Przedsiębiorcy z Salwadoru muszą honorować transakcje w BTC albo spotkają ich konsekwencje prawne?

3 797

Salwadorski urzędnik państwowy rozwiał wątpliwości. Según Javier Argueta powiedział, że chociaż firmy muszą akceptować transakcje BTC, mogą wybrać, czy po rozliczeniu transakcji otrzymywać BTC czy USD.

Nie to, żebyśmy chcieli łączyć jedno z drugim, ale w kilkanaście godzin po wprowadzeniu BTC jako prawnie obowiązującego środka płatności, cena kryptowaluty uległa niemałej korekcie. Nie jest to z pewnością w smak części Salwadorczyków jako, że – jak wspominaliśmy już niejednokrotnie – wprowadzenie BTC było wielu z nich nie w smak. Ludzie obawiali się, że pieniądze, które wymienią na cyfrowe aktywo, z dnia na dzień zaczną tracić na wartości.

Jest jeszcze coś…

Przedsiębiorcy z Salwadoru muszą honorować płatności w BTC. Ale…

W ostatnich dniach i na chwilę przed wejściem w życie nowego prawa, przedsiębiorców z Salwadoru rozgrzała dyskusję na temat obligo w zakresie akceptowania bitcoinowych transakcji.

Radca prawny prezydenta Salwadoru stwierdził, że firmy w tym kraju zobowiązane są do przyjmowania bitcoinów od klientów, aczkolwiek mogą wybrać, czy otrzymają BTC lub dolary amerykańskie po rozliczeniu transakcji.

Według przybliżonego tłumaczenia, Agueta podkreślił, że aby otrzymać BTC, ​​firmy muszą „posiadać portfel elektroniczny”. Jednak „w transakcji […] możesz zdecydować, czy otrzymać bitcoiny czy dolary, dlatego to jest dobrowolne.”

„Jeżeli kupię ci 1000 koszulek kosztujących 200 dolarów i zapłacę ci w bitcoinach, masz portfel, ale w transakcji, kiedy to zrobisz, masz wolę otrzymania bitcoina lub dolarów, dlatego to jest dobrowolne.”

Urzędnik dodał, że firmy, które odmówią honorowania BTC, będą działać z naruszeniem lokalnych przepisów. ElSalvador.com pisze „Według Arguety wszystkie firmy są zobowiązane do dokonania transakcji w Bitcoin i pomimo tego, że ani prawo, ani przepisy wyraźnie tego nie określają, jeśli biznes tego nie akceptuje, jest narażony na konsekwencje naruszenia ustawy o ochronie konsumentów.”

Rządowy portfel Chivo umożliwia użytkownikom przetwarzanie przelewów zarówno w BTC, jak i dolarach amerykańskich. Portfel jest utrzymywany we współpracy z meksykańską giełdą kryptowalut Bitso -która twierdzi, że współpracuje z przyjaznym dla kryptowalut bankiem Silvergate z siedzibą w Kalifornii, ułatwiając procesowanie transakcji denominowanych w USD.

Aplikacja umożliwia również sprzedawcom automatyczną konwersję otrzymanych bitcoinów na dolary.

Przeczytaj również:

Komentarze