Gospodarka USA w 2023 będzie się poruszać po cienkim lodzie

3 724

Gospodarka USA na cienkim lodzie – najważniejsze powody prawdopodobnej recesji w 2023

Coraz więcej banków i ekonomistów uważa, że w przyszłym roku 2023 gospodarkę USA czeka twarde lądowanie. Wysokie stopy procentowe zaczynają mocno doskwierać, ale recesja nie jest jeszcze przesądzona.

Ogólnie rzecz biorąc gospodarka USA będzie poruszać się w 2023 po cienkim lodzie.

Po szybkim cyklu podwyżek stóp procentowych, dane makroekonomiczne w końcu wykazują oznaki ochłodzenia, jednak największe uderzenie w gospodarkę jeszcze przed nami.

Prezes Fed, Jerome Powell, powtarzał kilka razy, że pełne efekty tegorocznych podwyżek stóp procentowych o 425 punktów bazowych muszą jeszcze przełożyć się na gospodarkę.

Jeśli chodzi o możliwość miękkiego lądowania, Powell zauważył również, że im dłużej Fed musi utrzymywać stopy procentowe na wyższym poziomie, tym węższy staje się pas startowy.

„Nie sądzę, żeby ktokolwiek wiedział, czy będziemy mieli recesję, czy nie. A jeśli tak, to czy będzie głęboka, czy nie, po prostu nie wiadomo” – powiedział w grudniu.

Mimo że prezes Fed nie jest w stanie przewidzieć recesji, Fed spodziewa się, że realny PKB wyniesie 0,5% w 2023 r., inflacja PCE spadnie do 3,1%, a stopa funduszy federalnych osiągnie najwyższy poziom 5,1%.

Przeczytaj także : SBF udaje się dzisiaj do USA – FTX twierdzi, że znalazła 1,22 miliarda dolarów w gotówce

Co na to duże banki

Duże banki zastanawiają się, czego mogą spodziewać się w przyszłym roku, a niektóre uważają scenariusz miękkiego lądowania za najbardziej prawdopodobny.

Goldman Sachs stwierdził, że gospodarka USA może uniknąć recesji.

„Istnieją mocne powody, by spodziewać się dodatniego wzrostu w nadchodzących kwartałach” – powiedział główny ekonomista Goldman Sachs Jan Hatzius w prognozie na 2023 rok.

Goldman przewiduje, że inflacja bazowa spadnie do 3%, stopa bezrobocia wzrośnie o 0,5 punktu procentowego, a gospodarka USA wzrośnie w przyszłym roku o 1%.

Bank odnotował jednak, że występuje „wyraźne ryzyko” pogorszenia koniunktury, z szansą na recesję na poziomie 35% w przyszłym roku.

„Spodziewamy się, że FOMC zwolni tempo podwyżek stóp procentowych, przechodząc do dostrajania stopy funduszy, aby utrzymać wzrost poniżej potencjalnego, ale ostatecznie przyniesie nieco więcej, niż jest wyceniony… z trzema podwyżkami o 25 pb w przyszłym roku, podnosząc stopę funduszu do szczytu 5-5,25%” – powiedział Hatzius.

„Uważamy, że szanse na recesję są poniżej konsensusu, chociaż nasza prognoza Fed jest nieco bardziej jastrzębia niż konsensus, ponieważ spodziewamy się, że popyt okaże się bardziej odporny niż oczekiwano w przyszłym roku”.

Morgan Stanley prognozuje, że „gospodarkę USA w 2023 roku recesja po prostu ominie, ale lądowanie nie wydaje się miękkie, ponieważ wzrost liczby miejsc pracy znacznie spowalnia, a stopa bezrobocia nadal rośnie”.

Niemniej jednak ryzyko pozostaje „skierowane w dół” z powodu wysokich stóp procentowych, zauważyła główna ekonomistka Morgan Stanley, Ellen Zentner.

Morgan Stanley szacuje, że stopy procentowe pozostaną podwyższone przez prawie cały rok.

Credit Suisse uważa, że Stany Zjednoczone mogą uniknąć spowolnienia gospodarczego w przyszłym roku, ponieważ inflacja spowalnia, a Fed wstrzymuje podwyżki stóp procentowych. W 2023 roku bank przewiduje wzrost gospodarki USA o 0,8%.

Z bardziej niedźwiedziej strony JPMorgan ostrzegł, że recesja jest bardzo prawdopodobna w przyszłym roku.

„Naszym zdaniem w 2023 r. może dojść do osłabienia rynku i gospodarki w wyniku nadmiernego zacieśniania polityki banków centralnych, przy czym najpierw w Europie, a w przyszłym roku w ślad za nimi staną Stany Zjednoczone” – powiedział główny strateg rynków globalnych JPMorgan, Marko Kolanovic, w swojej prognozie na 2023 rok.

„Chociaż istnieje znaczna niepewność co do czasu i dotkliwości tego spowolnienia, uważamy, że rynki finansowe mogą zareagować szybciej i gwałtowniej niż sama gospodarka”.

Bank of America prognozuje recesję w pierwszym kwartale 2023 r., a PKB spadnie o 0,4% w przyszłym roku. Bank prognozuje, że stopa bezrobocia wzrośnie do 5,5%, a inflacja spadnie do 3,2% do 2024 roku.

UBS także spodziewa się recesji w 2023 roku. Powołuje się przy tym na wysokie stopy procentowe i prognozuje niemal zerowy wzrost w USA w przyszłym roku i 2024 r.

„Uważamy, że gospodarka USA zmierza ku twardemu lądowaniu” – mówi, główny ekonomista UBS Jonathan Pingle — w prognozie na 2023 rok.

Wells Fargo oczekuje recesji w trzecim kwartale przyszłego roku z powodu dramatycznemu wzrostowi stóp, który szkodzi popytowi.

„Spodziewamy się, że Fed będzie kontynuował zacieśnianie polityki przez pierwszy kwartał przyszłego roku, przy czym stopa funduszy federalnych osiągnie w tym cyklu najwyższy poziom 5,25%… To powiedziawszy, nie oczekujemy, że Fed obniży stopy natychmiast po pojawieniu się pierwszych oznak słabości. spodziewamy się, że Komitet pozostanie w zawieszeniu do końca 2023 r., a pierwszej obniżki stóp spodziewamy się w I kwartale 2024 r.

Capital Economics oczekuje, że Stany Zjednoczone wejdą w łagodną recesję w przyszłym roku, a Fed będzie zmuszony obniżyć stopy procentowe przed końcem 2023 r. Oczekuje się, że w przyszłym roku PKB wzrośnie o 0,2%, a inflacja bazowa spadnie do 3,2%.

„Spodziewamy się, że opóźniony wpływ wyższych stóp procentowych popchnie amerykańską gospodarkę w łagodną recesję w przyszłym roku. Chociaż spowolnieniu towarzyszyć będzie jedynie niewielkie odbicie stopy bezrobocia, oczekujemy, że zarówno inflacja główna, jak i inflacja bazowa szybko spadną. Ostatecznie przekona to Fed do rozpoczęcia obniżania stóp procentowych przed końcem 2023 roku” – czytamy w prognozie Capital Economics.

Czy Fed może osiągnąć 5% w przyszłym roku?

Miliarder „Bond King” Jeffrey Gundlach widzi w lutym kolejną podwyżkę Fed o 50 punktów bazowych, a stopy procentowe jego zdaniem osiągną w przyszłym roku 5%.

Ale ważniejsze jest to, że Fed nie będzie w stanie utrzymać stóp na tym poziomie przez więcej niż jedno posiedzenie i będzie zmuszony do obniżki, powiedział Gundlach, dyrektor generalny DoubleLine Capital podczas grudniowego wywiadu.

„Rynek obligacji wycenia, że stopa funduszy federalnych rok [później] będzie taka sama jak stopa funduszy federalnych na grudniowym posiedzeniu. To prowadzi mnie do zastanowienia się, po co w ogóle zawracać sobie głowę tymi podwyżkami? Po co kopać dziurę tylko po to, aby ją wypełnić z powrotem.”

Gundlach ostrzegł nawet, że Fed może nawet nie dojść do 5%, ponieważ dane „słabną zbyt szybko”.

Tak szybkie podwyższenie stóp przez Fed zwykle nie jest dobre dla stabilnej polityki, powiedział ekspert ds. metali szlachetnych z Gainesville Coins, Everett Millman.

„Gospodarka USA będzie podlegała znacznym wahaniom w związku z tym… Myślę, że nastąpi przerwa w podwyżkach stóp wcześniej niż przewidywano. W przyszłym roku szkody będą wyraźniejsze” – powiedział Millman.

Fed zawsze pracuje z danymi retrospektywnymi, co znacznie utrudnia jego pracę.

„Trudno im dostrzec problemy w gospodarce, dopóki nie jest za późno. Mogliby to zrobić i podnieść stopy procentowe w pobliże 5%, ponieważ chcą sprawiać wrażenie, jakby radzili sobie z inflacją” – dodał Millman.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze