Giełda Bitfinex nie zaakceptuje kryptowaluty Petro

2 018

Bitfinex, jedna z największych giełd wymiany kryptowalut nie zaakceptuje wenezuelskiego Petro na swojej platformie. Spowodowane jest to nałożeniem nowych sankcji na Wenezuelę przez Stany Zjednoczone, z racji próby obejścia poprzednich sankcji za pomocą utworzenia tokenu Petro. Tydzień temu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił zakaz zakupu wenezuelskiej kryptowaluty Petro.

Kryptowaluta Petro od początku była tematem sporów i gorących dyskusji wśród entuzjastów walut wirtualnych. Giełda Bitfinex poruszyła na blogu temat akceptacji tokenu Petro na swojej platformie. Poprzez nałożenie nowych sankcji przez Stany Zjednoczone, giełda Bitfinex zdecydowała o wstrzymaniu wsparcia dla wenezuelskiego tokenu. Warto przypomnieć, iż wdrożenie Petro zostało zrealizowane z użyciem rezerw złóż mineralnych Wenezueli, m.in. ropy naftowej.

Bitfinex oświadczył:

„Nigdy nie planowaliśmy włączać PTR lub podobnych tokenów do platformy transakcyjnej naszej giełdy. W świetle sankcji amerykańskich i innych wyraźnych sankcji dotyczących ryzyka związanego z tymi produktami, Bitfinex nie będzie wymieniać ani dokonywać transakcji PTR ani innych podobnych tokenów cyfrowych”

dodając,

„Ograniczenie to obejmuje wszystkich klientów platformy, w tym osoby w Stanach Zjednoczonych oraz wszystkie działania w Bitfinex, w tym depozyty, finansowanie, handel i wypłaty”

Ponadto, tak jak napisali na blogu, wszyscy kontrahenci i pracownicy Bitfinex mają zakaz transakcji w PTR (Petro) ze skutkiem natychmiastowym.

bitfinex
źródło: https://twitter.com/bitfinex

Rządowe Petro

Wenezuela od ponad czterech lat pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym i gospodarczym. Powstanie Petro spowodować mogło złagodzenia skutków hiperinflancji oraz kontrowersyjnych decyzji prezydenta Nicolása Maduro. Idea utworzenia Petro była dosyć prosta – zbudować furtkę dla obejścia złowrogich sankcji całego świata. W zbudowaniu tej furtki pomógł Wenezueli kapitał z Chin, poprzez wsparcie przy przedsprzedaży tokenu. Chiny podczas przedsprzedaży zainwestowały w Petro ogromną sumę pieniędzy, a w pierwszy dzień sprzedaży, Petro uzyskało ponad 735 milionów dolarów. W tym tygodniu pisaliśmy również o wejściu Petro w rynek nieruchomości. Prezydent Wenezueli ogłosił, że zebrana podczas przedsprzedaży środki w wysokości 735 milionów dolarów zostaną przeznaczone na rynku nieruchomości Wenezueli.

Co sądzicie o decyzji platformy? Czy Petro powinno funkcjonować na giełdach kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze