Kryptowalutowe aktywa funduszy hedgingowych

Amerykańskie fundusze hedgingowe przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat kryptowaluty będą stanowiły nawet 10% ich aktywów.

Takie informacje wynikają z ankiety, którą przeprowadzono wśród 100 dyrektorów finansowych tego typu funduszy inwestycyjnych. Zdaniem ankietowanych wzrośnie więc ekspozycja na aktywa kryptowalutowe. Średnia wartość aktywów, którymi zarządzają fundusze hedgingowe zatrudniające respondentów ankiety, wynosi 7,2 miliardy dolarów.

Ankieta przeprowadzona przez Intertrust

Ankieta przeprowadzona przez firmę Intertrust przyniosła ciekawe wyniki, zwłaszcza w kontekście ostatnich spadków cen na rynku kryptowalut. Wynika z nich, że większość funduszy chce zwiększyć ekspozycję na kryptowaluty. Do końca 2026 roku mają one stanowić średnio 7,2% aktywów zarządzanych przez fundusze hedgingowe. Aż siedemnastu ze stu respondentów uznało, że kryptowalutowe aktywa przekroczą 10%. Dotyczy to przede wszystkim tych funduszy, które mają swoją siedzibę w USA. Dyrektorzy finansowi funduszy hedgingowych z Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii oczekują nieco niższych wartości (około 6,8%).

Nie jest to oczywiście pierwszy kontakt funduszy hedgingowych z kryptowalutami. Już w październiku 2019 roku opisywaliśmy, jak fundusze hedgingowe pobiły rynek kryptowalut.

Wyniki ankiety zgodne z oczekiwaniami inwestorów

Zainteresowanie funduszy hedgingowych rynkiem kryptowalut może wynikać z działań takich firm jak Grayscale i MicroStrategy, które regularnie opisujemy na łamach BitHub. Przykładowe artykuły, które potwierdzają wiarę osób zarządzających tymi firmami w kryptowaluty to między innymi:

Co sądzicie o tym, że fundusze hedgingowe planują na dobre zadomowić się na rynku kryptowalut? Z jednej strony przełoży się to na duży napływ kapitału, co może korzystanie wpłynąć na ceny. Jednocześnie należy mieć świadomość, że duże inwestycje funduszy mogą przyśpieszyć wprowadzenie różnego rodzaju regulacji, co niekoniecznie może być korzystne dla zwykłych inwestorów.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Intertrust są zgodne z tym, co podczas niedawnego wywiadu powiedział amerykański miliarder zarządzający popularnym funduszem hedgingowym. Szczegóły znajdziesz w artykule Paul Tudor Jones postrzega BTC jako sposób na dywersyfikację portfela.

Komentarze