Czy blokada SWIFT może wpłynąć na Bitcoina?

W nocy podjęto decyzję o usunięciu wybranych banków rosyjskich z systemu SWIFT, co ma im utrudnić prowadzenie działalności. Propozycja tego typu sankcji padła już wcześniej, ale Włochy i Niemcy zwlekały z wyrażeniem zgody.

Dzisiaj mają zostać omówione szczegóły blokady, ponieważ zbyt pochopne wprowadzenie takich sankcji może zaszkodzić nie tylko Rosji.

Czy blokada SWIFT oznacza wypowiedzenie wojny?

Informacja o tym, że już nawet Niemcy zgodziły się na wykluczenie Rosji z systemu, pojawiła się między innymi na koncie @Reuters:

„Germany and Western allies agree cutting Russia out of SWIFT”.

Odcięcie Rosji od systemu SWIFT to ogromny problem dla klientów rosyjskich banków, ponieważ stracą możliwość rozliczania się z zagranicznymi kontrahentami.

Czy SPFS może zastąpić SWIFT?

Rosja opracowała własną alternatywę dla SWIFT: SPFS. Dostęp do własnego systemu ma świadczyć o tym, że SWIFT wcale nie ma kluczowego znaczenia dla kraju.

Warto jednak zwrócić uwagę na reakcję Rosji z 2014 roku. Już wtedy pojawił się pomysł, aby zablokować rosyjskie banki w systemie SWIFT. Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press Rosja uznała wówczas, że takie działania byłyby równoznaczne z wypowiedzeniem wojny.

Czy usunięcie Rosji z systemu może zagrozić pozycji USD?

Pojawiają się głosy, że usunięcie Rosji z systemu SWIFT będzie miało katastrofalne skutki nie tylko dla agresora, ale również dla globalnej gospodarki i pozycji dolara jako światowej waluty rezerwowej. To natomiast wymusi poszukiwanie innych rozwiązań, aby można było rozliczać transakcje międzynarodowe.

Nie brakuje opinii, że jest to świetna okazja dla Bitcoina. Trzeba jednak pamiętać, że właśnie ze względu na ryzyko wykorzystania krypto do uniknięcia sankcji Europejski Bank Centralny chce szybkiego uregulowania kryptowalut. Wprowadzenie rozliczeń opartych na Bitcoinie byłoby niekorzystne dla Chin, które skupiają się na swoim CBDC.

Nawet jeżeli Rosja będzie próbowała skorzystać z zalet kryptowalut, to warto pamiętać, że przydają się one również do dobrych rzeczy. Jak informowaliśmy w artykule: Kryptowaluty dla Ukrainy – najlepszy sposób przekazania pieniędzy Ukraina już oficjalnie przyjmuje darowizny w kryptowalutach.

Co sądzisz o planach usunięcia Rosji z systemu SWIFT?

Komentarze