Iran z projektem własnej kryptowaluty do ominięcia sankcji USA

źródło: pixabay.com
1 077

Sankcje Stanów Zjednoczonych nałożone na Iran, stały się szczególnie odczuwalne irańskim władzom. Starając się je ominąć i poprawić sytuację kraju, Iran dąży do rozwoju i wyemitowania własnej kryptowaluty narodowej. Według lokalnych mediów, bank centralny, a także liczne irańskie firmy tworzą fundamenty i przygotowują się na utworzenie kryptowaluty, prawdopodobnie na przykładzie wenezuelskiego Petro.

Centralny Bank Iranu współpracuje z krajowymi firmami technologicznymi przy projekcie kryptowaluty i oczekuje, że nowy system szyfrujący wykorzystujący technologię blockchain zostanie wprowadzony do krajowego systemu bankowego w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

„Staramy się przygotować podstawy do korzystania z krajowej waluty cyfrowej w kraju. Ta waluta ułatwiłaby transfer pieniędzy w dowolnym miejscu na świecie. Poza tym może nam pomóc w momencie nałożenia sankcji” – powiedział Alireza Daliri, rzecznik irańskich władz

Pomysł wykorzystania kryptowaluty do ominięcia amerykańskich sankcji gospodarczych nie jest nowy, a ostatnio zyskał na popularności głównie dzięki wenezuelskiemu Petro, które również miało służyć obejściu sankcji USA. Z racji, iż prezydent USA Donald Trump zwiększa presję na irański reżim, nie jest zaskoczeniem, że kraj przygotowuje „kryptograficzny grunt” pod przyszłe działania Stanów Zjednoczonych.

Parlamentarna Komisja Gospodarcza Iranu zobowiązała w maju br. bank centralny Iranu do podjęcia działań w kwestii uruchomienia kryptowaluty do wykonywania płatności. Jeden z urzędników opisał to jako: „jeden z dobrych sposobów na ominięcie korzystania z dolara, a także na wymianę systemu SWIFT”. Aktualnie projekt rozwinął się do wyższej rangi i najprawdopodobniej ujrzy światło dzienne.

Kryptowaluty

Centralny bank Iranu i oficjalny zakaz obrotu kryptowalutami

W kwietniu br., handel kryptowalutami na terenie Iranu został oficjalnie zakazany przez decydentów. Bank Centralny Iranu uniemożliwił wszystkim bankom na terenie kraju zajmowania się obrotem kryptowalutami, w tym Bitcoinem. Iran zdecydował się na ten ruch przez kontrowersyjną kwestię prania pieniędzy z użyciem kryptowalut, a sama decyzja irańskich władz mogła być powiązana z wyjątkowo niskim kursem narodowej waluty (riala irańskiego) oraz obawami o nałożenie ponownych sankcji przez USA.

Petro i sankcje

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wydał w marcu 2018 roku zakaz uniemożliwiający obywatelom USA angażowania się w transakcję z wykorzystaniem waluty wspieranej przez ropę naftową i innych złóż Wenezueli – Petro. Był to ciąg dalszy sankcji, które USA nałożyło na Wenezuelę w związku z ogromnym długiem wobec Stanów Zjednoczonych. Wirtualna waluta Wenezueli miała posłużyć głównie obejściu sankcji USA.

Co sądzicie o decyzji irańskich władz dot. wyemitowania narodowej kryptowaluty? Czy irański pomysł może przebić kryptowalutę Petro? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze