Halving Litecoina | 45 dni wyjątkowych okazji czy może już za późno?

7 277

45 dni przed halvingiem Litecoina w 2015 kurs spadł o 73%. Odnosząc to do tegorocznego halvingu w sieci Litecoin, dziś wypada dokładnie 45 dzień do tego wydarzenia. Jaki jest waszym zdaniem dalszy scenariusz sytuacji na rynku LTC?

O co chodzi z tym halvingiem?

Choć do halvingu Bitcoina (25 maja 2020) mamy jeszcze trochę czasu, wielkimi krokami zbliża się termin podziału nagrody w sieci Litecoin, który planowany jest na okolice 5 sierpnia 2019 przy bloku 1,680,000. Przypomnijmy zatem pokrótce, czym jest halving i jakie są możliwe scenariusze tego wydarzenia w kontekście Litecoina.

Jeżeli słyszysz termin „halving” lub „podział nagrody” po raz pierwszy, koniecznie powinieneś/ -aś przeczytać ten artykuł.

Na potrzeby tego tekstu pokrótce wyjaśnię, że halving oznacza zmniejszenie o połowę nagrody w postaci kryptowaluty, którą minerzy (górnicy) otrzymują w zamian za wysiłki i pokrycie wydatków związanych z wydobyciem. Zadaniem górników jest dodawanie nowych bloków informacji do bazy danych powszechnie znanej jako „księga publiczna”.

Po zapoznaniu się z opublikowanych przez nas artykułem o halvingu będziesz z pewnością wiedzieć więcej. Dodatkowo, zachęcam gorąco do obejrzenia filmu, który dotyka tematu halvingu już w odniesieniu do samego Litecoina:

Co aktualnie dzieje się na rynku przed halvingiem Litecoina?

W 2015 roku, na 7 tygodni przed halvingiem, kurs litecoina osiągnął najwyższy poziom, po czym zaczął spadać. Dziś jesteśmy niecałe 7 tygodni przed tegorocznym halvingiem w sieci Litecoin.

Po spektakularnym wzroście Litecoin wdrapuje się na coraz to wyższe poziomy cenowe. Czy LTC ma siłę na nowy rajd byków przed halvingiem? Komentatorzy analizują możliwe scenariusze. Wiadomo bowiem, że w przeszłości halvingi stanowiły nie byle jaką okazję inwestycyjną. Ale po kolei.

Aktualnie, w chwili pisania tego opracowania, kurs Litecoina wynosi 136,85$ plasując LTC na czwartym miejscu zestawienia kryptowalut wg coinmarketcap. Wykres kursu LTC za ostatnie 7 dni prezentuje się następująco:

kurs litecoina
źródło: tutaj

Oprócz nadchodzącego halvingu, ostatnie wzrosty kursu Litecoina mogą być spowodowane nawiązaniem współpracy Litecoin Foundation z giełdą Bibox i blockchainowym Ternio, której celem było wydanie karty debetowej kryptowaluty.

Artur Dzhalilov, CEO Vexel komentuje:

„Zbliżający się podział nagrody w sieci Litecoin może spowodować przesunięcie ceny LTC do poziomu 160–170 $ jeszcze w połowie lipca. Tydzień przed halvingiem spodziewamy się, że inwestorzy zaczną realizować swoje zyski, a cena zostanie skorygowana o 120–130 $.”

Halving Litecoina jako okazja inwestycyjna

Każdy halving skutkuje redukcją nagrody za wydobycie bloku, jaką otrzymują górnicy za walidację w ramach blockchain. W sierpniu nagroda dla górników utrzymujących sieć Litecoin zostanie obniżona z 25 LTC do 12,5 LTC. Warto zauważyć, że w tym wymiarze zmniejszy się jednocześnie wartość ekwiwalentu $ uzyskiwaną przez górników za ten sam nakład pracy.

Charlie Lee poinformował:

Nagła zmiana równowagi podaży i popytu, zdaniem inwestorów, powoduje wzrost cen, który często jest wyprzedzany w przedbiegu.

Prawdopodobnie właśnie ten „przedbieg” pomógł wywindować kurs Litecoina z najniższego poziomu wynoszącego blisko 20 $ do 600% stopy zwrotu, ponieważ kurs LTC zbliża się aktualnie do 140 $. Jeszcze 12 czerwca mogliśmy na Twitterze oglądać takie projekcje:

https://twitter.com/xtdisnkfe/status/1138679917732745222

Dzisiaj wygląda to już tak:

https://twitter.com/xtdisnkfe/status/1141915168454004736

Spekulacje przed halvingiem Litecoina

Przez większość 2019 roku Litecoin – kryptowaluta wyodrębniona z bazy kodu Bitcoin przez byłego programistę Google’a, Charliego Lee – doprowadziła kryptowalutowy świat do głębi najdłużej trwającego rynku niedźwiedzia. Znaczna część optymistycznego nastroju związanego z kursem litecoina napędzana jest aktualnie w związku z sierpniowym halvingiem. Żądni zysku inwestorzy kupują litecoina przed potencjalnym wzrostem cen.

Jednakże wraz z nadchodzącym za 60 dni halvingiem Litecoina, przy założeniu do 600% zwrotów dla inwestorów, którzy odważnie podejmowali ryzyko i kupili w grudniowym dołku już wówczas myśląc o halvingu, wkrótce może dojść do „wyczerpania zapasów” . Jeden z analityków kryptowalutowych uważa, że kurs litecoina wciąż ma szansę na wzrost, ale ostrzega, że w najbliższych dniach możemy być świadkami potencjalnego spadku nawet o 73%.

https://twitter.com/xtdisnkfe/status/1138580621599490048

O co konkretnie chodzi?

W okresie ostatniego halvingu Litecoina w 2015 r., ostatnie dni prowadzące do tego wydarzenia wyniosły kurs LTC na przysłowiowy „księżyc”. Natychmiast po tym, jak kupujący zaczęli realizować zyski, cena Litecoina spadła o 73%.Ten dump miał miejsce 45 dni przed ostatnim halvingiem Litecoina. Kolejny halving już za 45 dni.

Coraz więcej komentarzy przed halvingiem Litecoina

Nie wszyscy są optymistyczni odnośnie rajdu kursu Litecoina w kontekście nadchodzącego halvingu:

Jakie jest Wasze zdanie odnośnie wpływu halvingu na kurs litecoina? Zajęliście już pozycje na rynku?

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat halvingu Litecoina? Zapisz się na nasz newsletter.

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze