Lightning Loop | Koniec z ograniczeniami pojemności kanałów LN

1 570
Lightning Labs, jeden z głównych podmiotów mających niebagatelny wkład w rozwój sieci Lightning Network, ogłosił uruchomienie nowej funkcji, która pojawi się w rozwiązaniu płatności drugiej warstwy sieci Bitcoin. Lightning Loop, bo o tej aktualizacji mowa, ma na celu rozwiązanie bieżących problemów związanych z ograniczeniami pojemności kanałów w odniesieniu do niektórych wczesnych zastosowań technologii. Przed Lightning Loop, kiedy kanał danego użytkownika osiągał swoją maksymalną pojemność, nie był w stanie akceptować większej liczby płatności. Z chwilą premiery Lightning Loop ma sie to zmienić.

Loop Out

Wersja alfa Lightning Loop została ogłoszona przez Lightning Labs przedwczoraj (20.03.2019) za pośrednictwem Twittera i towarzyszącego mu wpisu na blogu. Ta początkowa faza aktualizacji określana jest jako Loop Out.

https://twitter.com/lightning/status/1108398809481003008

Chodzi o to, że użytkownicy mogą odciążyć Bitcoin z poziomu swoich kanałów Lightning i powrócić do głównego łańcucha. W ten sposób uwalniają maksymalną pojemność kanału do otrzymywania dodatkowych płatności, przy jednoczesnym zachowaniu otwartego kanału.

Jak działa Lightning Loop?

Użytkownicy będą teraz mogli przyjmować płatności bitcoin w coraz większych ilościach bez konieczności zamykania i ponownego otwierania nowych kanałów płatności.

Otwarcie kanału płatniczego wymaga od użytkowników uiszczenia tych samych opłat i oczekiwania tyle samo czasu, co wysłanie zwykłej transakcji bitcoinowej. Jednak po otwarciu kanału płatności użytkownik jest w stanie wysłać płatności bitcoinowe niemal natychmiastowo i tylko za ułamek kosztów.

Aby zilustrować, w jaki sposób Loop Out uczyni Lightning Network bardziej użyteczną dla przedsiębiorców, Lightning Labs przedstawiło analogię związaną z bitcoinami w ramach sklepu z pizzą, który zdecydował się zaakceptować Bitcoin przez Lightning Network. Zakładając, że taki biznes ma przypuszczalnie większe wpływy niż wydatki, ostatecznie jego kanały płatności osiągają maksymalną pojemność, a sklep nie będzie już mógł odbierać transakcji. Jednak korzystając z funkcji Loop Out, sklep może kontynuować sprzedaż pizzy, ponieważ może teraz wysyłać środki z powrotem do głównego łańcucha i zwolnić miejsce na nowe płatności w swoich kanałach. Pamiętacie pierwszą euforię związaną z pierwszą transakcją przy pomocy Bitcoina i Lighting Network?

Dodatkowo Loop Out pozwoli nowym użytkownikom sieci uzyskać początkową zdolność odbioru, zamiast polegać na innych, aby otwierać z nimi kanały. Prawdopodobnie ułatwi to nowym użytkownikom sieci odbieranie bitcoinów.

Loop In

Loop Out to tylko pierwsza z dwóch proponowanych aktualizacji dotyczących kwestii przepustowości kanałów w sieci Lightning. Drugi będzie nazywany Loop In i pozwoli na dokonywanie płatności na Lightning Channels z giełd i innych źródeł w łańcuchu. Oznacza to, że użytkownik może pozostać w połączeniu ze swoimi kanałami płatności nawet po wyczerpaniu salda swoich otwartych kanałów w toku wydatkowania.

Więcej informacji o Loop In można znaleźć w repozytorium GitHub firmy Lightning Labs.

To dobry rok dla Lightning Network

Pomimo, że nadal jest w fazie developmentu, Lightning Network poczyniła znaczące postępy. Bitcoin po raz kolejny spotkał się z dużym zainteresowaniem takich osobistości jak Jack Dorsey (Circle i Twitter CEO). Jeżeli nie pamiętacie naszego wpisu o „Lightning Torch ” – koniecznie nadróbcie zaległości (tutaj).

https://twitter.com/jack/status/1092892320842706944

Dorsey był również pod wrażeniem pracy twórców przeglądarkowej wtyczki Tippin, która pozwala użytkownikom Twittera wysyłać mikropłatności do siebie nawzajem jako napiwek za wartościowe tweety. Taki rozwój i ekscytacja wokół projektu pozwoliły sieci szybko zwiększyć swoją pojemność do ponad 1000 BTC.

Co sądzicie na temat kierunku i tempa, w jakim rozwija się Lightning Network? Zapraszam do komentowania.

Komentarze