Kolejne kraje przyłączają się do blokowania kryptowalut rosyjskim użytkownikom

5 242

Trzy kolejne kraje postanowiły wprowadzić sankcje wobec rosyjskich użytkowników kryptowalut.

Wśród nich znalazła się również Szwajcaria, która postrzegana była jako państwo neutralne.

Walka z kryptowalutami należącymi do Rosjan

Pod koniec lutego informowaliśmy, że Ukraina wzywa do blokowania dostępu do giełd kryptowalut. Oficjalne stanowisko giełd kryptowalut w sprawie blokowania rosyjskich kont sugerowało, że popularne firmy (wśród nich znalazły się między innymi giełdy KuCoin, Binance i Kraken) nie zamierzają podejmować takich kroków bez otrzymania nakazu.

Czy regulacje krypto są potrzebne?

Carole House (dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego) wyraziła ostatnio wątpliwości na temat tego, czy Rosja może wykorzystać kryptowaluty do obejścia sankcji. Według niej rynek kryptowalut nie ma wystarczającej płynności, a transakcje blockchain można łatwo prześledzić.

Singapur nakłada sankcje na Rosję

Pierwszym ze wspomnianych krajów jest Singapur, który oficjalnie wprowadził sankcje wobec Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej i transakcji kryptowalutowych. Ogłoszono również zakaz eksportu sprzętu elektronicznego i wojskowego. Obserwatorzy rynku podkreślają, że są to pierwsze od kilkudziesięciu lat sankcje nałożone przez Singapur na jakikolwiek kraj. Jednocześnie jest to pierwszy kraj Azji Południowo-Wschodniej, który podjął tego typu kroki w związku z trwającym obecnie konfliktem.

Szwajcaria zamrozi rosyjskie aktywa kryptowalutowe

Na podobny krok zdecydowała się Szwajcaria. Podkreślono, że zamrożenie aktywów kryptowalutowych jest niezbędne ze względu na to, że Szwajcaria chce chronić integralność blockchain.

„Freezing crypto assets is necessary because Switzerland wants to protect the integrity of its blockchain industry”.

Ostatnim z krajów, który postanowił wprowadzić sankcje na Rosję, jest Japonia. Na razie nie podano oficjalnej informacji, jakie ograniczenia zostaną wprowadzone. Minister finansów potwierdził natomiast, że uważnie przyglądają się aktywom kryptowalutowym i SPFS (chodzi o rosyjską alternatywę dla SWIFT), aby zabezpieczyć skuteczność sankcji.

Więcej informacji na temat rosyjskiego systemu rozliczeń SPFS znajdziesz w artykule: Czy blokada SWIFT może wpłynąć na Bitcoina?

Co sądzisz o próbach blokowania rynku krypto przez kolejne kraje? Czy takie działania są potrzebne?

Komentarze