Bitcoin opis kryptowaluty

 NAZWA I LOGO

Bitcoin


TWÓRCY I DEWELOPERZY

Twórcą Bitcoina jest osoba lub grupa osób ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Pierwsza specyfikacja Bitcoina została opublikowana w styczniu 2009, a pierwszy blok został wykopany 3 stycznia. Sam Twórca nie ujawnił wiele informacji o sobie i w drugiej połowie 2010r. najprawdopodobniej opuścił projekt nie dając więcej znaku życia. Oryginalny kod źródłowy jest obecnie utrzymywany jako Bitcoin Core przez następujących deweloperów oraz społeczność wolontariuszy:

Wladimir J. van der Laan             laanwj@gmail.com

Gavin Andresen                            gavinandresen@gmail.com

Jeff Garzik                                      jgarzik@pobox.com

Gregory Maxwell                           greg@xiph.org

Pieter Wuille                                  pieter.wuille@gmail.com

Jonas Schnelli                               dev@jonasschnelli.ch


OPIS KRYPTOWALUTY

Bitcoin to innowacyjna sieć płatności i nowy rodzaj pieniądza korzystający z technologii peer-to-peer. Nie występuje tu właściciel ani centralna kontrola – wszyscy użytkownicy są równi, w przeciwieństwie do np.: powszechnego systemu bankowego, gdzie występuje relacja klient-zarządca. Kod źródłowy waluty jest otwarty i dostępny dla każdego. Transakcje dokonywane są bez pośredników takich jak banki i są błyskawiczne. Dodatkowo można je wysłać do dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do sieci Internet. Z racji, że w sieci peer-to-peer każdy uczestnik jest równy to nikt nie może zablokować środków jak np. w banku lub innej instytucji finansowej. Dysponować środkami może jedynie osoba, która ma klucz prywatny – nikt inny nie jest w stanie wykonać transakcji, tylko właściciel. Nie istnieje także możliwość cofnięcia transakcji – raz otrzymanych Bitcoinów nie można nam odebrać. Liczba monet jest ograniczona, a zatem nie ma możliwości „drukowania pieniądza” jak w wypadku większości innych walut. Są one jednak produkowane stopniowo, a ich podaż sukcesywnie się zmniejsza.


SPECYFIKACJA

Bitcoiny generowane są poprzez szukanie rozwiązań bloków (określonych hashy) metodą prób. Im większa moc obliczeniowa koparki (potoczna nazwa urządzenia służącego do wydobywania Bitcoinów), tym więcej prób odgadnięcia może wykonać. Ze względu jednak na główny parametr, który je charakteryzuje – „moc obliczeniową” – panuje mylne przekonanie, że wykonywane są obliczenia matematyczne. Początkowo można było użyć do tego celu zwykłych komputerów, a nawet laptopów jednak obecnie trudność kopania jest tak duża, że jest to nieopłacalne na zwykłych urządzeniach. Czym jest trudność? W skrócie można powiedzieć, ze jest to taki czynnik, który sprawia, że Bitcoiny nie są wydobywane zbyt szybko. Trudność jest zmienna, aby zachować stałą prędkość zatwierdzania bloków. Na początku niewiele osób generowało Bitcoiny, więc moc obliczeniowa sieci była nieduża. Obecnie jednak kopaniem monet zajmują się profesjonalne zrzeszenia górników (poole) dysponujące olbrzymią mocą obliczeniową. Gdyby nie trudność owe obliczenia matematyczne zostałyby wykonane w mgnieniu oka, a zamysłem twórcy była malejąca podaż trwająca kilkadziesiąt lat. Cały proces nazywa się miningiem.

Transakcje są zapisywane w publicznym i dostępnym dla każdego rejestrze. Każdy może zobaczyć dowolną operację, kwotę na jaką opiewa, adres Bitcoin nadawcy oraz odbiorcy. Jednak nikt nie wie do kogo należy adres poza samym właścicielem. Nikt inny tez nie może nim dysponować – potrzebny jest do tego klucz prywatny, który jest generowany wraz z adresem (kluczem publicznym).

Rejestr ten jest zdecentralizowany i rozproszony. Nazywany blockchainem – czyli łańcuchem bloków – wynika to z tego, że transakcje grupowane są właśnie w blokach. Odbywa się to chronologicznie i liniowo, stąd metafora łańcucha. Starsze bloki nie mogą być modyfikowane, ani usuwane. W przeciwieństwie do rejestrów bankowych, które są kontrolowane przez centralnego zarządcę łańcuch bloków przechowywany jest u każdego użytkownika – na czym zresztą polega istota sieci p2p – i dlatego każda ingerencja zostałaby odrzucona przez większość, jako odstająca od wspólnej wersji łańcucha.

Kod źródłowy jest otwarty, jawny i każdy ma do niego dostęp. Gwarantuje to przejrzystość projektu i pokazuje, że nie jest on próbą oszustwa.

 

Maksymalna ilość monet: 21 milionów

Wydobytych monet: 16,249,406 BTC

Pierwszy blok: 2009-01-09

Liczba bloków: 460,992

Średni czas pomiędzy blokami: 10 min.

Nagroda w bloku: 12.50 BTC

Rozmiar Blockchain: 130.07 GB

Algorytm: SHA256

Dane na 14.04.2017r. wg bitinfocharts.com


DYSTRYBUCJA

Podaż monet zaplanowana jest na 21 milionów. Taka ilość jednak najprawdopodobniej nigdy nie trafi do obiegu bowiem sporo portfeli zostało zagubionych lub zapomnianych. Początkowo Bitcoin nie był wiele wart, więc użytkownicy nie przywiązywali uwagi do bezpieczeństwa ich portfela (gubili klucze prywatne, formatowali dyski na których były monety itp.). Wydobycie ostatniego Bitcoina szacowane jest na rok 2140.

Twórca Bitcoina założył spadek nagrody za wykopanie bloku. Początkowo było to 50BTC, później 25BTC, a obecnie 12,5BTC. Jak więc można zauważyć nagroda zmniejsza się o połowę.  Dzieje się tak co każde 210.000 bloków, czyli co około 4 lata. Następny spadek nagrody szacowany jest na 25.07.2020r.

ICO – brak

Premining – brak


ROADMAP

Wprowadzenie Segregated Wittness

Wprowadzenie priorytetowego pobierania bloków używając trybu pełnego bloku SPV

Zamiana algorytmu sygnatur ECDSA na bardziej wydajny algorytm Schnorr opierający się na kryptografii krzywych eliptycznych


PORTFELE

Windows:

Bitcoin Core (referencyjny):

Opis portfela Bitcoin Core

https://bitcoin.org/bin/bitcoin-core-0.14.0/bitcoin-0.14.0-win64-setup.exe

https://bitcoin.org/bin/bitcoin-core-0.14.0/bitcoin-0.14.0-win32-setup.exe

Jaxx

https://jaxx.io/files/1.1.7/Jaxx-v1.1.7-win-x64.zip

https://jaxx.io/files/1.1.7/Jaxx-v1.1.7-win-ia32.zip

Electrum

Opis portfela Electrum

https://download.electrum.org/2.8.2/electrum-2.8.2-setup.exe

OSX:

Bitcoin Core:

https://bitcoin.org/bin/bitcoin-core-0.14.0/bitcoin-0.14.0-osx.dmg

Jaxx

https://jaxx.io/files/1.1.7/Jaxx-v1.1.7-osx.dmg

Electrum

https://download.electrum.org/2.8.2/electrum-2.8.2.dmg

Linux:

Bitcoin Core

https://bitcoin.org/bin/bitcoin-core-0.14.0/bitcoin-0.14.0-x86_64-linux-gnu.tar.gz

https://bitcoin.org/bin/bitcoin-core-0.14.0/bitcoin-0.14.0-i686-pc-linux-gnu.tar.gz

Jaxx

https://jaxx.io/support.html#openModal4

Electrum

https://download.electrum.org/2.8.2/Electrum-2.8.2.tar.gz

Mobilne:

Bitcoin Wallet

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.schildbach.wallet

Mycelium

Opis portfela Mycelium

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mycelium.wallet

Jaxx

(android) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kryptokit.jaxx

(iOS)        https://itunes.apple.com/us/app/jaxx-bitcoin-ethereum-wallet/id1084514516?mt=8

Sprzętowe

https://www.keepkey.com/

https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s

https://shop.trezor.io/


MINING

Ze względu na dużą trudność kopania i profesjonalizację miningu wydobywanie Bitcoina w domowym zaciszu jest praktycznie nie opłacalne na GPU (z ang. graphics processing unit, czyli karta graficzna). Stosuje się w tym celu dedykowane urządzenia – projektowane do ściśle wyznaczonego zadania takiego jak kopanie Bitcoinów – nazywane w skrócie ASIC. Wciąż jednak ze względu na znaczną ilość dużych pooli (kopalnie zrzeszające górników) jest to mało opłacalne rozwiązanie. Dla zwykłego Kowalskiego lepszym rozwiązaniem jest kopanie innych walut.


MEDIA

Oficjalna strona

https://bitcoin.org/


KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/bitcoin/bitcoin

 


BLOCKCHAIN EXPLORER

https://blockchain.info/pl

http://blockr.io/

https://mempool.space/pl/


GIEŁDY

https://www.bitfinex.com/

https://www.binance.com/en

https://www.bitstamp.net/

https://www.bitbay.net/

https://btc-e.com/

https://www.kraken.com/

https://www.okcoin.com/

https://poloniex.com/


WYKRES BTC/USD OD TRADINGVIEWWYKRES Z CENĄ

https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/

http://www.coindesk.com/price/

https://bitcoinwisdom.com/markets/bitfinex/btcusd

http://www.xe.com/currencycharts/?from=XBT&to=USD

BitcoinBlockchainBTCCyfrowy pieniądzKryptowalutyopis kryptowalutySatoshi Nakamoto
Komentarze (6)
Dodaj komentarz
 • kaźmirz

  Bardzo fajny pomsył, choć w necie jest tego pełno, to jednak są to beznadziejnie przygotowane zestawienia. Mam nadzieję, ze bithub jak zwykle się wywiąże z dobrej roboty i powstaną super opisy 😉

 • początkujący

  Ekstra przydałoby sie więcej takich opisów, ale to rozumiem, że z czasem się pojawią ;). Może przy okazji innych dacie porównania czym się różni bitcoin od innych walut? Bo nie bardzo potrafię to wyłapać np

 • gehenna

  Czekamy na więcej! Oby powstało w koncu jakies polskojęzyczne miejsce z takimi zestawieniami

 • obrońca 1967

  Ekstra, czekamy na kolejne opisy. Najbardziej potrzebne sa chyba te najmniej znane waluty, bo np o Bitcoinie to jest dziesiątki stron, ale wspieram inicjatywe mentalnie 😉

 • Adrian

  Odnosnie gieldy na ktorej mozna kupic sprzedac bitkoina
  gdzie zaczac szukac kontaktu, ktory umozliwi wykonanie takiej platformy?
  Wiem ze bitbay umozliwia program partnerski.