Nocne harce BTC | Cena „szarpie” 600 $ | 14 mln $ w zlikwidowanych pozycjach!

Kurs bitcoina doświadczył dzisiejszej nocy „małego pump & dump”. Błyskawiczny wzrost o wartości kilkuset dolarów zakończył się nie mniejszym spadkiem. Na skutek tych ruchów bitcoin „przepuścił” przez siebie blisko 600$. Zaobserwowane ruchy BTC były niezwykle interesujące i gros komentatorów przedstawiło natychmiast swój punkt widzenia w tej sprawie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, co stało się dzisiejszej nocy.

Zacznijmy od tego, że dokładnie o północy 12 grudnia 2019 r. kurs BTC odnotował wzrost. Wolumen zakupowy był doprawdy imponujący. Wzrost ceny został następnie skutecznie zgaszony przez szereg następujących po sobie spadkowych świec. Na poniższym wykresie możecie zobaczyć, jak wyglądało to na wykresie w skali pięciominutowej.

BTC 600$
Wykres 5-min BTC USD na BitMEX od TradingView

Cena BTC wzrosła nagle z poziomu 7196 USD, osiągając najwyższy wymiar 7445 USD w czasie krótszym, niż jedna minuta, a następnie spadła do 7093 USD w ciągu następnych 40 minut.

Jednakże to konkretne zachowanie ceny mogliśmy zaobserwować tylko na BitMEX, podczas gdy na pozostałych giełdach sytuacja była nieco inna.

Wieloryby BitMEX zakłócają równowagę na rynkach kryptowalut

Pik ceny BTC z BitMEX-a w wysokości 7445 USD bije na głowę 7309 USD – cenę, którą w tym samym czasie obserwowano na rynku instrumentów pochodnych Kraken. Jest to różnica na poziomie 1,8%.

btcusd-1-hour1-1024x462
Wykres 1-godzinowy BTC USD na BitMEX od TradingView

Najwyższy poziom odnotowany natomiast na giełdach spot, takich jak Bitstamp i Coinbase, wynosił w tamtym czasie 7298 USD. Bitcoin Basis (różnica między instrumentami pochodnymi a giełdami spot) wzrosła do około 150 USD.

Wielu obserwatorów komentuje, że wzrost na BitMEX był krótkotrwały, a duży zakup mógł być wynikiem działań wielorybów. Większość komentatorów wyrażała wprost krytyczne opinie pod adresem BitMEX:

https://twitter.com/nebraskangooner/status/1204934914031964160

BitMEX-owa dźwignia i wahania ceny

btcusd-kraken-1024x461
Wykres 1-godzinowy BTC USD na Kraken od TradingView

Szeroki wolumen i możliwość skorzystania ze 100-krotnego lewaru mogą oczywiście sprawić, że bitcoin będzie podatny na takie ruchy.

Szybki wzrost w kierunku 7400 USD doprowadził do likwidacji pozycji krótkich o wartości około 8 milionów USD. Ponadto, podczas ruchu ceny w przeciwną stronę, doszło do likwidacji longów o wartości blisko 6 milionów dolarów.

Niepewność w dalszym ciągu utrzymuje kurs bitcoina na poziomie wyższym, niż 7000 USD. Wolumen niedźwiedzi i byków po obu stronach barykady wydaje się kumulować coraz silniej.

W jakim punkcie, Waszym zadaniem, dojdzie do eksplozji kursu bitcoina? Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii w komentarzach.

Od Redakcji:

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze