Kryptowalutowi inwestorzy mają niewielką wiedzę na temat finansów

Osoby, które dzięki kryptowalutom regularnie osiągają zyski przewyższające zwroty możliwe do uzyskania na rynku akcji lub innych tradycyjnych inwestycjach mogą się nie zgodzić z wynikami najnowszego badania przeprowadzonego przez Bank Kanady.

W raporcie zatytułowanym Świadomość, własność i wykorzystanie Bitcoina: 2016-20 (Bitcoin Awareness, Ownership, and Use: 2016-20) stwierdzono, że kanadyjscy inwestorzy kryptowalutowi mają… niewielką wiedzę finansową.

Bitcoin Awareness, Ownership, and Use: 2016-20

Badanie przeprowadzone przez Bank Kanady polegało na przeprowadzaniu corocznej ankiety. Wyniki zebrane w latach 2016 – 2020 r. przedstawiono w raporcie „Bitcoin Awareness, Ownership, and Use: 2016-20”.

Czy niewielka wiedza finansowa motywuje do inwestowania w krypto?

Większość osób, które wypełniły ankiety, uznano za inwestorów posiadających niski poziom ogólnej wiedzy finansowej. Oznacza to, że według Banku Kanady, Kanadyjczycy aktywnie inwestujący w BTC nie znają się tak naprawdę na finansach.

Duża wiedza o Bitcoinie nie idzie w parze ze znajomością finansów

Podkreślono jednak, że właściciele Bitcoinów są lepiej zaznajomieni z zagadnieniami związanymi z blockchainem niż osoby, które nie zainwestowały w kryptowaluty.

„Bitcoin owners displayed greater knowledge about the Bitcoin network than non-owners, yet they scored lower on questions testing financial literacy”.

Podejście Kanady do kryptowalut

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o stanowisku ekonomisty i zarazem zastępcy prezesa Banku Kanady Paula Beaudry’a: według banku centralnego Kanady kryptowaluty nie stanowią poważnego zagrożenia dla gospodarki. Warto również zauważyć, że nawet jeżeli kanadyjscy entuzjaści Bitcoina nie znają się na finansach, to potrafią zaprotestować przeciwko bezsensownym decyzjom tamtejszego rządu (więcej informacji znajdziesz w artykule: Kanadyjczycy masowo wypłacają pieniądze z banków). W lutym natomiast rządzący próbowali zablokować adresy należące do osób związanych z Konwojem Wolności, ale na szczęście nie da się zamrozić portfela Bitcoin.

Co sądzisz o badaniu przeprowadzonym przez Bank Kanady? Czy rzeczywiście inwestorom, którzy są dobrze zaznajomieni z Bitcoinem, brakuje podstawowej wiedzy z zakresu finansów? A może ważniejsze jest, aby osoby, które wciąż nie traktują poważnie kryptowalut, zmieniły w końcu swoje podejście?

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx