Historyczna transakcja w Portugalii: sprzedaż domu za 3 BTC

Przed rozpoczęciem weekendu poinformowano o historycznej transakcji, do której doszło w Portugalii. Dom położony w Bradze, która jest jednym z najstarszych miast w całym kraju, został sprzedany za 3 BTC, co dało około 110 000 EUR.

Chociaż płatności z wykorzystaniem krypto nie są niczym nowym, w tym przypadku o transakcji zrobiło się głośno, ponieważ BTC nie zostały zamienione na EUR. Zamiast tego dotychczasowy właściciel nieruchomości wolał zatrzymać kryptowalutę.

Nieruchomości za kryptowaluty

Co jakiś czas pojawiają się oferty sprzedaży nieruchomości, w których podkreślana jest informacja o możliwości zapłacenia kryptowalutami. Najczęściej chodzi o apartamenty należące do znanych i bogatych osób. W czerwcu ubiegłego roku informowaliśmy, że David Guetta chce sprzedać apartament za 14 milionów dolarów w BTC, a w lutym 2022 r. na podobny krok zdecydował się prawnik Tony Buzbee (więcej informacji znajdziesz w artykule: Rezydencja warta ponad 27 milionów dolarów dostępna za Bitcoiny).

Nowe wytyczne dla portugalskich notariuszy

W przeciwieństwie do tych nieruchomości, sprzedany w Portugalii dom kosztował zaledwie 110 000 EUR (w chwili pisania artykułu jest to około 518 725 PLN). O ile jeszcze miesiąc temu zakup nieruchomości za kryptowaluty wymagałby przeliczenia BTC na fiat, to obecnie można było skorzystać z nowych wytycznych. Zostały one opracowane specjalnie z myślą o transakcjach na rynku nieruchomości, w których jedna ze stron korzysta wyłącznie z cyfrowych aktywów.

Akt notarialny został podpisany w obecności przedstawicieli: kancelarii prawnej Antas da Cunha Ecija, firmy Zome, prezesa notariuszy i Crypto Valley Switzerland.

Jak płacić kryptowalutami?

Niezależnie od tego, czy ktoś zamierza wykorzystać swoje kryptowaluty do zakupu nieruchomości, samochodu, czy telefonu, może skorzystać z jednej z czterech opcji. Najpopularniejszą jest oczywiście wymienienie krypto na fiat w kantorze lub na giełdzie. Drugą opcją jest wybranie sprzedawcy, który zaakceptuje kryptowaluty. Można również skorzystać z karty krypto (oferują je między innymi Binance i CryptoCom), dzięki czemu cyfrowe aktywa zostaną automatycznie wymienione na fiat w momencie płacenia. Ostatnią opcją jest wykorzystanie posiadanych krypto jako zastawu pod pożyczkę (zobacz również: Pożyczka pod zastaw BTC na spłatę domu).

Może Cię zainteresować:

Komentarze