Na YouTube Live kwitnie plaga kryptowalutowych oszustw | Dyskusja staje się coraz ostrzejsza

Jak pamiętamy, w okresie świątecznym YouTube oznaczył wiele filmów związanych z kryptowalutami, co spowodowało oburzenie ale jednocześnie poklask z różnych stron społeczności. Chociaż od tego czasu platforma odwróciła w wielu przypadkach skutki działań swojego algorytmu, na platformie nadal działają oszuści i to bez żadnych konsekwencji.

Nie jest tajemnicą, że YouTube jest zaśmiecony kryptowalutowymi oszustami. Przykładem niech będą wydarzenia z ostatnich dni, kiedy fałszywy kanał Litecoin Foundation na YouTube zdołał oszukać użytkowników na 309 LTC. Oczywiście istnieje niezliczona ilość innych, podobnych przykładów.

Kryptowalutowe rozdawnictwo to istna plaga na YouTube

Fałszywe, „kryptowalutowe rozdawnictwo” staje się na YouTube Live prawdziwą plagą. Schemat tego działania opiera się na prośbach do widzów o wysyłanie kryptowalut na wskazany adres z obietnicą odesłania większej kwoty. To oczywiście klasyczne oszustwo, które istnieje od lat, ale w nowym formacie jest ono w stanie przyciągnąć nowe fale ofiar.

O zgrozo, wiele z tych filmów jest nadal aktywnych. W chwili pisania tego tekstu „Ethereum CEO 100 000 ETH Vitalik Buterin Giveaway” ma ponad 6000 wyświetleń i nadal jest dostępny. Do tej pory, za jego sprawą skradziono 13 ETH. Kolejny film zatytułowany „[LIve] Ethereum Vitalik Buterin Conference & Giveaway ETH” również jest cały czas na żywo i ma ponad 3500 wyświetleń. Na adres podany w tym filmie, na szczęście, trafiło tylko 1 ETH , ale w ciągu ostatnich miesięcy zgromadził on o wiele bardziej znaczącą ilość kryptowalut, które od tego czasu znalazły się już na innych adresach.

Jednym z najbardziej zasobnych, oszukańczych adresów, które są podawane w YouTube’owych filmach jest ten, za pomocą którego zdołano oszukać użytkowników na 213 ETH. W ciągu ostatnich kilku dni wypłacono już z niego środki. Inne adresy były równie aktywne. Jeden adres Litecoin powiązany ze schematem giveaway zdołał zdeponować ponad 513 LTC. Z kolei na pewien adres Bitcoin zdołano przyjąć prawie 2 BTC. Krótko mówiąc, giveaway okazało się to bardzo lukratywne dla oszustów.

„Czy YouTube się zepsuł”?

Doprawdy trudno oszacować, ile kryptowalut skradziono za pomocą fałszywych streamów na YouTube Live. Jednak liczba ta jest prawdopodobnie bliska setkom tysięcy dolarów. W środowisku zaczynają pojawiać się komentarze, że YouTube powinien zacząć oczyszczać swoją przestrzeń z prawdziwych oszustów. Póki co udało mu się wywołać szok w całej branży, być może nie do końca w tej kwestii, co potrzeba.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Komentarze