradycyjne akty własności i inne dokumenty. Pozwoliłoby to wyeliminować wysokie koszty usług świadczonych przez notariuszy, a dodatkowo zwiększyło bezpieczeństwo transakcji.

Opis przykładowych rozwiązań, w których blockchain mógłby z powodzeniem zastąpić papierowe dokumenty znajdziesz w artykule Czy blockchain może zmienić gospodarkę?

Korzyści wynikające ze stosowania cyfrowych świadectw

Wdrożenie systemu, który pozwoli wystawiać uczniom świadectwa maturalne na blockchainie, nie jest łatwe, zwłaszcza że do tej pory wciąż funkcjonują tradycyjne dokumenty w formie papierowej. Jeżeli jednak uda się je zamienić na cyfrowe certyfikaty, to przyniesie to kilka istotnych korzyści:

  • cyfrowe świadectwa szkolne są całkowicie odporne na fałszerstwa. Dzięki temu, że można błyskawicznie sprawdzić, kto i komu wystawił dokument. Tym samym uczelnie będą mogły łatwo rozwiązać problem z fałszywymi świadectwami.
  • nowoczesne świadectwa szkolne pozwolą zachować zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych.
  • większość uczniów korzysta z rekrutacji online, więc papierowe dokumenty nie są im do niczego potrzebne.
  • brak ryzyka zgubienia dokumentów i konieczności wyrabiania duplikatów.

Każdy uczeń, który po zakończeniu edukacji otrzyma świadectwo wystawione na blockchainie, zaoszczędzi czas (będzie mógł od razu przesłać je wybranym uczelniom), a jednocześnie nie będzie mógł wprowadzić w nim żadnych zmian.

Niemcy coraz bardziej zainteresowane blockchainem

Jeżeli testy pilotażowego programu będą zgodne z założeniami, rozwiązanie w postaci świadectw szkolnych na blockchainie zostanie wprowadzone w całym kraju. Nie są to pierwsze tego typu działania Niemiec. Rząd tego kraju już pod koniec 2020 roku ogłosił, że nowe prawo zezwala na emisję cyfrowych papierów wartościowych na blockchainie.

Komentarze