Intel wprowadza specjalny chip do kopania BTC

Już za kilka miesięcy wybrani klienci otrzymają najnowszy chip opracowany przez firmę Intel. Układ został zaprojektowany specjalnie z myślą o górnikach BTC.

Nowy układ scalony zostanie wypuszczony pod nazwą Intel Blockscale ASIC.

Czy Intel podbije rynek krypto?

Na początku roku informowaliśmy, że Intel chce zrewolucjonizować mining bitcoina. Firma zapowiedziała wówczas, że chce stworzyć wyjątkowo energooszczędny chip. Co ciekawe już pod koniec 2018 roku Intel opatentował procesory dedykowane wydobywaniu BTC (więcej informacji znajdziesz w artykule: Intel uzyskało patent na procesory do wydobywania kryptowaluty Bitcoin).

Intel Blockscale ASIC

Pierwsze procesory mają trafić do wybranych klientów w trzecim kwartale 2022 r. Według zapewnień producenta szybkość hashowania wyniesie do 580 GH/s przy utrzymaniu wydajności energetycznej na poziomie 26 J/TH. Intel Blockscale ASIC ma obsługiwać do 256 układów scalonych na łańcuch.

Co ciekawe firma postanowiła oferować klientom wyłącznie układ ASIC. Pozostałe elementy górnicy będą musieli zdobyć we własnym zakresie. Każdy układ ASIC zaprojektowany z myślą o kryptowalutach ma wbudowane czujniki temperatury oraz napięcia.

W oficjalnej zapowiedzi udostępnionej przez firmę Intel stwierdzono, że Intel Blockscale ASIC odegra istotną rolę w pomaganiu firmom z branży górniczej w osiągnięciu celów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz skalowaniem haszy w nadchodzących latach.

„The Intel Blockscale ASIC is going to play a major role in helping bitcoin mining companies achieve both sustainability and hash rate scaling objectives in the years ahead”.

Źródło: intel.com

Sekcja poświęcona Intel Blockscale ASIC pojawiła się już na oficjalnej stronie firmy Intel, gdzie zamieszczono hasło energooszczędne haszowanie przyszłości.

„Energy Efficient Hashing for the Future”.

Przy okazji premiery nowego układu warto przypomnieć sobie, na czym polega kopanie bitcoinów oraz o niecodziennym rozwiązaniu wprowadzanym w Salwadorze, jakim jest kopanie bitcoinów z wykorzystaniem energii z wulkanów.

Wprowadzenie na rynek energooszczędnego układu do kopania BTC zbiegło się w czasie z coraz częstszymi zarzutami o to, że wydobycie Bitcoinów ma negatywny wpływ na środowisko.

Może Cię zainteresować:

Komentarze