Donald Trump zakazał Amerykanom zakupu kryptowaluty Petro

727

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił zakaz zakupu wenezuelskiej kryptowaluty Petro. Jest to ciąg dalszy sankcji, które USA nałożyło na Wenezuelę w związku z ogromnym długiem wobec Stanów Zjednoczonych. Wirtualna waluta Wenezueli miała posłużyć głównie obejściu sankcji USA oraz Unii Europejskiej. 

Jak donosi Bloomberg, Trump wydał w poniedziałek rozkaz zabraniający obywatelom Stanów Zjednoczonych angażowania się w transakcję z wykorzystaniem waluty wspieranej przez ropę naftową i innych złóż Wenezueli. Upoważnił sekretarza skarbu, Stevena Mnuchina do wydawania wszelkich rozporządzeń niezbędnych do egzekwowania jego postanowień. Prezydent Nicolas Maduro miał nadzieję, że krajowa waluta cyfrowa pomoże dokonywać transakcji finansowych i obejść sankcję Stanów Zjednoczonych. Paradoksalnie, Wenezuelczycy nie mieli możliwości zakupu Petro za pomocą ich własnej waluty, boliwara wenezuelskiego.

Zakaz Trumpa ostro podsumował Russ Dalen, zarządzający w Karakas:

„Ponieważ większość kryptowalut nie jest w rzeczywistości wspierana przez cokolwiek rzeczywistego, spekulacje kryptowalutowe opierają się teorii głupca – mogę kupić coś za 100 $, ponieważ jest ktoś, kto jest większym idiotą i kupi to za 200 $. Gdy odrzucisz USA z tego równania, zmniejszysz zainteresowanie i potencjał tej spekulacji” – powiedział

Wenezuela od ponad czterech lat pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym i gospodarczym. Zmaga się przede wszystkim z inflacją na poziomie około 536%, a w kraju panuje chaos i krwawe tłumienia protestów. Ponadto Bloomberg szacuje, że inflacja wzrośnie do 13 000% do końca 2018 roku. Jeśli tak się stanie, gospodarka Wenezueli już nigdy nie stanie na nogi. Należy wspomnieć o tym, że gospodarka Wenezueli załamała się w wyniku dołujących cen ropy naftowej, z której pochodzi ok. 95 proc. przychodów państwa z eksportu.

trump
źródło: pixabay

Petro, o co chodzi?

Idea utworzenia Petro była dosyć prosta – zbudować furtkę dla obejścia złowrogich sankcji całego świata. W zbudowaniu tej furtki pomógł Wenezueli kapitał z Chin, poprzez wsparcie przy przedsprzedaży tokenu. Chiny podczas przedsprzedaży zainwestowały w Petro ogromną sumę pieniędzy, a w pierwszy dzień sprzedaży, Petro uzyskało ponad 735 milionów dolarów. Petro oferuje baryłkę wenezuelskiej ropy w zamian za zakup tokenu. Jednakże kolejnym problemem wynikającym z problemów finansowych i społecznych kraju jest zmniejszanie wydobycia ropy naftowej, dzienny spadek wydobycia szacuję się na 20 000 baryłek na dzień, tak więc nasza nowo nabyta baryłka ropy nie została pewnie wydobyta. Inwestor nie otrzymuje żadnej gwarancji, że dostanie zapewniane dobra materialne, z racji bardzo słabego stanu wenezuelskiej gospodarki.

Nowe sankcje obejmą Wenezuelę

Decyzja Maduro o obejściu dotychczasowych sankcji spowodowała naniesienie nowych, co jeszcze bardziej osłabi pozycję Wenezueli. Mnuchin spotkał się w poniedziałek z ministrami finansów na konferencji G20 w Buenos Aires, aby omówić sytuację w Wenezueli. Jego departament ogłosił także sankcje na czterech obecnych i byłych urzędnikach rządu Wenezueli, zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu.

„Prezydent Maduro zdziesiątkował gospodarkę Wenezueli i pobudził kryzys humanitarny. Zamiast korygować kurs, aby uniknąć kolejnej katastrofy, reżim Maduro próbuje obejść sankcje za pośrednictwem cyfrowej waluty Petro – podstępu, który zadeklarowało demokratycznie wybrane Zgromadzenie Narodowe Wenezueli, a Departament Skarbu ostrzega osoby ze Stanów Zjednoczonych, aby tego uniknąć „- powiedział Muchin w oświadczeniu

Co sądzicie o decyzji Donalda Trumpa? Czy ta decyzja nie spowoduje kompletnego upadku gospodarczego Wenezueli? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze