Niemcy | Nowe prawo zezwala na emisję cyfrowych papierów wartościowych na blockchainie

Niemcy stawiają na blockchain. Rząd przyjął ustawę zezwalającą na wykorzystanie tej technologii w obrocie papierami wartościowymi.

Według niemieckiego Ministerstwa Finansów ustawa łagodzi wymaganie, aby wszystkie transakcje były zapisywane na papierze:

„Forma papierowa zostaje zastąpiona wpisem do rejestru prowadzonego przez centralny depozyt papierów wartościowych lub bank powierniczy (papier wartościowy rejestru centralnego) lub w zdecentralizowanym, tak zwanym rejestrze krypto papierów wartościowych opartym na technologii blockchain (krypto papiery wartościowe)”.

Niemcy: Blockchain to pewność przestrzegania prawa

Według niemieckiej minister sprawiedliwości i ochrony konsumentów Christine Lambrecht, takie ustawodawstwo „stworzy pewność prawa w obszarze, który charakteryzuje się ciągłymi zmianami”.

Nowe prawo umożliwia teraz emisję papierów wartościowych wyłącznie drogą elektroniczną. Według niemieckiego ministra finansów Olafa Scholza, przejście na czysto elektroniczne papiery wartościowe wpłynie na efektywność obrotu:

„Elektroniczne papiery wartościowe zmniejszają koszty i wymiar pracy administracyjnej. Ustawa wprowadza ważną cyfrową innowację na niemiecki rynek kapitałowy”.

Niemcy coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów

Według Ministerstwa Finansów, prawo uczyni również Niemcy atrakcyjnymi jako miejsce do inwestowania.

„Dostosowanie istniejących ram prawnych dotyczących papierów wartościowych do innowacyjnych technologii, w szczególności technologii blockchain, służy wzmocnieniu Niemiec jako lokalizacji biznesowej oraz zwiększeniu przejrzystości, integralności rynku i ochrony inwestorów”.

Niemieckie Ministerstwo Finansów zauważa ponadto, że ustawodawstwo, które zostało wprowadzone jako projekt ustawy 11 sierpnia 2020 r., przybliży realizację rządowej strategii blockchain.

Kryptowaluty w Niemczech mają status instrumentów finansowych

W marcu tego roku, Centralny organ nadzoru finansowego opublikował wytyczne klasyfikujące kryptowaluty w Niemczech jako instrumenty finansowe. To kolejny, milowy krok w kierunku rozszerzenia definicji instrumentów finansowych, tak aby obejmowała wszystkie rodzaje aktywów cyfrowych.

 W komunikacie prasowym wydanym w poniedziałek (2 marca 2020 r.), niemiecki federalny organ nadzoru finansowego (BaFin) opisał kryptowaluty jako:

„[A] cyfrowa reprezentacja wartości, która nie została wyemitowana ani zagwarantowana przez żaden bank centralny lub organ publiczny i niekoniecznie jest powiązana z walutą określoną przez prawo i która nie ma prawnego statusu waluty lub pieniędzy, ale jest akceptowana jako środek wymiany przez osoby fizyczne lub prawne i może być przesyłana, przechowywana i sprzedawana drogą elektroniczną”.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze