Centralny Bank Iranu ogłosił oficjalny zakaz obrotu kryptowalutami

Jak donoszą irańskie media, handel kryptowalutami na terenie Iranu został oficjalnie zakazany. Bank Centralny Iranu zakazał wszystkim bankom na terenie kraju zajmowania się obrotem kryptowalutami, w tym Bitcoinem. Iran zdecydował się na ten ruch przez kontrowersyjną kwestię prania pieniędzy z użyciem kryptowalut. Decyzja irańskich władz może być powiązana z wyjątkowo niskim kursem narodowej waluty, riala irańskiego oraz obawami o nałożenie ponownych sankcji przez USA.

Do tej pory handel kryptowalutami w Iranie nie był legalny, dlatego wszystkie platformy działały nieoficjalnie – ale działały. Jednak od dzisiaj wszystkie kantory i giełdy kryptowalut, w tym instytucje finansowe i banki, które w jakiś sposób są powiazane z walutami wirtualnymi – będą sprawdzane i monitorowane. Najwyższa komisja Centralnego Banku Iranu, która odpowiedzialna jest również za ograniczanie prania pieniędzy i walki z odpływem kapitału w Iranie, wydała komunikat zakazujący bankom i instytucjom finansowym sprzedawanie lub nawet promowanie kryptowalut.

Pierwsze oznaki o wprowadzeniu oficjalnego zakazu były już podawane w grudniu ubiegłego roku:

„Banki, instytucje finansowe i giełdy powinny unikać sprzedaży i zakupu kryptowalut, a nawet nie podejmować jakiekolwiek działania w celu ich promowania”- powiedział w grudniu przedstawiciel BCI

źródło: https://www.ccn.com/koreas-justice-ministry-mulls-total-ban-bitcoin-trading-report/

Iran boi się sankcji i spadku kursu riala?

Restrykcje kryptowalutowe pojawiają się podczas szerszych reform i zmian na terenie Iranu. Dzieje się to kiedy Iran formalnie zunifikował swoje oficjalne i otwarte kursy wymiany, próbując powstrzymać gwałtowny spadek riala irańskiego, czyli oficjalnej waluty kraju. Bank centralny ograniczył również dozwoloną kwotę waluty obcej, trzymanej w gotówce. Obywatel Iranu ma prawo przechowywać do 10 000 EUR (12 250 USD) i jest to maksymalna kwota, którą można posiadać w gotówce.

Irańskie władze boją się kryptowalut z jednej prostej przyczyny. Waluty wirtualne nie są kontrolowane przez banki, a szczególnie przez centralny bank danego kraju. Wprowadzenie takiego zakazu w obrębie kryptowalut to walka o własną narodową walutę – riala irańskiego. Ponadto, Iran doznał blokady bankowej w poprzednich latach. Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) wniosło blokadę tego kraju w jego sieci w 2012 r. Blokada, która trwała cztery lata, aż do zniesienia w 2016 roku przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

Co sądzicie o zakazie obrotu kryptowalutami w Iranie? Czy wpłynie to pozytywnie na kurs riala irańskiego, czy może jednak negatywnie? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze