Intel uzyskało patent na procesory do wydobywania kryptowaluty Bitcoin

źródło: pixabay.com
4 980

Intel, jedno z największych przedsiębiorstw produkujących procesory oraz układy scalone, wygrało patent na tworzenie procesorów do wydobywania kryptowaluty Bitcoin. Wniosek patentowy pod nazwą „Zoptymalizowana ścieżka danych SHA-256 do wydajnego energetycznie górnictwa Bitcoina”, został złożony 29 czerwca 2016 r. w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO). Dzięki uzyskaniu patentu, Intel będzie mógł produkować dedykowane procesory do wydobywania Bitcoinów. Aby sprzęt był bardziej energooszczędny niż obecne systemy, wydaje się, że Intel opracował układ, który idzie o krok dalej niż standardowy układ ASIC (Application Specific Integrated Circuit), stosowany m.in. przez Bitmain.

„Dedykowane układy ASIC do wydobywania Bitcoinów są wykorzystywane do eksploatacji SHA-256, które mogą zapewniać wydajność tysięcy skrótów na sekundę przy zużyciu energii większej niż 200 W. Przykłady wykonania niniejszego ujawnienia wykorzystują optymalizację mikro-architektury, w tym selektywne połączenie niektórych parametrów w obszarze wydobycia Bitcoinów” – stwierdzają w patencie

Główną bolączką dla górników Bitcoina są wysokie ceny energii elektrycznej oraz niska efektywność wydobycia, względem poboru energii. Patent firmy chce temu zapobiec, dzięki skonstruowaniu procesorów, które zmaksymalizują aktualny stan wydobywania Bitcoinów. Największą firmą tworzącą sprzęt do wydobywania kryptowalut stanowi aktualnie Bitmain. Sprzęt Bitmainu oparty jest o układy scalone ASIC. Jest wyspecjalizowanym sprzętem zaprojektowanym do kopania kryptowalut w oparciu o konkretny algorytm mieszający (hashing algorithm), taki jak SHA256 lub Scrypt (na których odpowiednio działają Bitcoin i Litecoin). Intel prawdopodobnie poszło o krok dalej, tworząc bardziej zaawansowane rozwiązanie dla miningu BTC.

„System przetwarzania obejmuje procesor do skonstruowania komunikatu wejściowego zawierającego wiele bitów i akcelerator sprzętowy, połączony komunikacyjnie z procesorem, zawierający pierwszy zbiór obwodów do wykonania hash algorytmu SHA w oparciu o komunikat wejściowy, w którym akcelerator sprzętowy zawiera pierwszą ścieżkę danych sprzężoną z pierwszym węzłem odniesienia i pierwszym węzłem wejściowym, w celu dostarczenia brzegu dopełniającego wiele bitów przypisanych do pierwszego węzła wejściowego.” – napisano w streszczeniu patentu

Bitcoin
źródło: pexels.com

Bitcoin, a Bitmain i GMO Internet

W maju br., opisywaliśmy wdrożenie nowego sprzętu do wydobywania kryptowalut. GMO Internet Group ze swoim nowym sprzętem opartym o technologię 7nm, mógł odebrać firmie Bitmain sporą ilość klientów. Tak się jednak nie stało, szczególnie przez panującą bessę na rynku kryptowalut. Rzeczywiście, zużycie energii i koszty są dwoma największymi wyzwaniami stojącymi przed górnikami kryptowalutowymi. Jeszcze w tym miesiącu japoński gigant internetowy GMO ogłosił, że w minionym kwartale firma straciła 5,5 miliona dolarów na cele związane z miningiem kryptowalut.

Bitmain należy do liderów dystrybucji maszyn do miningu kryptowalut. Spółka została założona w 2013 roku przez Micree Zhan oraz Jihan Wu. Na globalnym rynku maszyn wydobywczych udział ich wynosi od 80% do 90%. Dzięki ogromnemu zapotrzebowaniu maszyn górniczych opartych o układy ASIC  (do wydobywania Bitcoinów, Litecoinów), spółka Bitmain China osiągała rekordy sprzedażowe, czyniąc ją jedną z najlepiej prosperujących firm miningowych na świecie. Jeśli Intel wprowadzi swoje nowe procesory na rynek, a trwająca bessa się zakończy, możemy być świadkami kolejnego dużego gracza prosperującego w sferze walut cyfrowych.

Co sądzicie o działaniach firmy Intel w celach wydobywczych Bitcoina? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze