Kurs bitcoina | 4 ważne kwestie, o których nie wolno zapomnieć

4 790

W ubiegły weekend byliśmy świadkami imponującego wzrostu kursu bitcoina. Kryptowaluta czuje się dość pewnie na poziomie 10 000 dolarów. Istnieją przesłanki ku temu, że tym razem rajd kursu bitcoina może mieć smaka na ATH.

Kurs bitcoina „wczoraj i dziś”

W naszej nowej serii Crypto Brawl pytaliśmy Was wczoraj, dlaczego aktualna sytuacja na rynku bitcoina nie miałaby być bańką? Kurs bitcoina wyznacza co chwilę nowe roczne maksima. Pytanie tylko, czy tym razem jest inaczej, niż w grudniu 2017, kiedy bitcoin osiągnał swoje all-time-high? Zobaczcie, jak wygląda sytuacja:

kurs BTC
źródło: coinpaprika

Wielu ekspertów komentuje, że , BTC powyżej kluczowego psychologicznego 10 000 $ prawdopodobnie wywołuje FOMO. Jak twierdzi Tom Lee z Fundstrat, że bitcoin może teraz z łatwością pokonać swoje rekordy. Ludzie zwykle podążają za takimi przewidywaniami z wielką chęcią.

Z taką wizją nie zgadza się jednak chociażby Tone Vays:

„Właściwie nie sądzę, żeby to było w ogóle ważne. Poziom 10 000 USD nie spowodował spowolnienia cen w 2017 r. Wygląda na to, że nie spowodował również spowolnienia ceny teraz, w 2019 r. ”

źródło: tutaj

Instytucje, instytucje, instytucje!

Pamiętacie artykuł 4 wykresy, które tłumaczą wszystko | Big money w bitcoin? Jeżeli nie, konicznie go sobie odświeżcie. To bowiem jest prawdopodobnie pierwszy z powodów, dla których kurs bitcoina nie musi tym razem zatrzymać się na poziomie 20 000 dolarów.

Bitcoin wkroczył na dobre do mainstreamu pod koniec 2017 r. W tym czasie jego historyczny wzrost do prawie 20 000 dolarów był napędzany głównie przez inwestorów detalicznych. Tym razem jednak opinia publiczna jest nadal w dużej mierze na uboczu, zgodnie z Google Trends.

W rzeczywistości liczba wyszukiwań w Google dla „bitcoin” to tylko około 10% tego, co było w 2017 r. Innymi słowy, FOMO inwestora detalicznego jeszcze się nawet nie rozpoczęło, a to może sugerować, że kurs BTC może pójść znacznie wyżej.

Z drugiej strony, instytucjonalny popyt na bitcoin wzrósł. Od 17 czerwca otwarte zainteresowanie CME Group przyniosło 5311 kontraktów o łącznej wartości 26 555 BTC.

2. Fundamenty lepsze, niż kiedykolwiek wcześniej

Znów zapytam – czytaliście artykuł Dno już było | Fundamenty wzrostów bitcoina w 2019 roku? Nawet jeżeli tak zachęcam, abyście sięgnęli do niego raz jeszcze. Jeżeli chodzi o fundamenty, znajdziecie tam bardzo interesujące informacje.

Hashrate Bitcoina osiągnął nowe ATH na poziomie przekraczającym 65 000 000 TH/s. Według obserwatorów oznacza to, że sieć Bitcoin jest coraz bardziej bezpieczna. Aby na nią wpłynąć, potrzebna by była niewyobrażalnie duża moc.

hashrate bitcoin

W międzyczasie inne fundamenty również wzrosły. Codzienna liczba transakcji on-chain, wielkość bloku i inne wskaźniki potwierdzają również, że więcej osób niż kiedykolwiek korzysta z bitcoina.

Ponadto opłaty za transakcje sieciowe pozostały na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu z 2017 r. Komentatorzy twierdzą dodatkowo, że rozwiązania takie jak SegWit i Lightning Network, pomagają złagodzić zatory w sieci.

3. Halving Bitcoina

Najnowszy rajd kursu bitcoina może mieć również w dużym stopniu związek z podziałem nagród w sieci, halvingiem, zaplanowanym na maj 2020 r. To właśnie wtedy górnicze nagroda z wydobycie bloku zostanie obniżona z 12,5 do 6,25 BTC.

Co ciekawe, poprzedni halving miał miejsce latem 2016 r., mniej więcej rok przed tym, jak kurs bitcoina gwałtownie wzrósł. Tymczasem wydaje się, że kurs może być w takiej właśnie pre-halvingowej fazie w oczekiwaniu na halving, który nastąpi za 333 dni.

4. Dane makroekonomiczne też maja znaczenie

Pojawiają się głosy, że hodlerzy są przekonani, że bitcoin przewyższy waluty FIAT, których podaż rośnie w przyspieszonym tempie w długim okresie.

18 czerwca szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zasugerował, że jeśli gospodarka się nie poprawi, pojawi się bodziec monetarny.

Jednocześnie Draghi został skrytykowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który powiedział, że wywołałoby to niesprawiedliwą europejską konkurencję przeciwko USA, którego bank Rezerwy Federalnej sugeruje również, że powstrzyma to podwyżki stóp procentowych.

Współzałożyciel Morgan Creek, Anthony Pompliano, napisał na Twitterze, że dzięki temu bitcoin będzie jeszcze rzadszy, ponieważ stopy procentowe będą niższe, a zwiększy się ilość walut fiducjarnych:

https://twitter.com/APompliano/status/1140927087311839232

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy macie jakieś pomysły i teorie na to, dlaczego kurs bitcoina miałby w najbliższym czasie jeszcze bardziej urosnąć? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze