Iran przygotował plan narodowej kryptowaluty

972

Irańskie władze kontynuują utworzenie własnej kryptowaluty narodowej. Projekt dokumentu w sprawie krajowej waluty cyfrowej został przygotowany na polecenie prezydenta Iranu. Saeed Mahdiyoun, członek Narodowego Centrum Cyberprzestrzeni (SCC) powiedział, że plan stworzenia narodowej waluty cyfrowej jest gorliwie realizowany na ostatnich posiedzeniach Rady ds. Cyberprzestrzeni. Ponadto, centralny bank Iranu pracuje nad usunięciem zakazu ws. obrotu kryptowalutami.

Próba wdrożenia własnej kryptowaluty narodowej to tylko część zmian prawnych ws. obrotu kryptowalutami. Jak podają irańskie media, Saeed Mahdiyoun stwierdził także, że władze publiczne wkrótce usuną istniejący zakaz obrotu kryptowalutami. Mahdiyoun  dodał, iż Centralny Bank Iranu (CBI) wyrazi swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie pod koniec września br. W kwietniu 2018 roku, Centralny Bank Iranu zakazał wszystkim bankom na terenie kraju zajmowania się obrotem kryptowalutami, w tym Bitcoinem. Decyzja irańskich władz mogła być powiązana z wyjątkowo niskim kursem narodowej waluty, riala irańskiego oraz obawami o nałożenie ponownych sankcji przez USA.

Sam pomysł i idea wykorzystania kryptowaluty do ominięcia amerykańskich sankcji gospodarczych nie jest nowy, a ostatnio zyskał na popularności głównie dzięki wenezuelskiemu Petro, które również ma służyć obejściu sankcji Stanów Zjednoczonych. Parlamentarna Komisja Gospodarcza Iranu zobowiązała w maju br. bank centralny do podjęcia działań w kwestii uruchomienia kryptowaluty do wykonywania płatności. Jeden z urzędników opisał to jako: „jeden z dobrych sposobów na ominięcie korzystania z dolara, a także na wymianę systemu SWIFT”. Aktualnie projekt rozwinął się do wyższej rangi i najprawdopodobniej ujrzy światło dzienne już we wrześniu 2018 roku.

Kryptowaluty
źródło: pexels.com

Kryptowaluty na terenie Iranu

Irańska sytuacja gospodarcza nie należy do najciekawszych, a zerwanie umowy nuklearnej z USA stanowi kolejny problem kraju. Przywrócenie amerykańskich sankcji na Iran poruszyło rząd do interwencji i ratowania własnych interesów, a tym samym przyspieszenia projektu narodowej kryptowaluty.

„Staramy się przygotować podstawy do korzystania z krajowej waluty cyfrowej w kraju. Ta waluta ułatwiłaby transfer pieniędzy w dowolnym miejscu na świecie. Poza tym może nam pomóc w momencie nałożenia sankcji” – powiedział w lipcu br. Alireza Daliri, rzecznik irańskich władz

Co sądzicie o irańskiej kryptowalucie narodowej? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze