Centralny Bank Iranu ogłosił oficjalny zakaz obrotu kryptowalutami

źródło: pixabay.com
446

Jak donoszą irańskie media, handel kryptowalutami na terenie Iranu został oficjalnie zakazany. Bank Centralny Iranu zakazał wszystkim bankom na terenie kraju zajmowania się obrotem kryptowalutami, w tym Bitcoinem. Iran zdecydował się na ten ruch przez kontrowersyjną kwestię prania pieniędzy z użyciem kryptowalut. Decyzja irańskich władz może być powiązana z wyjątkowo niskim kursem narodowej waluty, riala irańskiego oraz obawami o nałożenie ponownych sankcji przez USA.

Do tej pory handel kryptowalutami w Iranie nie był legalny, dlatego wszystkie platformy działały nieoficjalnie – ale działały. Jednak od dzisiaj wszystkie kantory i giełdy kryptowalut, w tym instytucje finansowe i banki, które w jakiś sposób są powiazane z walutami wirtualnymi – będą sprawdzane i monitorowane. Najwyższa komisja Centralnego Banku Iranu, która odpowiedzialna jest również za ograniczanie prania pieniędzy i walki z odpływem kapitału w Iranie, wydała komunikat zakazujący bankom i instytucjom finansowym sprzedawanie lub nawet promowanie kryptowalut.

Pierwsze oznaki o wprowadzeniu oficjalnego zakazu były już podawane w grudniu ubiegłego roku:

„Banki, instytucje finansowe i giełdy powinny unikać sprzedaży i zakupu kryptowalut, a nawet nie podejmować jakiekolwiek działania w celu ich promowania”- powiedział w grudniu przedstawiciel BCI

źródło: https://www.ccn.com/koreas-justice-ministry-mulls-total-ban-bitcoin-trading-report/

Iran boi się sankcji i spadku kursu riala?

Restrykcje kryptowalutowe pojawiają się podczas szerszych reform i zmian na terenie Iranu. Dzieje się to kiedy Iran formalnie zunifikował swoje oficjalne i otwarte kursy wymiany, próbując powstrzymać gwałtowny spadek riala irańskiego, czyli oficjalnej waluty kraju. Bank centralny ograniczył również dozwoloną kwotę waluty obcej, trzymanej w gotówce. Obywatel Iranu ma prawo przechowywać do 10 000 EUR (12 250 USD) i jest to maksymalna kwota, którą można posiadać w gotówce.

Irańskie władze boją się kryptowalut z jednej prostej przyczyny. Waluty wirtualne nie są kontrolowane przez banki, a szczególnie przez centralny bank danego kraju. Wprowadzenie takiego zakazu w obrębie kryptowalut to walka o własną narodową walutę – riala irańskiego. Ponadto, Iran doznał blokady bankowej w poprzednich latach. Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) wniosło blokadę tego kraju w jego sieci w 2012 r. Blokada, która trwała cztery lata, aż do zniesienia w 2016 roku przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

Co sądzicie o zakazie obrotu kryptowalutami w Iranie? Czy wpłynie to pozytywnie na kurs riala irańskiego, czy może jednak negatywnie? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze