Nie da się zamrozić portfela Bitcoin

8 979

Deweloperzy stojący za portfelem Bitcoin Nunchuk otrzymali od Sądu Najwyższego w Ontario nakaz Mareva. Oznacza to, że rządzący domagali się zamrożenia aktyw należących do osób związanych z Konwojem Wolności.

Nunchuk jest jednak portfelem typu self-custodial. W takim przypadku to użytkownik odpowiada za bezpieczne przechowywanie frazy odzyskiwania.

Rząd blokuje konta, a ludzie w ramach protestu wypłacają pieniądze

W ostatnim czasie Kanada często pojawia się w artykułach związanych z kryptowalutami i prywatnością. Kraj zaczął domagać się blokowania kont osobom korzystających ze scentralizowanych giełd krypto, przez co CEO jednej z nich Jesse Powell ostrzega przed scentralizowanymi giełdami. W ramach protestu Kanadyjczycy masowo wypłacają pieniądze z banków, a wielu z nich decyduje się na zakup BTC.

Co to jest nakaz Mareva?

Nakaz Mareva to natomiast nic innego jak nakaz czasowego zamrożenia majątku. Ma to zabezpieczyć środki należące do podejrzanej osoby, aby na przykład nie próbowała ich ukryć przed zakończeniem postępowania sądowego. Problem w tym, że w Kanadzie zamrażane są majątki bez uzyskania nakazu sądowego.

Firmy i instytucje, które otrzymają nakaz Mareva, mają obowiązek zablokować konto należące do wskazanej osoby, a także ujawnić, co dokładnie znajduje się w majątku.

Dobry portfel Bitcoin zabezpiecza przed konfiskatą

W oficjalnej odpowiedzi, jaką Nunchuk wysłał do Sądu Najwyższego w Ontario, firma podkreśliła, że nie zbiera żadnych informacji identyfikujących użytkowników z wyjątkiem adresów e-mail. Nie przechowuje również żadnych kluczy, w związku z czym nie może „zamrozić” aktywów swoich użytkowników. Nie może zapobiec ich przenoszeniu. Nie ma nawet wiedzy na temat istnienia, charakteru, wartości i lokalizacji aktywów należących do użytkowników. Jest to celowe działanie.

„We do not collect any user identification information beyond email addresses. We also do not hold any keys. Therefore, we cannot ‘freeze’ our users’ assets. We cannot ‘prevent’ them from being moved. We do not have knowledge of ‘the existence, nature, value, and location’ of our users’ assets. This is by design”.

Jako komentarz w tej sprawie można przytoczyć fragment ze słynnego manifestu Satoshiego Nakamoto:

„Bitcoin odbiera kontrolę nad pieniądzem bankom i oddaje ją w ręce ludzi. Posiadając Bitcoiny na swoim portfelu i odpowiednio je zabezpieczając nie ma możliwości aby jakikolwiek bank, instytucja, rząd czy komornik mógł nam je zabrać”.

Z tłumaczeniem całego tekstu możesz się zapoznać w tym artykule: 12 lat temu powstał manifest Satoshiego Nakamoto, czyli dokument, który zmienił świat.

Komentarze