Giełda w Tel Awiwie tworzy platformę kryptograficzną – to samo musi zrobić warszawska GPW

4 390

Giełda w Tel Awiwie tworzy platformę kryptograficzną – to samo musi zrobić warszawska GPW

Plan pięcioletni obejmuje tokenizację różnych klas zasobów cyfrowych i inteligentnych kontraktów.

Giełda Papierów Wartościowych w Tel Awiwie (TASE) ujawniła 24 października utworzenie platformy opartej na blockchain, aby rozszerzyć swoje usługi handlowe o kryptowaluty i inne aktywa cyfrowe w ramach nowego planu strategicznego na lata 2023-2027.

Giełda stwierdziła o swoim przedsięwzięciu w krypto i stworzeniu platformy aktywów cyfrowych:

„TASE będzie promować wdrażanie innowacyjnych technologii, w tym DLT, tokenizację różnych klas aktywów cyfrowych oraz inteligentne kontrakty. TASE zamierza zbadać wiele potencjalnych planów działania, w tym konwersję istniejącej infrastruktury na innowacyjne technologie, wdrażanie innowacyjnych technologii w wyspecjalizowane platformy, oferując koszyk usług i produktów związanych z zasobami cyfrowymi i nie tylko”.

Dodatkowo, pięcioletni plan obejmie rozwój i sprzedaż rozwiązań technologicznych i usług innym giełdom i uczestnikom rynku, poszerzenie zasięgu rynkowego oraz przejście na model firmy prywatnej poprzez utworzenie nowej spółki holdingowej notowanej na giełdzie ze 100% udziałem giełda.

Jej spółki zależne będą działać jako jednostki nowej spółki holdingowej.

„Nowa struktura będzie składać się ze spółki holdingowej z kilkoma spółkami zależnymi (zarówno istniejącymi spółkami zależnymi, jak i spółkami zależnymi, które zostaną utworzone w celu realizacji celów planu)”, powiedziała TASE, który wszedł na giełdę w 2019 roku.

Przeczytaj także: Mastercard pomoże bankom uruchomić handel kryptowalutami razem z Paxos

W ramach nowego planu strategicznego kierownictwo TASE wyznaczyło pięcioletni cel CAGR przychodów na poziomie od 10% do 12% ze wzrostu organicznego. Przekształcenie struktury własnościowej TASE może również obejmować „wdrożenie planu strategicznych zakupów i/lub inwestycji w jej obszarach działalności i/lub w obszarach, które oferują wartość dodaną do jej działalności”, stwierdziła firma, odnosząc się do ewentualnego przejęcia -plan wymiany zagranicznej i małej.

Plan, który, jak twierdzi TASE, opierał się na analizie trendów w branży, pojawił się kilka dni po tym, jak firma ogłosiła partnerstwo z izraelskim Ministerstwem Finansów w celu przetestowania opartej na blockchainie platformy do handlu obligacjami cyfrowymi. Pod nazwą Eden obligacje będą emitowane przez Ministerstwo Finansów, a projekt ma na celu obniżenie kosztów i usprawnienie emisji obligacji krajowych.

TASE ogłosiła we wrześniu współpracę z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oraz innymi bankami centralnymi w celu zbadania wykorzystania walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) do międzynarodowych płatności detalicznych i przekazów pieniężnych. Współpraca, nazwana Project Icebreaker, obejmie testowanie kluczowych funkcji i technologicznej wykonalności łączenia krajowych CBDC za pomocą systemów weryfikacji koncepcji.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przeżywa stagnację i się nie rozwija. Wprowadzenie platformy dedykowanej kryptowalutom wcale nie byłoby czymś nadzwyczaj ekstrawaganckim a pomogło by ożywić z mozołem budowany w latach 9-tych polski rynek kapitałowy.

Szanse są z uwagi na fakt, że w 2018 roku GPW w Warszawie podpisała list intencyjny o współpracy z giełdą w Tel Avivie a wcześniej złożyła ofertę na zakup 71,7 % udziałów tej giełdy. Zakup jednak nie doszedł do skutku ale dla izraelskiej giełdy, która teraz robi wielki krok naprzód chyba to wyszło na dobre.

Decydenci z GPW pora się obudzić – bessa jest najlepszym czasem na wprowadzanie pozytywnych zmian, których już od dawna brakuje.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze