Petro zostało oficjalną kryptowalutą państwową

4 684

Dnia dzisiejszego tj. 20 sierpnia 2018 roku, Wenezuela stała się pierwszym krajem, który zaakceptował kryptowalutę jako jednostkę monetarną. Rząd podniósł także minimalne wynagrodzenie o 3000 procent, które aktualnie wynosi 30 dolarów. Wraz z 96-procentową dewaluacją boliwara, wzmacnia się zainteresowanie kryptowalutą Petro, która została tak zaprojektowana, aby była odporna na obniżenie realnej wartości – twierdzi prezydent kraju.

Petro będzie „suwerennym aktywem cyfrowym popieranym i wydanym przez Wenezuelę” i powiązanym z krajowymi zasobami ropy, podaje oficjalny dokument wenezuelskiego rządu. Maduro wyemituje 100 milionów tokenów Petro, opartych na blockchainie NEM. Jak podają wenezuelskie media, „państwo nie będzie w stanie wytworzyć nowej partii emisji Petro”.

Niezależnie od tego, czy Petro odniesie sukces i poprawi stan gospodarki Wenezueli, kryptowaluty odgrywają ważną rolę w Wenezueli. Wielu mieszkańców kraju zdecydowało się na wydobywanie Bitcoinów jako sposobu na zarobek i przechowywanie majątku. Jednakże, rząd zakazał importu sprzętu do górnictwa kryptowalut w maju br. Pomimo odważnych wypowiedzi wielu analityków, większość nie jest optymistycznie nastawionych, biorąc pod uwagę „osiągnięcia” wenezuelskiego rządu Nicolasa Maduro. Dokładne dane o inflacji w tym kraju różnią się w zależności od źródła, ponieważ oficjalne dane państwowe nie są wiarygodne. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) niedawno prognozował, że inflacja może osiągnąć poziom 1 000 000% do końca 2018 r. Maduro dodał, że plan zakłada dewaluację boliwara od 285,000 za dolara do 6 milionów – spadek o 96%.

Petro

Wenezuela stoi przed możliwością związania swojej praktycznie nieistniejącej już waluty krajowej z Petro, cyfrowym zasobem, który jest prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnym w świecie kryptowalut. Boliwar, który spadł w lutym z 0,01 dolara do 0,0000040$, był głównym powodem, dla którego Wenezuelczycy zaczęli stosować inny rodzaj pieniądza i zainteresowali się walutami cyfrowymi, tj. Bitcoin czy Monero. Wenezuelczycy są niezadowoleni z pomysłu nowego „suwerennego boliwara” powiązanego z kryptowalutą Petro. Pomysł ten może zdewaluować wszelkie bogactwa pozostawione w kraju. Cyfrowe aktywa również nie są tak dobrym magazynem wartości, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmienność rynkową z zeszłego roku, kiedy kryptowaluty osiągnęły niespotykane dotąd wartości cenowe, a następnie spadły nawet o 80% w porównaniu do szczytowych cen.

Dodatkowo rząd planuje wstrzymać część dotacji na benzynę i podnieść stawkę podatku VAT do 4 procent. Rząd twierdzi, że pozwoli to zaoszczędzić skarbu państwa około 10 miliardów dolarów rocznie.

Co sądzicie o decyzji prezydenta Maduro ws. Petro? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze